Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#76 07 Apr 2011 12:11:20

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Cum pot promova Ubuntu

Nu ai nicio restricție, dacă ai ceva timp, folosește-l cu folos smile instalând Ubuntu!

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#77 07 Apr 2011 12:32:22

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

grabiel, ce mai astepti? smile

#78 07 Apr 2011 12:37:15

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Dacă este vorba de firmă ce comercializează calculatoare, atunci eu ți-aș sugera o atenție deosebită în cadrul operațiunii de instalare(chiar dacă aceasta a devenit o rutină!). Este vorba de faptul că un sistem preinstalat trebuie să constituie un avantaj, moral sau financiar sau și una și alta. Va trebui să faci o partiționare (relativ) inteligentă în care să ții cont de marimea hdd-ului, de aplicațiile ce sunt solicitate cel mai des(atenție la codecuri audio+video), de sistemul ce-l alegi(eu aș recomanda "ubuntu 10.04 Desktop", adică varianta LTS nu variantele intermediare). Mi-aș permite să-ți sugerez să te documentezi cât mai mult în modul de funcționare al sistemului, al aplicațiilor specifice, pentru a fi în stare să acorzi și asistență(chiar și gratuită întro perioadă de garanție mai mare). Să fii pregătit cu argumente raționale și emoționale și ... chiar financiare în a apleca preferințele către Ubuntu, evident în defavoarea windows(s-ar putea să fie un argument și faptul că-ți informezi clientul că Windows+MSOffice(licențe) costă peste 1.500 lei!)
Scuze pentru off-topic, dacă se consideră necesar vă rog să-l mutați la "Cafenea"

#79 07 Apr 2011 12:37:43

grabiel
Membru
Locaţie: Zalau
Înregistrat: 25 Feb 2011

ok, multumesc pentru "incurajari", incepand de azi o sa vand calcuri cu ubuntu 10.10 instalat si o sa va tin la curent cu ultimele noutati smile

Cine n-a facut niciodata vreo greseala, n-a incercat nimic nou.

#80 07 Apr 2011 12:54:55

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Sa nu uiti sa instalezi codecuri, flash player...
Poate faci un mic manual PDF de pus pe desktop. Macar cu instalarea programelor din Ubuntu Software Center.

#81 07 Apr 2011 13:17:32

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

sandu a scris:

....eu aș recomanda "ubuntu 10.04 Desktop", adică varianta LTS nu variantele intermediare...

Chiar 10.04.2 cu toate actualizările la zi.
Adică avantajul LTS + ce ti-a sugerat Alexandru.Cucu = un produs ca "scos din cutie", pe care cumpărătorul să-l poată folosi din prima clipă și la randament maxim cu bătaie de cap minimă.

Mult succes ! - și ține-ne  la curent cu feed-back-ul clientilor.
.

#82 07 Apr 2011 14:14:32

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Super inițiativă!Sunt sigur că va reuși să convingă câțiva clienți.
+1

#83 07 Apr 2011 16:22:18

grabiel
Membru

Virgil a scris:

Super inițiativă!Sunt sigur că va reuși să convingă câțiva clienți.
+1

Multumesc inca odata tuturor. O sa fac in asa fel incat sa arate ca si la mine acasa: cu pidgin instalat, wine, audacious, etc.

#84 07 Apr 2011 20:43:18

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

as putea foarte bine sa instalez cate un ubuntu pe calcurile care le am la vanzare. Voi ce ziceti?

comercializarea de calculatoare cu ubuntu preinstalat nu poate fi facuta decat in parteneriat cu canonical si nu este considerata promovare. promovarea nu poate fi facuta decat in scopuri non-profit sau educationale.

http://www.ubuntu.com/aboutus/trademarkpolicy

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#85 07 Apr 2011 21:01:12

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Sunt sigur că @grabiel are intenții cât se poate de nobile și nu se gândește la obținerea vreunui profit material.
Pe de altă parte,ca să fi 100% sigur că nu greșești cu nimic,trimite un mail detailat celor de la Canonical și spune-le ce vrei să faci.În mod sigur te vor sprijini smile

Editat ultima oară de Virgil (07 Apr 2011 21:07:43)

#86 07 Apr 2011 21:06:41

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Licența stipulează numai restricții legate de utilizarea comercială a mărcii Ubuntu. Adică situațiile în care obții bani pe marca lor. Livrarea sistemului de operare preinstalat în calculatoare, atunci când nu ceri bani pe sistemul de operare este acoperită de utilizarea permisă: «there is no commercial intent behind the use» adică «nu există intenții comerciale în utilizare».

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#87 07 Apr 2011 21:10:17

DanL
Oaspete

Este discutabil și eu unul nu aș risca (mai ales că foarte probabil aș obține acceptul lor pentru o astfel de operațiune). În secțiunea "Restricted use that requires a trademark licence" se spune: "any commercial use" adică orice utilizare comercială.

#88 07 Apr 2011 21:22:31

geosoft1
Membru

mai ales că foarte probabil aș obține acceptul lor pentru o astfel de operațiune

ca sa vinzi calculatoare cu ubuntu preinstalat trebuie sa te inscrii in marketplace la ei si sa obtii un fel de certificare. candva am intrebat si eu la canonical ceva asemanator si mi-au recomandat sa nu utilizez marca inregistrata si sa ma inregistrez in programul lor de parteneriate.

de fapt ei practic din asta isi obtin banii...

