Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Jul 2011 23:49:58

1960
Banned
Înregistrat: 23 Jul 2011
Site web

Cum pot să ... ?

Cred că o rubrică cu o denumire de acest gen sau apropiată, în care în timp să se adune diverse informații mărunte, despre orice mică problemă căreia unul ca mine, novice în Linux, nu i-a găsit rezolvarea.
Cred că vor fi și alții ca mine, care acum pun prima dată mână pe Linux, în general și pe Ubuntu în primul rând și este posibil să nu reușească, cum nici eu nu am reușit, să găsească modul de a muta bara laterală, jos, sau, scurtături pe desk, și multe alte mărunțișuri, pentru cei ce au vechime și cunosc sistemul.
Ar fi binevenită și fiind adunate multe info la un loc, ar fi ușor de vizualizat și de găsit ce interesează.

Un exemplu de cum ar arăta această rubrică ;

Titlu subiect [dau chiar problema mea]:
Cum pot să pun shortcut/scurtături ale aplicațiilor pe desk.

Răspuns:
usr/share/applications - selectezi aplicația dorită, dai copy apoi paste pe desk.
Ar fi una din variante.

Titlu subiect:
Cum pot să adaug iconurile aplicațiilor mai des folosite în bara laterală? [bara de start, în win, parcă, aici nu știu denumirea]

Răspuns:
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=116146#p116146

Cred că ați înțeles la ce mă refer, nu este o idee genială și nici personală, m-am inspirat din cam peste tot prezentul FAQ, în forumurile  phpbb.
Un exemplu, ce sper să nu îl considerați spam sau reclamă, despre o posibilă ordonare a întrebărilor și răspunsurilor
FAQ
Vă rog să nu confundați Frequenlty Asked Questions, cu altceva.

Editat ultima oară de 1960 (27 Jul 2011 23:58:47)

Mulțumesc pentru tot. Nu mai vă trollez.
Lămurit pe deplin despre foarte multe.

#2 27 Jul 2011 23:55:42

nbdmbr
Membru
Locaţie: Cluj Napoca.
Înregistrat: 19 Mar 2011
Site web

Re: Cum pot să ... ?

Daca ai folosi www.google.ro ai gasit.Sau daca ai folosi butonul "search" iarasi ai gasi.smile

#3 28 Jul 2011 00:05:40

1960
Banned
Site web

Crezi că prezența, direct în forum, a multor chestii mărunte cu răspuns, ar fi ceva rău ?
Să vedem și părerile celor ce, până la urmă decid, în primul rând către ei m-am adresat.
Ce spunem noi, da sau nu, nu contează, la scară de sistem. Ok ?
A venit ca o propunere, nu ca o întrebare căreia aștept să i se dea un răspuns, dacă se observă și zona unde s-a deschis subiectul.
http://i306.photobucket.com/albums/nn247/1960-1/nu_spun_nimic.gif și aștept.

#4 28 Jul 2011 08:03:11

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Orice problemă se poate încadra la categoria aferentă, care din urmă (categorii) sunt suficiente, slavă Domnului.
Iar odată încadrată problema la categoria corectă, dându-i-se un titlu cât mai sugestiv posibil apoi marcată ca [REZOLVAT] (în titlu) după caz...eu sunt convins că ajută la documentarea ulterioară iar butonul de Căutare va da rezultate mult mai concrete.
Poți fi novice în Linux, dar nu și în căutare - atât aici pe forum cât și pe google.ro . Poți să nu știi să rezolvi ceva, însă nu poți să spui că nu (știi să) găsești pe toată imensitatea asta de internet. Sigur...în măsura în care acea problemă a mai întâlnit-o și altcineva de-alungul timpului.
Așadar creearea unei categorii (în plus) pentru "lucruri mărunte" pentru că cineva e "începător" ...nu se justifică.
Nu există probleme care să fie mai mărunte ca altele. Sunt probleme și probleme.
Spor!

