Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Apr 2010 22:46:58

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Suntem devotati ubuntu, sau folosim altceva in functie de conjuctura?

De cand i-am spus adio windows-ului(acum 1 an), folosesc numai ubuntu. Am incercat cu linuxmint, kubuntu, opensuse, mandriva, tuquito, debian, sabayon, fedora, dar am ramas indragostit de ubuntu.
Citind din mesajele unora care critica Ubuntu, am ajuns la concluzia ca nu SO este de vina, ci utilizatorul(din proprie experienta).
Singurul lucru care imi lipseste de o vreme este timpul pentru a aprofunda acest so. Pentru un uz casnic, cred ca ubuntu este perfect. Eu in momentul asta nu am ce sa-i reprosez (folosesc bete2 10.04)
Am deschis acest subiect pentru cei ce au incercat ubuntu si nu le-a placut si pot sa-si spuna ofurile aici, nu sa arunce cu pietre in alte parti unde altii interesati vor sa invete si nu sa fie descurajati.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#2 14 Apr 2010 23:22:46

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Suntem devotati ubuntu, sau folosim altceva in functie de conjuctura?

Personal, acasa, folosesc numai Ubuntu de 3 ani.

Am folosit produse micro$oft timp de peste 10 ani, dar am renuntat usor.

Chiar daca uneori ma lovesc de cate un document .docx sau am nevoie de o functie intr-un program si pe GNU/Linux nu ma satisface nimic, aleg libertatea!

Nu de putine ori m-am certat chiar cu profesorii de la facultate pentru ca nu promoveaza macar soft cross-platform (de open-source n-am mai zis nimic pentru ca e greu uneori).

Am rulat multe distributii GNU/Linux, dar parca pe Ubuntu ma simt mai bine.

De multe ori e de vina utilizatorul pentru ca e pur si simplu prost. Trebuie sa se interzica prin lege accesul acestor specimene la un computer. Unii nu sunt in stare sa caute o optiune prin meniuri. Vin pe forum si intreaba cum se sregleaza volumul sunetului, dar nu le trece prin cap sa dea click pe pictograma ce reprezinta un difuzor.

Sa-i vezi cum renunta la Ubuntu pentru ca nu ruleaza fisiere .exe sau pentru ca nu le merge "uebu' pe mess".
Eu i-as impusca!!!

banuiesc ca te referi la paintball! wink
Riddick

#3 14 Apr 2010 23:30:34

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

@Alexandru.Cucu: ăsta-i prețul plătit pentru faptul că Ubuntu, Linux-ul în general, dar în special Ubuntu, devine cunoscut și se conturează ca alternativă la produsele Microsoft. mai că-ți vine să te dai cu capul de pereți la unele întrebări, care trădează faptul că acel utilizator nou nu a citit absolut nimic din noțiunile de bază necesare utilizării sistemului de operare, ba chiar se crucește cu ambele mâini că nu e totul așa cum „știa” că e bine din win. capul sus și osul la treabă, îmi place să cred că oamenii de pe acest forum schimbă mentalități.
și pentru noi toți, s-a dovedit de fiecare dată că extremele, de orice fel, sunt contraproductive.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 14 Apr 2010 23:37:12

V3n3RiX
Oaspete

Hai sa imi spun si eu oful. Am folosit Ubuntu o perioada de timp, nu foarte lunga. Am renuntat la el initial pentru a reveni la Mandriva, prima dragoste. Ulterior am revenit, insa am renuntat din nou de data asta definitiv zic eu. Nu din motive ca Ubuntu ar fi prost sau etc. Recent chiar am incercat Ubuntu 9.10 si am ramas surprins placut. Insa sunt aspecte care cel putin pentru mine sunt un pic deranjante. Cum ar fi lipsa selectiei pachetelor pe care le vreau la instalare, neoptimizarea pachetelor pe arhitectura, soft invechit (da stiu ca exista PPA), viteza cu care instaleaza apt pachete, lipsa compatibilitatii cu Debian (nu stiu daca mai e valabila), politica de promovare agresiva, faptul ca releaseurile nu sunt tocmai stabile, comunitatea uneori fanatica si rautacioasa cu incepatorii.

