Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 May 2007 09:28:26

NeoTheOne
Banned
Locaţie: Buzau
Înregistrat: 04 Aug 2006
Site web

Sharing Samba Folders pentru Windows XP

de cateva zile ma loveam de o problema cu vecinii mei care inca au Windows. Nu reuseau sa copie din share. Si daca tot am facut oarece modificari am postat si aici. Specific folosesc Kubuntu 7.04, Feisty Fawn, dar tutorialul merge si  in cazul ubuntu.

1.Modificati smb.conf.  (Poti gasi smb.conf in /etc)

/* smb.conf */

[global]
logon drive = J: // Pui litera diskului
encrypt passwords = yes

/* Aici se specifica masca pentru localhost*/

hosts allow = IP-address, 127.0.0.1/255.255.255.0

logon home = \\netbiosname\%U // directoruld e home va fi montat cand userul se logheaza.

passwd program = /usr/bin/passwd %u

wins support = yes //Activeaza suportul pentru windows
dns proxy = no

netbios name = visa // netbiosname

netbios aliases = tnt //alias

unix password sync = No

logon path = \\tnt\profiles\%U

workgroup = workgroup // trebuie sa fie identic la toti

os level = 64 // nivelul OS -ului

domain logons = yes
pam password change = yes
preferred master = yes
domain master = yes
local master = yes

[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
writable = yes
valid users = %S
read only = no
create mode = 0600
directory mode = 0700

logon home = \\tnt\%U // setezi directorul de home pentru useri

hide files = /*.pst/

[profiles]
create mode = 0600
directory mode = 0700
path = /home/samba/profiles/
profile acls = yes
read only = no
writable = yes

2. dupa asta poti folosi instructiunile de aici
Trebuie sa retii ca:
Toti userii linux trebuie sa fie echivalenti la userul linux:

Exemplu:

NeoTheOne - windows xp account
NeoTheOne - linux account

Ca sa poti accesa samba folders trebuie sa fii logat in Windows XP cu userul NeoTheOne.

#2 15 May 2007 16:56:56

triandafil
Membru nou
Înregistrat: 15 May 2007

Re: Sharing Samba Folders pentru Windows XP

Frati crestini, va rog frumos sa nu va suparati pe mine, am si eu o intrebare, stie cineva daca un cartus negru pentru pixma 1000 merge si la o pixma 1300? (Nu va grabiti sa/mi spuneti sa sunt un idiot, asta o stiu deja!) Mi/ar prinde bine un raspuns azi, incerc sa fac o miscare, si nu reusesc ca ma dumiresc de pe net daca da sau ba. Am citit cateva postari in acest forum, si am remarcat ca e plin pe aici de doctori in calculatoare, carora, un prapadit ca mine, care conduce calculatorul ca o isterica la volanul unui Porche, nu sunt vrednic nici sa le fac pantofii, dar m/am inscris in forum tocmai pentru ca am nevoie de ajutor si nu stiu unde sa/l cer! Garantez binefacatorului un munte de binecuvantari! triandafil96@yahoo.com

#3 16 May 2007 12:24:11

porculete
Membru
Locaţie: Comuna Militari
Înregistrat: 25 Jan 2007
Site web

Nu sunt foarte sigur dar Pixma IP 1000 parca foloseste cartus BCI 24 BK iar 1300le PG-40 .Cel mai bine e sa te duci la un magazin si sa citesti daca e compatibil cartusul de IP1000 cu IP1300 (scrie pe el toate modelele compatibile)

#4 29 May 2007 22:46:04

octavian
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17 Dec 2006

Quote "Ca sa poti accesa samba folders trebuie sa fii logat in Windows XP cu userul NeoTheOne." Ma tem ca este gresit. Ceea ce ai zis bine este faptul ca pentru share in linux exista 2 clase de useri ca sa le zic asa/ Userii locali, unix. (ex. userul cand te loghezi pe ubuntu) si useri samba care nu au nici o treaba cu userii locali, decat in sensul ca un user samba trebuie sa aiba un user local cu acelasi nume, cu care sa se identifice. Faza cu user X pe xp si user X pe linux este total eronata. XP suporta autentificare pentru share samba. Exemplu concret: La serviciu lucrez intr-un mediu windows like (de fapt windwos only tongue ) . Partea buna este ca pe langa 2000 si 2003 server avem si un server de kituri care este pus pe fedora. Cand te conectezi la server, nu conteaza de pe user de domeniu esti logat, ci ce date introduci in caseta de autentificare (user si parola), fiecare user de linux avand home folderul sau (ca cel local) insa si acces la folderele unde i s-a acordat acces (asta de la samba) .

