Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Sep 2006 16:28:47

cdm
Membru nou
Înregistrat: 12 Sep 2006

Y!Messanger

Salut

Mi-am instalat Linux Ubuntu si nu imi place deloc messu care ii la Linux.
Si intrebarea mea ii:pot sa fac cumva sa am pe Linux messangerul care il aveam pe Windows?
Multumesc.

#2 14 Sep 2006 17:16:54

marcelino
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 22 Sep 2005

Re: Y!Messanger

Pai de Yahoo! Messenger pentru Windows cum ti-ai facut rost? smile Mergi pe site-ul oficial, http://messenger.yahoo.com/ (ar trebui sa detecteze ca folosesti Linux) descarci versiunea pentru Debian.
Link direct pentru aceasta versiune: http://download.yahoo.com/dl/unix/ymess … 1_i386.deb .

Mai are ceva dependinte, dar daca instalezi cu Gdebi, ar trebui sa ti le rezolve

These packages require X Windows, GTK 1.2 or greater, openssl 0.9.6 or greater and gdk-pixbuf 0.8.0 or greater

Fie vorba intre noi: mie sincer nu-mi place Yahoo Messenger pentru Linux, tot mai bun e Gaim smile. Daca te obisnuiesti cu Gaim, poate o sa ti se para chiar mai bun Yahoo Messenger pt Windows (si Gaim versiune pt Windows).

#3 14 Sep 2006 20:02:28

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

In linux ai Gaim  asa cum ti-a spus marcelino, eu il prefer in detrimentul Kopete, chiar daca acesta din urma are optiuni in plus. In fond, ne dorim un program cu care sa putem comunica cu semenii nostri si nu sa ne punem diferite brizbrizuri. Daca scopul e cel enuntat mai inainte de mine nu ezita sa-l folosesti! smile Succes si felicitari ca nu ai renuntat la Ubuntu, nu vei fi dezamagit!

#4 17 Sep 2006 00:53:42

cdm
Membru nou

Pai si mie imi place messu ala de la Linux numa ca am o sora care ii trebe numa y!messanger ala de windows, ca nu prea se pricepe la asta ubuntu si nu ii prea place.
Am incercat sa instalez messu ala de pe adressa directa si mi-a dat o erroare.
Nustiu chiar ce sa ma fac.

#5 17 Sep 2006 02:44:39

Razvan
Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 13 Sep 2006

Instaleaza wine si pe urma instalezi YM 8.0 dupa site si gata dai wine messenger.exe sau cum se numeste executabilu ala si ai messul de windows

#6 17 Sep 2006 20:02:28

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Eu am avut instalat Y!M-8.0 pe WinXp si nu m-a entuziasmat de loc; l-am dezinstalat si am revenit la o varianta de Y!M7.  De fapt,  Messengerul de Win nu ma mai tenteaza ptr ca merge relativ prost cu voce+webcam. Asa ca ptr acest lucru am abandonat Y!M si folosesc Skype.  Ma oftic puternic ca nu am reusit sa fac sa mearga bine skype-linux dar probabil ca voi reusi curand. Folosesc fara retinere Gaim-ubuntu si nu am nimic de reprosat. Ceva hazliu am si la Gaim;  am instalat gaim 1.3 beta(sper sa nu fi scris gresit),  merge f bine dar cand tastez in text "cu" dupa 'send' imi apare "see you". Nu ma deranjeaza prea mult dar nu stiu de unde vine asa ceva si nici cum sa scot(eu nu am dat la optiuni nici o combinatie de taste!). In mare, parca sunt suficient de multumit de gaim in raport cu Y!M de Win(chiar daca acesta are vre-o 200M!). Am inceput sa ma obisnuiesc cu el. Cred ca se vor convinge multi ca gaim merita atentie in linux. Succes.
sandu

Edit:
Cred ca ar trebui mutata aceasta dezbatere la:
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=337
ptr ca acolo s-a inceput mai de mult discutia pe probleme asemanatoare.

Editat ultima oară de sandu (17 Sep 2006 22:32:42)

#7 19 Sep 2006 18:43:46

cdm
Membru nou

marcelino a scris:

Pai de Yahoo! Messenger pentru Windows cum ti-ai facut rost? smile Mergi pe site-ul oficial, http://messenger.yahoo.com/ (ar trebui sa detecteze ca folosesti Linux) descarci versiunea pentru Debian.
Link direct pentru aceasta versiune: http://download.yahoo.com/dl/unix/ymess … 1_i386.deb .

Mai are ceva dependinte, dar daca instalezi cu Gdebi, ar trebui sa ti le rezolve

These packages require X Windows, GTK 1.2 or greater, openssl 0.9.6 or greater and gdk-pixbuf 0.8.0 or greater

Fie vorba intre noi: mie sincer nu-mi place Yahoo Messenger pentru Linux, tot mai bun e Gaim smile. Daca te obisnuiesti cu Gaim, poate o sa ti se para chiar mai bun Yahoo Messenger pt Windows (si Gaim versiune pt Windows).