Imi place foarte mult insa upstart, chiar ma gandeam sa il instalez in distributia pe care o folosesc si sa inlocuiesc astfel sysvinit. Asta insa cand voi avea chef si timp de teste nucleare. ;-))

Editat ultima oară de V3n3RiX (14 Apr 2010 23:38:24)

#5 15 Apr 2010 00:02:18

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Mai critic si eu Ubuntu, recunosc. Daca sunt prost...nu stiu. Oi fi. Da, sunt!
Si deoarece critic Ubuntu, nu pot spune ca sunt devotat. Pot spune doar ca o iubesc la nebunie.
Cand sunt pe Mint, ma gandesc la Ubuntu. Cand sunt pe Ubuntu si cand nu merge ceva, invoc toti sfintii! Dar tot Ubuntu e in inima mea.
Fiind vorba de libertate, nu se pune problema de devotament(si aici Sandu Cucu a spus-o foarte frumos: "aleg libertatea!"). Nu am net pe telefonul mobil? (ca daca nu ati observat inca va spun eu...momentan asta e obsesia mea! :-P ) Folosesc Mint KDE. Pun wallpaper de Ubuntu si ma simt ca acasa! "Ca acasa"!
Si momentan, pana se rezolva/ rezolv problema, ma plimb de la Mint la Kubuntu. Abia astept ziua lansarii!
Tineretul-counter strike si cel -playstation nu mai e pus in situatia de a citi de unul singur, de a se documenta. El are cont de Mess, Hi5, Facebook si Twitter, la 'jde sute de followers nu trebuie sa iei cartea in mana.
Aici cu prostia...e relativa treaba. La o adica toti putem fi prosti. Si eu ca nu pot face in Kubuntu netul pe mobil si cel care si-a pus Ubuntu de 2 zile, isi face cont pe forum sa intrebe de ce nu are sunet apoi isi da seama cu o nonsalanta ce intradevar te face sa dai cu capul de pereti, ca avea volumul la minim!

Si daca nu e cu suparare, mi-as permite sa fac o mica precizare: prostia mai e alimentata si de idiotenia aia mondiala, numita wubi . Ca daca ati observat, de intr-o vreme am fost martori la un adevarat val de intrebari-aiurea, care proveneau din mediul wubi. Dar asta e alta tema de discutie. Am vrut soar sa fac o mica paranteza.

update: @ V3n3RiX

politica de promovare agresiva

Corect. Asta am mai spus-o si eu mai demult...tocmai acestei politici i se datoreaza "asaltul" de "prosti" cu intrebari idioate.

Nintendo Network ID: Bodolay

#6 15 Apr 2010 00:19:31

nomemory
Membru
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Mie la Ubuntu nu imi place o anumita categorie de utilizatori. Cei care:
- Ataca Windows o data la cateva post-uri, aratand ignoranta si repetand aceleasi formulari imprumate: "virusi", "instabilitate", "lipsa libertitatii", etc.
- "Iubesc" Ubuntu pentru ca e stabil si sigur, dar il reinstaleaza de fiecare data cand le dispare un panel, sau nu le mai merge flash-player-ul.
- "Iubesc" Ubuntu pentru ca e OPEN-Source, dar nu au avut niciodata curiozitatea sa vada cum arata sursele unui program sau sa incerce sa scrie un script cat de banal;
- Incearca sa-si convinga toti prietenii care nu au nevoie de Ubuntu, sa foloseasca Ubuntu;
- Se plang ca au bug-uri dar nu dat report la niciunul.
- Cred ca daca folosesc Linux intra in lumea buna si se plaseaza automat deasupra oricarui utilizator de pc, care nu face parte din CLUB smile.

Apoi ar mai fi:
- Culorile;
- Installer-ul - lipsa unui mod "advanced".

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#7 15 Apr 2010 02:44:06

mikiDev
Membru nou
Înregistrat: 28 Sep 2009

de ce vi se pare ca e ok sa folositi un produs open-source, si o data ce decideti sa va alaturati unei comunitati ca aceasta sa catalogati intrebarile sau chiar oamenii ce le pun drept bune sau rele (proaste)?
Sa ajuti useri intro comunitate din jurul unui produs open-source nu este nici obligatoriu, nici recomandat si nici nu se dau premii. Unora le place treaba asta.