Screw you guys, I'm going home...smile

#5 31 May 2007 20:34:22

NeoTheOne
Banned
Site web

octavian a scris:

Quote "Ca sa poti accesa samba folders trebuie sa fii logat in Windows XP cu userul NeoTheOne." Ma tem ca este gresit. Ceea ce ai zis bine este faptul ca pentru share in linux exista 2 clase de useri ca sa le zic asa/ Userii locali, unix. (ex. userul cand te loghezi pe ubuntu) si useri samba care nu au nici o treaba cu userii locali, decat in sensul ca un user samba trebuie sa aiba un user local cu acelasi nume, cu care sa se identifice. Faza cu user X pe xp si user X pe linux este total eronata. XP suporta autentificare pentru share samba. Exemplu concret: La serviciu lucrez intr-un mediu windows like (de fapt windwos only tongue ) . Partea buna este ca pe langa 2000 si 2003 server avem si un server de kituri care este pus pe fedora. Cand te conectezi la server, nu conteaza de pe user de domeniu esti logat, ci ce date introduci in caseta de autentificare (user si parola), fiecare user de linux avand home folderul sau (ca cel local) insa si acces la folderele unde i s-a acordat acces (asta de la samba) .

da ai dreptate dar la inceput aveam o eroare si asa am rezolvat-o probabil sa fi fost din iptables.

#6 31 May 2007 22:10:45

octavian
Administrator

Doamne...am o imprimanta samsung ml-2510 care imi da dureri de cap nu alta. Vreau sa o shareuiesc cu inca un calc (xp) ea fiind instalata fara probleme pe kubuntu meu avand suport pentru linux. Partea proasta e ca nu am reusit sa ii dau de cap. Ea este vazuta de celalalte 2 comp. insa nu mi se conecteaza ..acces denied..ma dispera ..am dat un apt-get remove --purge samba si cups..si maine ma apuc din nou de ea ..cu toate ca am luat la rand toate tutorialele de pe ubuntuforums.org sad..daca are cineva sugestii, opinii..revin cu fisierul smb.conf si cu detaliile aferente cups big_smile

#7 01 Jun 2007 08:28:24

NeoTheOne
Banned
Site web

octavian a scris:

Doamne...am o imprimanta samsung ml-2510 care imi da dureri de cap nu alta. Vreau sa o shareuiesc cu inca un calc (xp) ea fiind instalata fara probleme pe kubuntu meu avand suport pentru linux. Partea proasta e ca nu am reusit sa ii dau de cap. Ea este vazuta de celalalte 2 comp. insa nu mi se conecteaza ..acces denied..ma dispera ..am dat un apt-get remove --purge samba si cups..si maine ma apuc din nou de ea ..cu toate ca am luat la rand toate tutorialele de pe ubuntuforums.org sad..daca are cineva sugestii, opinii..revin cu fisierul smb.conf si cu detaliile aferente cups big_smile

Da-mi un access remote la pc tau! Samba nu e ceva ce poti configura doar prin discutii. Desigur daca ai incredere. (asteptam logurile)

#8 01 Jun 2007 13:45:00

octavian
Administrator

Revin cu un post...ca acum sunt la serviciu. Daca e stabilim o intalnire. Stai sa ajung acasa ca e de setat. smile..E un pic mai complicat la mine..am un comp in pivnita cu xp pe el care cu Internet Connection Sharing da teava de net pentru kubuntu meu si xpu lu sor-mea. (am avut multe tentative de a baga un sme server sau clark connect pe el in loc de xp insa astept sa incep cursurile de unix pentru asta big_smile ) Problema e ca nu am cum sa-ti dau un remote direct pe kubuntu cred..pentru ca ipu public e al comp din pivnita nu de la desktopu meu. sad Teoretic pot sa=ti dau remote pe xp si din xp sa intri remote cu vnc in kubuntu da e ca la balamuc . smile) Ma mai gandesc la alternative..chiar acum fac niste probe (shareul il testez conectandu-ma remote cu vnc de pe kubuntu pe xp big_smile

Editat ultima oară de octavian (01 Jun 2007 17:17:24)

#9 03 Jun 2007 18:25:23

octavian
Administrator

Ghici ce am facut wink I-am dat de cap..