Dejaba mah nu mere sad
Cand vreau sa il instalez imi apare erroarea asta:Error:Dependency is not satisfiable: libssl0.9.6
Ce sa mai mai fac ca nu vrea sa mearga sad

#8 19 Sep 2006 21:24:16

sandu
Membru

De ce sa dezarmezi inainte de a incepe un razboi!  Daca iti spune ca trebuie libssl0.9.6, inseamna ca acesta trebuie instalat manual mai intai. La adresa data mai sus gasesti si de unde sa faci download la aceste pachete. Vezi in ce director le bagi si intri in consola in acest director si faci instalarea dupa care instalezi Y!M ptr debian de pe site-ul yahoo. Vezi totusi ca s-ar putea sa dea conflict in instalare cu pachetul libssl0.9.7 sau cu cel nou(libssl0.9.8) dar va merge in final. Eu,  sincer nu iti recomand aceasta munca fiidca nu-i vad nici un rost atat timp cat este gaim in distributie si se instaleaza cu Synaptic numai din click(idem Kopette unde ai si video pe IM!). Daca esti fan windows-YMessenger, eu as instala pe o partitie de 1G unde pui un lesinat de Win98 ce il incalti cu Y!M8.0 sau ce vrei tu si nu te mai complici cu Wine(unde eu sunt cam sceptic ca ar merge YMessenger). Apoi, o sa te lamuresti cum merge chat-video&sound pe acest messenger si te vei duce pe skype ca sa te intretii cu prietenii. La intrebarea ta "Si intrebarea mea ii:pot sa fac cumva sa am pe Linux messangerul care il aveam pe Windows?" raspunsul meu este unul clar: NU.  Oricum poti face fel de fel de experimente dar va trebui sa citesti ca sa nu te chinui. Da un 'Cauta' pe acest forum sau 'search' pe forumubuntu.org si vei gasi lamuririle necesare. Succes.
sandu

#9 20 Sep 2006 01:41:17

ucku
Membru
Înregistrat: 22 Nov 2005

Problema asta-i veche si nu are rezolvare . Deocamdata trebuie sa te multumesti cu gaim ( fara web cam , fara voce , fara transfer de fisiere pe YM ) . Asteptam un gaimcare sa aibe asta . De circa 8 luni nu s-a mai facut nimic notabil . Y Mesenger pentru linux nu depaseste gaimu , nu te incurca cu el .

The software is like sex , if is free is better .
I read in the box " Need Windows Me , 2000 or better" , so , I installed  Linux .

#10 20 Sep 2006 04:25:07

mumulox
Membru
Înregistrat: 16 Sep 2005

#11 20 Sep 2006 04:37:17

mumulox
Membru
Înregistrat: 16 Sep 2005

sau si mai bine:

http://gyachi.sourceforge.net/download.shtml . e direct deb...are de toate.webcam,voice...blabla

#12 22 Sep 2006 14:11:43

Army
Membru nou
Locaţie: Iasi / Romania
Înregistrat: 14 Sep 2006

mumulox a scris:

sau si mai bine:

http://gyachi.sourceforge.net/download.shtml . e direct deb...are de toate.webcam,voice...blabla

Multam fain pt link, e super dragut programul, numai ca nu stiu
cum sa fac sa vad doar userii on-line..imi poti spune?!

XDx

#13 22 Sep 2006 14:35:29

romikele
Membru
Locaţie: Ramnicu Sarat
Înregistrat: 23 Aug 2005
Site web

Se poate folosi  si skype

#14 22 Sep 2006 18:31:55

ucku
Membru

mumulox a scris:

sau si mai bine:

Aproape bun . Merge transerul de fisiere dar te pune pe "pauza " in timpul transferului , nu mai poti comunica . Marimea maxima a fiserelor care le poti trimite e de 256 KB , de primit oricat de mari da tot asas , stai pe tusa in timpul transferului . In resc c-am merge . Totusi eu astept gaim 2 mai ales pentru transferul de fisiere . Sper sa-l faca sa mearga si cu voce si web cam .

I read in the box " Need Windows Me , 2000 or better" , so , I installed  Linux .

#15 22 Sep 2006 20:55:31

ThunderM
Membru
Înregistrat: 18 Jun 2006

Nu m-as incumeta sa folosesc gyachi zi de zi.... L-am incercat in urma cu vreo luna si am avut o tona de probleme cu el. Binenteles ca ideea este buna smile Spun doar ca mai e nevoie de munca... Si inca multa... Interfata lui cel putin aproape m-a facut sa ma urc pe pereti.

All experiments should be reproductible . They should always fail in the same way...