Eu inteleg ca sunt multi care prefera sa intrebe pe un forum si asteapta sa li se dea mura in gura inloc sa caute singuri - ma depaseste si pe mine la fel de mult logica asta, eu unu rar am rabdarea sa postez, sami explic problema si sa mai si astept pt un raspuns. Dar mi se pare umpic cam grav atitudinea exemplificata in aceasta discutie. Sunt sigur ca daca asa era si pe forumul oficial nu ar fi ubuntu asa de mult utilizat.
Daca userii noi ar trebui sa se documenteze mai intai pt problemele care le au, voi astia mai 'seniori' de ce inca va permiteti sa va plangeti de unele lucruri? kernelul e open-source, nu va convine ceva, stiti ce aveti de facut..

Si ca sa nu fiu complet offtopic, Da, as putea zice ca sunt devotat ubuntului. Asta doar pt ca este in general cel mai robust. Totusi, inca ma decid ce voi incerca mai intai, kubuntu sau ubuntu, desi diferenta este prea mica sa merita un alt nume.

#8 15 Apr 2010 12:01:59

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Citez:
"Sa-i vezi cum renunta la Ubuntu pentru ca nu ruleaza fisiere .exe sau pentru ca nu le merge "uebu' pe mess".
Eu i-as impusca!!! "
Incheiat citatul.
"banuiesc ca te referi la paintball!
Scria un alt coleg,ca s-o mai "dreaga"

Nici macar in joaca, sau la betie n-as spune asta. Nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Citez:
Nelson Mandela, fostul presedinte la Africii de Sud si eroul luptei anti-apartheid, laureat al premiului Nobel pentru Pace, explica ubuntu:
Citat:
Intervievator:

-Multi oameni te privesc ca personificarea Ubuntu. Cum ai descrie ce este Ubuntu ?

Domnul Mandela:

In vremurile de demult, cand eram tanar, un calator care trecea prin tara si s-ar fi oprit la un sat, nu ar fi trebuit sa ceara pentru apa si mancare. Odata ce se oprea, oamenii ii ofereau mancare; il ospatau. Acesta este un aspect al Ubuntu ... dar are aspecte variate:

Respect
Intrajutorare
Impartire
Comunitate
Incredere
Dezinteresare
Un cuvant poate insemna atat de mult. Acesta este spiritul Ubuntu.
Incheiat citatul.

Din punct de vedere al "spiritului" sunt devotat 200 % Ubuntu.

Faptul ca folosesc 75% Mint8, 20% Ubuntu, este o chestiune mai mult subiectiva (imi place culoarea "verde proaspat") decat obiectiva (dezinstalarea mai simpla a unei aplicatii cu click dreapta direct din meniu, "out of the box" asa cum am aflat ca se spune, flash Firefox, etc.) 5% Windows pt. ce nu stiu sa fac, inca din Linux.
Faptul ca activez pe acest forum 99% din timp si 1% pe Linux Mint Romania este iar o chestiune obiectiva, evident.
Incerc sa citesc mai mult decat sa scriu si mai mult sa ascult, decat sa vorbesc. Daca nu-mi reuseste treaba asta totdeauna, imi cer scuze.
Faptul ca apar (cum probabil ca dupa aceea, repede dispar) pe forum Mess-isti, Hi5-isti, s.a. n-ar trebui,cred, sa "scoata din minti" pe nimeni....."au gresit usa" pur si simplu. Forumul "stie" sa se curete singur, pt ca este viu.
Eu, nu stiu altii cum sunt, nu pot sa-i blamez pe cei care "vizioneaza" (nu pot sa spun ca "citesc") "Libertatea", "Can-Can", OTV, "celebrele Stiri de la ora 5"  si multe, multe altele, pt. ca n-am "drepturi de administrator" asupra optiunilor altora (si nici nu-mi trebuie) dar pot sa fiu tolerant, pot sa-i ignor, asa cum si admin-ii acestui forum au butonul de "delete post" (partial sau total) daca nu le place ce scrie vreun membru ( eu, adica).
S-auzim numai de bine ! ( vorba lui N.C. Munteanu de la "Europa libera")

Editat ultima oară de ala micu (15 Apr 2010 12:46:48)

#9 15 Apr 2010 13:55:22

satwien
Membru
Înregistrat: 21 May 2009

Acasa am instalat Ubuntu pe 2 calculatoare, inclusiv copiii mei "se dau" pe Ubuntu fara probleme, am reusit sa trec peste intrebarile de genul "tata, de nu ne instalezi si noua jocul X?".
Din pacate, la birou rulez o aplicatie care nu ruleaza decat in IE ... nu am reusit sa o fac sa mearga pe IE7 instalat pe Ubuntu. Concluzia: Ubuntu 9.10 acasa, Win XP SP3 la birou.