Nintendo Network ID: Bodolay

#5 28 Jul 2011 08:21:44

1960
Banned
Site web

Cum doriți voi, eu rămân la părerea că era ceva folositor.
Nu se pune problema de a nu ști să folosesc goagăl sărciul, cel puțin eu, dar, când intru într-un forum, folosesc în mod special căutarea internă, nu generalizată, iar în destule cazuri, nu se găsește un rezultat optim, ori datorită faptului că subiectul este cu un titlu, mai așa, ori fiindcă cel ce caută, fiind la început, nu prea știe după ce denumire, care să fie și corectă, să caute.
Search Google este primul lucru ce îl fac, în orice problemă, și mi se pare absurd un îndemn de genul "caută pe Google"
Vă reamintesc că nu toți se descurcă la fel, au aceleași cunoștințe, despre orice o.s. am vorbi.
Nu cred că ați prins ideea. Nu este nevoie ca cineva anume să stea să facă asta, ci, poate fi o contribuție generală, fiecare poate veni cu adăugiri, principalul fiind însă ca întrebarea să fie clară și la obiect iar răspunsul la fel.
Ceva gen una pe zi de Matty. Una azi, alta peste o săptămână.
Ok, v-am înțeles, nu mai încerc să vă conving, fiecare cu părerea sa, doar e un drept al fiecăruia.
O zi excelentă.

Editat ultima oară de 1960 (28 Jul 2011 08:25:26)

#6 28 Jul 2011 09:15:15

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Exact pentru ce spui tu am inițiat o discuție anul trecut prin iarnă.
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=7807
Cred că e ceea ce cauți. Dacă mai ai răspuns la unele întrebări postează-le și un moderator le va îngloba.

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#7 28 Jul 2011 10:51:09

1960
Banned
Site web

tzepu a scris:

Exact pentru ce spui tu am inițiat o discuție anul trecut prin iarnă...

Pe aproape, am citit ce-i acolo, după ce ai pus acel link aici, însă... mă gândeam la ceva foarte la obiect și în mod special, pentru neștiutori, legat de setările și opțiunile sistemului și ale aplicațiilor implicite.
Fără supărare, întrebări și răspunsuri de genul primei din listă, îmi reamintesc de hazliile radio-erevanisme.
Logic, când vrei ajutor pentru o aplicație sau un sistem de operare, te duci în forumul de suport, sau în cel constituit de comunitatea x sau y, și care se presupune că te va ajuta.
Deci, prima întrebare nici nu ar fi fost nevoie de ea.
Open Google - scrii Ubuntu - și ai imediat link to... :
http://i43.servimg.com/u/f43/15/03/17/50/google10.png

De aceea am dat exemplul cu shorcut pe desk.
Am spus greșit rubrică, poate s-a înțeles probabil ca necesară crearea unui nou subforum. Nu, un subiect, unul singur, în care oricine să poată adăuga întrebarea și răspunsul, după ce a reușit să descopere ceva.
Scuze că am venit cu această idee, observ că nu este agreată, dar gândiți din punctul de vedere al unui utilizator care acum cinci minute a pus mâna pe un sistem de operare, oricare ar fi acesta, și deși răscolește prin ungherele netului sau ale vreunui forum de suport ori pe pagina oficială a o.s-ului, dar nu găsește rezolvarea, gândiți-vă că nu toți utilizatorii unui pc sunt ași în IT, în limbi străine și în orice altceva legat de un o.s, gândiți-vă că un asemenea utilizator, dacă nu reușește să își pună la punct sistemul, până la urmă va reveni pe cel pe care se descurcă, și multe altele.
Cum doriți, nu mai insist.

#8 28 Jul 2011 13:15:34

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Ohooo, de-ai ști tu câți "telijenți" caută piese auto la mercerie, lapte la service auto și ajutor pentru Ubuntu pe Softpedia. O fi logic pentru tine dar vezi tu,"lojica ește o chestie cu multe picioare" și se face tot mai rar apel la ea. De multe ori în ultimă instanță.
Discuția e destinată chiar începătorilor, avansații nu mai au nevoie de așa ceva, le-a intrat deja în sânge. Ea conține într-o formă cât mai concentrata răspunsul la cele mai comune întrebări pe care le pune un începător. Așa cum văd că ai facut-o deja, simte-te liber să faci adăugiri și sugestii în ce privește modificarea ei.
Spor

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

Feed

Antet forum