Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 12 Feb 2011 23:35:33

shadow1989
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 26 Jan 2011

Program asemanator nokia pc suite?

Gasesc asa ceva? Vreau sa fac update de software la telefon sa instalez jocuri si multe alte facilitati oferite de aceea aplicatie

#2 12 Feb 2011 23:56:19

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Program asemanator nokia pc suite?

nu. un gestionar de bază pentru telefonul mobil ar fi wammu. nu toate telefoanele merg. funcții de bază, precum transmiterea de sms-uri, copie de siguranță/restaurare a contactelor. pentru operațiuni cu fișiere folosesc cel mai bine bluetooth (navigare pe un dispozitiv).

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#3 13 Feb 2011 01:40:24

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

off... iar generatiile noi de Nokia vor folosi windows mobile, deci slabe sperante si pe viitor.

tvmaxe-cli
☢☣☠

#4 13 Feb 2011 09:16:51

DanL
Oaspete

calvarr a scris:

off... iar generatiile noi de Nokia vor folosi windows mobile, deci slabe sperante si pe viitor.

Noh, atunci pe mine m-au pierdut de client. Nu am chef de un telefon căruia să-i trebuiască un reboot pe oră.
Dacă nu va apărea un telefon QWERTY cu android ... mă cam cuprinde disperarea.

#5 13 Feb 2011 09:26:00

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

OFFTOPIC

@DanL :
nu ești singurul. Și pe mine m-au pierdut de client. Sunt foarte dezamăgit de ei. Vor pierde mult cei de la Nokia...și mai mult.

OFFTOPIC

Nintendo Network ID: Bodolay

#6 13 Feb 2011 09:37:08

pop.horea
Membru
Locaţie: Turda jud. Cluj
Înregistrat: 18 Apr 2010

Eu vreau un telefon cu Ubuntu dacă e posibil pe viitor. Dar oricum și cu android e bun dar să ruleze skype.

Open source are viitorul cel mai bun în puncte.

#7 13 Feb 2011 14:09:32

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

se poate pune ubuntu pe telefoane htc (am vazut pe un site candva un tip care spune cum se face) dar e complicat pentru ca trebuie compilat pentru procesoare arm. plus ca nu are o aplicatie pentru telefonie. adica nu vei putea da telefon de pe acel telefon.

Editat ultima oară de geosoft1 (13 Feb 2011 14:09:43)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#8 13 Feb 2011 14:13:49

Spock
Membru nou
Înregistrat: 12 Jan 2011

@pop.horea: Eu am achizitionat de curand un LG Optimus One cu Android 2.2 si sunt multumit.
@shadow1989: Din cate stiu eu Nokia vine cu Symbian. Nu poti sa-l rootezi si sa pui un OS open-source (ex. Android, MeGoo)?

Uitati si cateva articole interesante:
- Symbian is dead: Nokia jumps to Windows Phone 7
- Five Reasons Why Android Is Better Than Symbian
- Why Symbian failed: developers, developers, developers

#9 11 Sep 2011 17:46:57

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

tot ca fapt divers, telefoanele cu windows sunt de porc (nu numai ca am avut wm dar stiu ca se mai plangeau si altii de wm). acum am android si sunt foarte multumit. eu zic ca e chiar peste iphone...

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#10 15 Sep 2011 13:53:24

cristi-marineru
Membru
Înregistrat: 27 Nov 2008

ca un imens off topic

geosoft1 a scris:

se poate pune ubuntu pe telefoane htc (am vazut pe un site candva un tip care spune cum se face) dar e complicat pentru ca trebuie compilat pentru procesoare arm. plus ca nu are o aplicatie pentru telefonie. adica nu vei putea da telefon de pe acel telefon.

acel cineva era  de pe xda developers iar htc-ul era touch diamond 2 parca, ubuntu a fost incarcat cu un emulator ,acelasi emulator cu care se incarca si androidul pe telefoanele cu windows mobile , ca sa nu mai zic ca nu era functional , alt ceva in afara de interfata nu lucra

pop.horea a scris:

Eu vreau un telefon cu Ubuntu dacă e posibil pe viitor. Dar oricum și cu android e bun dar să ruleze skype.

nu esti singurul , eu chiar am intrebat la canonical smile) raspunsul a fost categoric nu si nci nu se gandesc pe viitor la asa ceva

Editat ultima oară de cristi-marineru (15 Sep 2011 13:57:56)

Linux doesn't need no viruses. The users **** up the system by themselves.

#11 15 Sep 2011 14:48:50

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

^ Ubuntu nu are ca tinta telefoanele mobile. Dar poate imprumuta din idei. De ce nu o aplicatie standard de sunat pe telefon cum ar fi Google Voice integrata cum e Banshee in meniul de sunet ?

Edit: ups, suntem offtopic: "Program asemanator nokia pc suite". Sorry, dar se pare ca nenea care se ocupa de Nokia, fost angajat Microsoft, nu are nici un interes sa faca asa ceva pentru Linux. ( el munceste mai exact sa vada windows pe telefonanele alea ).

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (15 Sep 2011 14:58:08)

#12 16 Sep 2011 10:03:35

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

DanL a scris:

Dacă nu va apărea un telefon QWERTY cu android ... mă cam cuprinde disperarea.

Motorola Droid

/off

Ai putea incerca http://gnokii.org/

Editat ultima oară de big_bum (16 Sep 2011 10:04:28)

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

Feed

Antet forum