PS
Am mai intrebat odata, poate de data asta am noroc sa citeasca vre-un admin: Care este procentul de utilizatori Linux care acceseaza acest forum?

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#10 15 Apr 2010 14:15:56

kkady32
Membru
Înregistrat: 11 Nov 2008

sunt doar pe ubuntu de la vers 7.04

#11 15 Apr 2010 14:59:48

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

Salve,
folosesc Xubuntu, Mint 8 Xfce, Mint 8 KDE, dar mai mult Xubuntu. Sunt impresionat de munca celor de la Mint, distributiile lor fiind create de cate un singur om, si reusesc sa faca lucruri bune. Totusi fara munca celor de la Cononical si Debian acest lucru nu ar fi posibil, 99,9% din pachete sunt munca Ubuntu/Debian. Din acest motiv nu exista termen de comparatie Mint-Ubuntu, de unde tot respectul pentru Canonical. Fara popularitatea Ubuntu, linux ar fi mult mai sarac, conform statisticilor facute de Google, Ubuntu este pe cale sa depaseasca Linux in popularitate, in sensul ca restul distributiilor la un loc au mai putini utilizatori. Majoritatea testelor comparative pun Ubuntu alaturi de Win si OS X, nu alta distributie.
Eu, personal, testez multe distributii, Mint, PCLinuxOS, Knoppix, Slax, Wolvix, Debian, Mepis, Fedora, etc, dar Xubuntu este comparativul in testari, iar asta spune mult. La el raportez totul.

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#12 15 Apr 2010 17:19:39

stanca
Membru
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Oricat de mult raman in continuare devotat si fidel Ubuntu (doar datorita lui am descoperit Linux pt prima oara),tot nu ma pot inca abtine sa incerc tot timpul si alte distributii fara sa mai termin odata,doar lumea Linux este atat de mare si in continua crestere si diversificare,peste 300 de distro-uri active si oficiale doar.De cateva zile,brusc m-a lovit o alta idee (ca asa imi vin mie wink),sunt de 2 ani utilizator de Ubuntu/Linux si n-am incercat pana acum deloc,niciodata inca o distributie bazata pe rpm-uri,asa ca ma tenteaza acum Fedora 13 Goddard,doar este a 2-a dupa Ubuntu ca utilizatori si folosita inca de Linus Torvalds  si NASA nu?

#13 15 Apr 2010 23:24:40

verticalx
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 02 Sep 2008
Site web

Pe Desktop-ul de acasa sunt foarte fidel Ubuntului pentru ca de aproape 2 ani de cand am instalat prima data aceasta distributie in sistem dual-boot cu Windows, am lucrat tot mai mult cu el pentru ca am vrut sa fac o trecere mai lenta si cu mai putine batai de cap la Linux (pentru ca nu am avut nici un prieten apropiat care sa se priceapa la Linux si la care sa pot apela in cazuri de nevoie, am preferat sa invat eu singur incetul cu incetul lucrurile de baza si nu numai). De cateva luni bune de zile (cred ca de mai bine de jumatate de an) am lucrat aproape exclusiv pe Ubuntu.

Si de cateva zile ma bate gandul tot mai tare sa renunt la dual-boot-ul cu Windows-ul pe Desktop si sa las doar Ubuntu odata cu trecerea la versiunea 10.04 (Lucid Lynx).

In schimb pe laptop, pentru ca e vorba de un MacBook Pro de 13" (am tinut mortis sa fie vorba de un Mac pentru ca am o slabiciune pentru ele) ma multumesc cu Mac OS X 10.5 (Leopard). Momentan tastez chiar de pe el pentru ca prin natura serviciului meu sunt nevoit sa "jonglez" intre doua locatii relativ des: cea in care m-am nascut si in care locuieste inca familia mea si anume Deva si Cluj-Napoca, unde am terminat studiile universitare si unde sunt angajat pentru moment.

