Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Oct 2006 13:23:25

[sc]
Membru nou
Înregistrat: 03 Oct 2006

vmware + mac addres + isp problema

Am instalat cu succes vmware + Xp Professional
Problema e ca isp-ul meu din motive de securitate mapeaza ip de lan pe adresa mac
care este eth0
vmvare acorda pe interfata vmnet1 o alta adresa mac
dhcp imi atribuie o adresa ip dar aceasta nu este rutata spre internet

am discutat cu isp-ul si sigura solutie este sa modific pe aceasta interfata vmnet1 macul corect [cel mapat de ei]

Cum realizez acest lucru?
ajutati-ma please. Multumesc

#2 05 Oct 2006 14:23:08

Membru
Locaţie: Suceava / Romania
Înregistrat: 18 Sep 2006
Site web

Re: vmware + mac addres + isp problema

Sa inteleg ca host e ubuntu iar guest XP ? Iar tu vrei sa ai internet si pe XP..
Atunci solutia nu e sa schimbi MAC-ul, desi s-ar putea face si asta, insa daca iti spunem cum sa faci, dispare notiunea de "motive de securitate", ca sa nu mai vorbim de faptul ca vor rezulta doua placi cu acelasi MAC...
Solutia pe care o propun este ca la XP guest sa pui reteaua in modul NAT.
Asa scrie in help la VMWare:
"NAT (Network Address Translation) — If you want to connect to the Internet or other TCP/IP network using the host computer's dial-up networking connection and you are not able to give your virtual machine an IP address on the external network, this is often the easiest way to give the virtual machine access to that network. The virtual machine does not have its own IP address on the external network. Instead, a separate private network is set up on the host computer. The virtual machine obtains an address on that network from the VMware virtual DHCP server."

Editat ultima oară de Avatar (05 Oct 2006 14:35:45)

I love 0 and 1 but I like the fuzzy logic too.

#3 05 Oct 2006 14:39:24

[sc]
Membru nou

am reusit sa schimb macul
\nu merge nici asa
pe ubuntu - host am net
pe xp guest nu am

astept alte sugestii
10x

#4 05 Oct 2006 14:49:20

[sc]
Membru nou

Sa inteleg ca host e ubuntu iar guest XP ? Iar tu vrei sa ai internet si pe XP..
Atunci solutia nu e sa schimbi MAC-ul, desi s-ar putea face si asta, insa daca iti spunem cum sa faci, dispare notiunea de "motive de securitate", ca sa nu mai vorbim de faptul ca vor rezulta doua placi cu acelasi MAC...

adica cand configurez masina xp la ethernet sa selectez modul
NAT: used to share the host's IP address?

sau nu am inteles eu bine?

#5 05 Oct 2006 17:43:12

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

[sc]: ai inteles bine:
foloseste NAT

#6 06 Oct 2006 13:15:38

[sc]
Membru nou

...ca sa nu mai vorbim de faptul ca vor rezulta doua placi cu acelasi MAC...

1.De unde sa apara doua placi cu acelasi mac daca fizic exista numai una?
2. Eu am inteles asa:
vmware a creat o interfata virtuala de retea vmnet0 careia i-a atribuit o adresa mac
acum linuxul meu vede o interfata cu mac fizic real pe eth0 , lo , si interfata virtuala
daca eu vreau sa redirectez apelurile vmware pentru retea nu trebuie sa rutez interfata virtuala catre cea reala, adica vmnet0 rutata catre eth0?

asta in consola cu route ceva...
as vrea si sa fac un backup la tabela actuala daca imi da cineva un sfat, asta ca sa nu trebuiasca sa reinstalez linuxul ca am mai patit cand am sterg-o si n-am mai stiut sa o refac big_smile

Am incercat toate variantele cu masina virtuala referitor la interfata si nu am reusit nimic pana acum

La a patra optiune -la configurarea ethernet in vmvare pentru masina xp- imi da voie sa selectez interfata [de fapt e o lista in care apare si interfata asta virtuala] virtuala pe care o vreau.
Ideea e ca as selecta-o pe asta /dev/vmnet0, as ruta apelurile ei catre eth0 si invers ca intr-un lan mascaradat

Imi indica cineva comenzile?
Nasol cu NAt SNAt inca nu m-am pus la punct si mi-e ca ma trezesc si fara net.
atat imi trebuie.
Multam din nou.
Sper ca m-am facut inteles, daca nu scuzati-mi limba de lemn ca nu-s decat un incepator in configurari deastea.
oricum un succes pentru mine este si instalarea vmvare - acelasi pachet nu s-a instalat nici mort pe fc5, slack, fc1 si altele incercate de mine pana acum.

/later
apropo cand am schimbat macul pe xp guest in macul real isp-ul mi-a atribuit o adresa ip dar  nerutabila in internet doar in lan , pentru ca mi se incarca pagina www.google.ro dar nu si www.yahoo.com si banuiesc ca asta este stocata local pe vreun squid ceva..
Poate va/ne mai da un indiciu lucrul asta.

Editat ultima oară de [sc] (06 Oct 2006 13:19:37)

Feed

Antet forum