M-am enervat si am dat un google despre samba & cups si am gasit niste tutoriale, le-am dat un print si am lecturat un pic smile ..si se pare ca nu ai nevoie de samba ca sa sharuiesti o imprimanta. Si ce-am zis daca tot am trecut cu un fresh install la feisty hai sa vad si care-i treaba cu, cups fara sa mai umblu la setari. Tot ce am facut a fost sa instalez imprimanta. Pe urma accesand Cups din http://localhost:631 am facut proba sa vad daca functioneste. Pe calculatorul client (in cazul meu un xp) am dat un add printer de toata frumusetea, network printer si acolo bagi httpul serverului cups [ex: http://192.168.0.14:631/printers/nume_imprimanta] si iti cere driverul pentru ea, i-l dai frumos si toate bune si frumoase tongue

Multam oricum Neo, stiu ca esti bine intentionat, daca nu reuseam iti dadeam remote ca vorba aia dau astia pe rentacoder.com care au chestii mult mai interesante in calculator da eu ..la urma urmei n-am nimic de pierdut.

In zilele urmatoare ,daca am timp, vreau sa ma mai joc un pic cu samba.

Editat ultima oară de octavian (03 Jun 2007 18:27:12)

#10 05 Jun 2007 09:32:46

NeoTheOne
Banned
Site web

octavian a scris:

Ghici ce am facut wink I-am dat de cap..

M-am enervat si am dat un google despre samba & cups si am gasit niste tutoriale, le-am dat un print si am lecturat un pic smile ..si se pare ca nu ai nevoie de samba ca sa sharuiesti o imprimanta. Si ce-am zis daca tot am trecut cu un fresh install la feisty hai sa vad si care-i treaba cu, cups fara sa mai umblu la setari. Tot ce am facut a fost sa instalez imprimanta. Pe urma accesand Cups din http://localhost:631 am facut proba sa vad daca functioneste. Pe calculatorul client (in cazul meu un xp) am dat un add printer de toata frumusetea, network printer si acolo bagi httpul serverului cups [ex: http://192.168.0.14:631/printers/nume_imprimanta] si iti cere driverul pentru ea, i-l dai frumos si toate bune si frumoase tongue

Multam oricum Neo, stiu ca esti bine intentionat, daca nu reuseam iti dadeam remote ca vorba aia dau astia pe rentacoder.com care au chestii mult mai interesante in calculator da eu ..la urma urmei n-am nimic de pierdut.

In zilele urmatoare ,daca am timp, vreau sa ma mai joc un pic cu samba.

nu ai pentru ce.
P.S. Si eu stau pe rentacoder.com big_smile poate facem un rating comun big_smile

#11 05 Jun 2007 17:30:23

octavian
Administrator

Cu cea mai mare placere, insa nu am timp perioada asta..(din pacate tre sa ma duc la niste cursuri despre networking in win [2003, dns, dhcp, ad, mama lu' bill)

Si dupa vreo luna ....incep Fundamentals of Unix big_smile
Se baga careva ? Hai ca ar fi frumos sa ma intalnesc la curs cu vreunu' de p-aici smile

#12 08 Jun 2007 14:04:24

NeoTheOne
Banned
Site web

octavian a scris:

Cu cea mai mare placere, insa nu am timp perioada asta..(din pacate tre sa ma duc la niste cursuri despre networking in win [2003, dns, dhcp, ad, mama lu' bill)

Si dupa vreo luna ....incep Fundamentals of Unix big_smile
Se baga careva ? Hai ca ar fi frumos sa ma intalnesc la curs cu vreunu' de p-aici smile

unde se tin cursurile ? da niste detalii vreau si eu!!!!!!

#13 08 Jun 2007 16:18:09

octavian
Administrator

Pai incep pe 18 iulie, sunt 5 milioane, detalii gasesti aici (platibil in doua rate)

E primul curs de pe pagina. Si mai vin si eu cu inca vreo 3 colegi.

Ar fi frumos sa fim mai multi de aici ...oricum ii iau eu pe ceilalti la intrebari sa vad care de unde e big_smile

Editat ultima oară de octavian (08 Jun 2007 16:18:51)

Feed

Antet forum