Atunci cand stau acasa la Deva folosesc aproape exclusiv Ubuntul de pe Desktop-ul meu iar cand sunt in Cluj sau prin alte locuri folosesc Mac-ul.

Asa ca indiferent unde ma aflu raman totusi fidel cel putin platformei UNIX. smile

Editat ultima oară de verticalx (15 Apr 2010 23:26:56)

Linux it's all about: Free Spirit, Open Source and eXtreme Engineering !

#14 16 Apr 2010 19:31:43

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

-cei ce folosesc linux trebuie incurajati
-cei ce folosesc windows trebuie incurajati si pentru ca rezolvarea problemelor lor se plateste si daca ar trece toti pe linux nu am mai avea cu cine face afaceri ....
just joking.... wink

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Apr 2010 19:32:15)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#15 16 Apr 2010 19:47:54

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Eu am deschis subiectul asta pentru ca foarte multi sunt inversunati contra windows-ului, dar ei folosesc dual-boot. N-am absolut nimic cu orice user care foloseste windows, ubuntu, mac, lubuntu, subuntu ,bubuntu, dar sa fie sinceri cu ei insasi cand posteaza pe acest forum.Totusi este un forum de ubuntu, dar asta nu inseamna sa injuram alte so, dar nici sa le ridicam in slavi. Un pic de moderatie cred ca ar fi cel mai bine si sa ne ocupam in principal(daca se poate exclusiv) numai de ubuntu. Am observat citind pe forum in foarte putinul timp ce-l mai am la dispozitie ca se vorbeste aici din ce in ce mai mult de linuxmint sau alte distributii. Fratilor, suntem pe forumul oficial al ubuntu romania.
Sa ne-auzim de bine si sa dea Domnul ca ubuntu 10.04 sa fie mai bun. Eu sunt increzator.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#16 16 Apr 2010 21:08:08

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

Am mai spus-o, eu sunt doar maniac... nu și expert...sad... totuși, fiind născut mai devreme big_smile am încercat atât de multe distro-uri....
Da, ramân pe UBUNTU pentru că mă face să ma simt.... acasă.... nu știu cum să explic, dar chiar mă simt bine cu ubuntu.
Nu amestec macaroanele cu sarmale, pe un computer am windows vista (exclusiv), iar pe un laptop (Acer Aspire 5610z) rulez ubuntu 9.10 (exclusiv) Nu agreez wubi și nici dual boot. Dacă ar fi să aleg, totuși, între ele, aș alege dual boot....

off topic
O nelămurire lingvistică: eu știam că sinonim cu puțin este un pic, în nici un caz umpic..... Mă înșel cumva? Că văd că e cronică confuzia asta pe la cei din generația pro_știi?
Gata, gata! Sariți-mi în cap ăștia mici... presimt că mulți m-ați trimite politicos la dracu' dar nu știți cum se scrie corect lua-te-ar dracu'!....tongue

Editat ultima oară de linuxmaniac (16 Apr 2010 23:42:42)

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#17 17 Apr 2010 01:00:10

drlabs
Membru
Înregistrat: 26 Feb 2010

OffTopic: zi-le mestere! ca tot flegma aia o dau la coltu' blocului povestind cu maneaua data la maxim pe telefon, cum au dat ei sudo si au spart netu' din catier. smile
OnTopic: Folosesc ubuntu 97% din timp, si XP pentru 1 singur soft al carui inlocuitor opensource nu este posibil si nici sub wine nu face fata. E vb de drivere ASIO.(am incercat wineasio.dll.so etc... partzaie)
Pe inca 2 calculatoare in casa se booteaza exclusiv ubuntu. (Pe unul din ele chiar versiunea 64 bit)

Dau la schimb jaf cu megaavion smile Bonus cd cu manele!

#18 17 Apr 2010 08:13:39

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Ubuntu 9.04 din septembrie 2009, apoi am încercat, dar nu mi-a plăcut, Ubuntu 9.10.
Acum sînt din nou pe Ubuntu 9.10 pe un laptop (9.04 nu a vrut să se instaleze, probabil din cauza plăcii grafice).