#16 22 Sep 2006 23:23:40

sandu
Membru

Despre Gyache, as avea de spus cam acelasi lucru; m-am ferit inaite ptr ca oricum cei ce-si dau cu parerea sunt cunoscatori si instaleaza cu cap IT. Acel gaim2 cand va apare,  ma tem sa nu fi fost aparut altceva mai tentant practic. Mie mi se pare ca totul ce se face ptr linux,  cand este vorba de aplicatii cu echivalenta din windows, se face ptr a se spune ca s-a facut ceva, iar windows-ul sa ramana tot atotputernic. Eu nu vad in Kopette ceva multumitor pe pozitia de client Y!M. Este mai deosebit,  dar atat. Y!M de linux a ramas la nivelul inceputurilor in linux si nu se mai face nimic(asa se vede). Poate ,  viitorul ma va contrazice si atunci ma voi bucura.

#17 23 Sep 2006 13:04:30

oblio
Membru
Înregistrat: 31 Jul 2005

Sandu, problema e ca trebuie sa vina cineva sa dea si niste bani aici. Yahoo Messenger si colectiile lui de programele aferente sunt chestii in care se pompeaza bani. Ba, mai mult de atat (si e oarecum normal), Yahoo mai face din cand in cand si niste magarii ca sa-i tina pe ceilalti afara.
Nu prea te poti astepta de la un programator care lucreaza in timpul liber sa tina pasul cu o firma. Mai ales ca un programator de obicei nu e interesat de partile "pufoase": audibles, IMvironments, ba, mai mult de atat, de obicei prefera IRC in locul YM...
Aici e vina firmelor din domeniul Linux, carora putin le pasa de utilizatorii simpli, "home user": IBM, Red Hat, Novell, altele.
Aici ar trebui sa intervina cele care sunt interesate, macar teoretic: Linspire, Xandros, dar nu cred ca au resurse.

#18 23 Sep 2006 13:55:03

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

https://wiki.ubuntu.com/Telepathy
pe viitor poate fi raspunsul la multe chestii
de asemena, IBM face o interfata pentru telefoanele VOIP
inca putin rabdare

#19 23 Sep 2006 20:32:09

sandu
Membru

oblio a scris:

Sandu, problema e ca trebuie sa vina cineva sa dea si niste bani aici. Yahoo Messenger si colectiile lui de programele aferente sunt chestii in care se pompeaza bani..............................

Absolut ADEVARAT, aceasta convingere o am si eu, dar ...... nu am avut curajul sa o spun direct de la nivelul la care ma gasesc eu. Orice fenomen social din lume este studiat foarte puternic, se stabileste o strategie(mai mult sau mai putin vizibila omenirii) si apoi se pompeaza puternic bani. Nu putem avea pretentia, ca indiferent ce programator doxat sa lucreze ptr a obtine 'felicitari' sau recunostinta din partea omenirii. Asa este si ....sa speram ca va fi bine.
Viitorul real ptr 'Telepathy' cred ca este cam departe sau se pandeste ceva comercial.  Deocamdata ce avem, este foarte bun ca avem gratis,  psihologic fiecare dintre noi are multumirea ca nu mai este considerat 'pirat' si mai sunt inca foarte multe motive de satisfactii, fiecare la nivelul lui.
Cat priveste Gyache si WengoPhone, sunt pentru luat in studiu sau ca aplicatii ptr cei titrati IT.  Probabil ca si aici viitorul ar putea aduce ceva bun. Sa asteptam .... activ.
sandu

#20 25 Sep 2006 04:15:53

kLM
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 15 Aug 2006

Merge transferul de fisiere intre gaim si ymess.

KDE

#21 25 Sep 2006 07:32:03

jetix
Membru
Locaţie: BT
Înregistrat: 03 Mar 2006
Site web

Intre Gaim si YM da  dar invers ...nu.  Intr-un test cu un user de wind mi-a spus ca nu are activ butonul de trimis fisiere. sad

#22 25 Sep 2006 17:14:12

ThunderM
Membru

insa YM-ul e vinovat.... nu gaim

All experiments should be reproductible . They should always fail in the same way...

#23 25 Sep 2006 21:08:25

ucku
Membru

kLM a scris:

Merge transferul de fisiere intre gaim si ymess.

Care gaim ? Mie nu mi-a mers niciodata . Iti arata ca trimite , dar atata . Celalat nu primeste nimic . Si in celalata parte daca incerci sa trimiti un fisier iti se spune ca nu se poate . Si am incercat eu in propria retea . Eu la ambele alculatoare , unu Ubuntu si altu Win XP .

Editat ultima oară de ucku (25 Sep 2006 21:12:46)

#24 25 Sep 2006 21:44:32

Johnutz
Membru nou
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 03 Sep 2006

folosind gaim cu yahoo protocol transferul merge doar daca si celalalt are gaim. Iar asa cum ucku zicea gaim - > ym nu merge iar   ym -> gaim in ym nici nu e available optiunea send file.

Toate bune

#25 01 Oct 2006 13:28:53

ThunderM
Membru

Am facut transfer de fisiere din gaim 1.5 si 2.0 catre YM 7.0 si 8.0 si toate combinatiile au mers. Ym -> gaim nu merge cum s-a si spus butonul respectiv nefiind available. Voi reveni cu screenshots de dragul credibilitatii.

Feed

Antet forum