Editat ultima oară de geosoft1 (07 Apr 2011 21:23:25)

#89 07 Apr 2011 21:52:51

grabiel
Membru

Nu m-am gandit nici o secunda sa obtin un profit prin instalarea ubuntu. Ideea e ca am vrut sa ma implic si eu un pic in aceasta promovare si cel putin deocamdata asta e singurul lucu pe care il pot face. Vreau doar sa fiu recunoscator comunitatii Ubuntu pentru ca mi s-a oferit o alternativa.

#90 07 Apr 2011 22:05:53

geosoft1
Membru

Nu m-am gandit nici o secunda sa obtin un profit prin instalarea ubuntu

nu contesta nimeni asta. iata niste raspunsuri oficiale catre mine de la canonical:

Hi George,

Thank you for contacting us and for your interest in and support of UBUNTU.

We operate a trade marks policy that can be found at http://www.ubuntu.com/aboutus/trademarkpolicy. Our trade marks policy does not allow the use of UBUNTU or the UBUNTU logo for commercial purposes and we therefore cannot consent to your sale of UBUNTU branded items.

We have no issue with the use of UBUNTU or the UBUNTU logo on hardware for personal use.

Thanks again for your support.

Kind regards,

Michelle,
Trade Marks Team

Michelle Surtees-Myers
Ubuntu - Linux for Human Beings

Dear George,

Thank you for contacting us and for your interest in and support of Ubuntu.

In terms of our trademark policy we don't allow the use of our trademarks for commercial purposes, and this includes advertising.

However, as a business who provides Ubuntu, you might be interested in listing your company on the Ubuntu marketplace.  The Marketplace was designed to help smaller and startup businesses reach other businesses and for them to deliver their solutions on Ubuntu. This is an ideal place to register if you are starting an Ubuntu based business and be easily accessible by potential customers who will be looking on the Ubuntu site for someone to provide services, and so will see you registered as a local supplier.

Please go to http://www.ubuntu.com/support/commercial/marketplace for more details. Registration is simple, and can be done from the link on that page.

In terms of our trademark policy, you won't be able to use our logo to advertise your services, but you can of course state that you provide services based on Ubuntu.

More information on our trademark policy can be found at http://www.ubuntu.com/aboutus/trademarkpolicy.

Kind regards,

Michelle
Trademark Team

Michelle Surtees-Myers
Corporate Services
Canonical UK Ltd

Ubuntu - Linux for Human Beings

practic in afara de servicii bazate pe ubuntu si utilizare in scop personal si educational nu prea ai loc de intors.

Editat ultima oară de geosoft1 (07 Apr 2011 22:13:57)

#91 07 Apr 2011 22:22:40

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Poti sa vinzi linistit calculatoare cu Ubuntu preinstalat atata timp cat nu ceri bani pe Ubuntu si cat nu iti faci reclama pe treaba asta.

#92 14 Apr 2011 22:29:27

grabiel
Membru

Ieri am vandut un calc la servici si avand o zi mai lejera am inceput sa povestesc cu clientul. Printre altele i-am spus ca exista posibilitatea instalarii pe sistemul respectiv si altceva in afara de windows. Asa incet am ajuns la Ubuntu 10.10. Omul cunostea windows XP destul de bine asa ca nu mi-a fost greu sa povestesc cu el. Pana la urma m-a rugat sa-i instalez Ubuntu 10.10. L-am instalat impreuna, i-am aratat cum sta treaba cu terminalul, cu centrul de software, synaptic, i-am instalat audacious la care i-am pus interfata de winamp, flash player, pidgin si cam atat. A plecat destul de incantat acasa. Azi m-a sunat sa imi spuna ca e foarte frumos si ca-i place foarte mult Ubuntu 10.10 si ca o sa ramana cu el. I-am spus si de acest forum, a zis ca o sa isi faca si el cont cand are un pic de timp liber. Cam atat cu prima experienta in promovarea Ubuntu. Ce a mai fi, ”om” vedea.

#93 18 Oct 2011 17:39:43

alex_3se
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2010

Salut !

Nu stiu daca am postat unde trebuie si-mi cer scuze pt. eventuala greseala.

Asadar, eu doresc sa-mi fac un web-host personal unde sa urc imagini ISO Ubuntu si Linux Mint iar cei care doresc sa downlodeze gratis Linux sa aiba sansa de a cobora imagini ISO fara......"defecte" -daca pot sa spun asa tongue

As vrea sa platesc un domeniu de hosting, dar nu stiu care este mai bun ca pret si ca servicii hmm

multumesc anticipat !

#94 18 Oct 2011 20:56:01

valytzu01
Membru nou
Locaţie: Pitesti,Arges
Înregistrat: 09 Mar 2011

De ce sa mai faci un site cand le poti descarca gratis direct de pe site-ul oficial al fiecarei distributii?

#95 18 Oct 2011 21:15:54

Kovaci iulian
Oaspete

Se poate face un site in care sa se prezinte frumos fiecare distributie , dar nu e nevoie sa urci imagini iso , sa ai sute de giga spatiu ocupat cu tot felul de distributi , in schimb poti foarte frumos sa ai doar linkurile de descarcare de pe siturile oficiale .

#96 19 Oct 2011 08:26:37

alex_3se
Membru
Înregistrat: 30 Dec 2010

Da ! aveti mare dreptate big_smile
Va multumesc pentru sfaturi !

bafta.

Feed

Antet forum