Ce nu-mi place la Ubuntu 9.10 este configurarea pentru intenet, deși am găsit să fac configurările, dar asta e altă mîncare de pește care nu se discută aici.

Îmi plac, în general distribuțiile linux, primul contact cu un SO a fost openSUSE 10.1, apoi am pus mîna pe win, iar acum Ubuntu...

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#19 17 Apr 2010 10:36:10

bo_bo
Membru
Înregistrat: 25 Jun 2008

Am inceput cu xandros free inainte sa am internet. Dupa ce am avut internet, kubuntu 6.06 era [wooow]. Acum folosesc ubuntu din obisnuinta, orice GUI, dupa necesitate. Obisnuinta cu ubuntu m-a ajutat foarte mult cand mi-a cazut sub degete o consola Debian. smile
Cand voi folosi laptop, voi folosi debian, dar pe calculatorul media si cel pentru jocuri ramane ubuntu, pana in momentul in care se vor dovedi rai.

e7200+Freezer 7 Pro/P5QL PRO+Porter N881+HR-05 SLI/2x1GB Dominator@1066/EN8800GT HTDP 256M+AC Accelero S1 Rev2+CM Neon 120/ WingRS 100+LED Fan mod/ Modecom Feel II 500W+Fan Mod
Skills: pc modding - 60%, electronica - 85%, retelistica&ubuntu/Debian 85%

#20 18 Apr 2010 16:31:16

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

geralddan a scris:

Eu am deschis subiectul asta pentru ca foarte multi sunt inversunati contra windows-ului, dar ei folosesc dual-boot. N-am absolut nimic cu orice user care foloseste windows, ubuntu, mac, lubuntu, subuntu ,bubuntu, dar sa fie sinceri cu ei insasi cand posteaza pe acest forum.Totusi este un forum de ubuntu, dar asta nu inseamna sa injuram alte so, dar nici sa le ridicam in slavi. Un pic de moderatie cred ca ar fi cel mai bine si sa ne ocupam in principal(daca se poate exclusiv) numai de ubuntu. Am observat citind pe forum in foarte putinul timp ce-l mai am la dispozitie ca se vorbeste aici din ce in ce mai mult de linuxmint sau alte distributii. Fratilor, suntem pe forumul oficial al ubuntu romania.
Sa ne-auzim de bine si sa dea Domnul ca ubuntu 10.04 sa fie mai bun. Eu sunt increzator.

Da mai facem comparatii, iar Mint este o distributie buna bazata pe Ubuntu. Nu pot sa spun ce e peste Ubuntu pentru ca 99% din Mint este munca celor de la Canonical, dar aduce lucruri noi. Reale comparatii se pot face doar intre Kubuntu si Mint KDE in favoarea ultimului. In rest prefer Xubuntu nu Mint Xfce, Ubuntu nu Mint Main ( Gnome ).
Prefer Xfce-ul, pe care cred ca o sa-l iubeasca multa lume dupa trecerea la gnome 3.
Eu nu am un spirit patriotard, fie ca se discuta in termeni etatisti, sau ca se "politizeaza" o distributie Linux. Prefer republica intelectuala a lui Voltaire, universalismul intelectual vis-a-vis de tribalitatea gandirii etnice. Conform unui spirit occidental, prefer ceea ce mi se potriveste deci nu stagnez in fidelitati.
DAR nu musc mana care m-a hranit! Deci nu fidelitate, ci mai degraba un respect pentru mentorul ( distributia ) care a deschis un nou univers in calea mea.

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#21 19 Apr 2010 21:41:35

neaghi
Membru nou
Înregistrat: 05 Jan 2008

Folosesc Kubuntu zilnic de citiva ani..Inainte am experimentat RedHat, Fedora, Suse si Debian.dupa care am descoperit kubuntu..Oricum si la distributiile anterioare tot KDE am folosit.Poate mi s-a parut mai familiar decit Gnome, oricum clar mi-a facut impresia ca e mult mai limitat ca optiuni comparativ cu KDE, dar am ramas la el...Acum de la versiunea 4 pare mult mai slefuit si tehnic decit concurenta, in rest are atit parti bune cit si rele ca toate celelalte.Ce nu merge in gnome nu merge nici in kde, si viceversa. cum ar fi de exemplu driverele video sau sunetul....deci pina la urma ramine cit de confortabil te simti cu aspectul general al desktopului si interfata aplicatiilor..
Din pacate am fost obligat sa folosesc Windows pentru anumite programe ce nu au corespondenta in linux..cum ar fi mass tool production, instrument de reparatie pentru stick-uri usb..

#22 19 Apr 2010 22:00:13

Riddick
Moderator
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

@ neaghi :
Cu tot respectul...nu tot ce merge in Gnome merge si in KDE smile ah! cu aplicatii Gnome da...asa o fi. Insa eu, in afara de Pidgin, incerc sa ma "limitez" la a folosi exclusiv programe/aplicatii nativ KDE. Incerc sa nu le amestec.
Si nu e chiar asa cum spui tu. Nu in totalitate! smile cu mici rezerve, exceptii.

OFFTOPIC poate...se poate sterge.

Nintendo Network ID: Bodolay

#23 26 Jul 2010 11:24:15

Alin_Bruxelles
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 03 Apr 2010
Site web

Devotat Ubuntului :-)

Nevasta mi-as putea insela, dar pe Ubuntu ba!

Linux o muerte, compañeros! Venceremos!

#24 27 Jul 2010 16:25:45

petryk
Membru
Locaţie: Petrosani
Înregistrat: 25 Oct 2008

10x 'Ala micu' .Subscriu in totalitate la ce ai scris tu.Ai mare dreptate. Cata informatie exista pe acest forum pana acum,este de ajuns(cu varf si indesat) sa-ti configurezi singur tot ce ai nevoie pentru a-ti face un sistem operational 100%..Cel putin eu asa am facut.Si asta datorita inimosilor utilizatori avansati , sau nu numai avansati ,care binevoiesc sa-si inparta cu noi cunostiintele si experienta lor in acest atat de pasionant si uimitor domeniu.In fiecare zi descoperi lucruri noi si utile.Multumiri!

#25 04 Feb 2011 16:57:55

DanL
Oaspete

nomemory a scris:

Mie la Ubuntu nu imi place o anumita categorie de utilizatori. Cei care:
- Ataca Windows o data la cateva post-uri, aratand ignoranta si repetand aceleasi formulari imprumate: "virusi", "instabilitate", "lipsa libertitatii", etc.

Hai să clarificăm câteva aspecte: Windows-ul este cel care mă atacă, cel care-mi mănâncă fiecare zi din viață. M-aș lipsi bucuros de el și crede-mă nu l-aș menționa în vecii vecilor. Dar nu pot. Pentru că, mulțumită practicilor comerciale de ... ale acestei companii de ... legislația din România obligă fiecare funcționar public să obțină Permisul european de conducere a computerului. Și ECDL România declară că susține inițiativa europeană Open Source și în realitate se axează exclusiv pe produsele Microsoft. Dacă ai nevoie de dovezi, le ai aici: Simulari examen ECDL. Și dacă tot a învățat "sărmanul" funcționar public Windows, Word și Excel pentru ECDL, de ce să nu-mi mănânce mie zilele cu el. Și astea sunt cuvintele pe care ai să mă auzi spunându-le: viruși, instabilitate, lipsa libertății (mai sunt și altele dar mi-e rușine să le scriu într-un post public).
Și agresiunea Microsoft nu se termină aici: raportări impuse prin lege care nu pot fi făcute decât cu programe ce funcționează în Windows, notificări din partea BSA care te chestionează asupra modului în care îți îndeplinești obligațiile legale dacă nu deții o licență Windows ... Să mai scriu?
Am să închei spunându-ți că nu îți doresc să trebuiască să ai grijă de 200 de Windows-uri, utilizate de funcționari publici, și pe care să nu trebuiască doar să le ții în viață, nu doar să te asiguri că nu se pierd datele ci și să te asiguri că nu ajung pe mâinile cui nu trebuie. Ia gândește-te cum ai vorbi tu atunci de Windows.

Editat ultima oară de DanL (04 Feb 2011 16:59:49)

Feed

Antet forum