Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#51 11 Jan 2012 02:12:00

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Re: Ubuntu, iubirea mea, unde te-ai dus?

oroles a scris:

@rsumy

Unity este o prostie atat timp cat:
1. ma forteaza sa rulez un SO destinat tabletelor pe un laptop. Aceeasi prostie o fac si cei de la Windows cu al lor Win8.
2. tabletele sunt doar  niste sisteme de calcul si nu sunt singurele. Nici macar nu au cea mai mare cota de piata!!! Daca aveau atunci mai ziceam. La ceva folosesti un laptop si la altceva o tableta. Daca cei care intretin Ubuntu erau baieti destepti faceau un SO pentru tablete si ne lasau Ubuntu cu Gnome 2 sau cel mult dezvoltau ceva asemanator. Daca va amintiti au existat distro-uri pentru mini laptopuri si pentru laptopuri (!chiar si de la ubuntu). Si cu cine si-au gasit sa concureze Ubuntu: cu Android?? Eu unul cred ca managerii proiectelor sunt prosti. Ei nu isi dau seama ca piata gadgeturilor se fragmenteaza datorita noilor aparitii precum tableta sau iphone-ul. Tendinta de unificare a sistemelor de operare este o prostie: desi reduce costurile de dezvoltare va pierde semnificativ din utilizatori datorita lipsei de operationalitate. De ce are Android OS succes? Pentru ca e facut special pentru tablete si nu isi propune sa acapareze din cota de piata a laptopurilor. Cati aveti pe laptop Android OS? Sau cati aveti de gand sa instalati un Ubuntu 11.10 pe tableta atat timp cat ocupa o gramada? smile) Steve Jobs crea doar lucruri simple. De aceea au avut succes produsele create de el.
3.pe laptopuri genereaza probleme mari. datorita erorilor pe care le ofera.

Tare as vrea sa vad un programator sau un webdesigner lucrand pe o tableta smile).

Unity nu este o prostie pentru ca:
1. Tabletele vor inlocui o mare parte a laptopurilor. Iar laptopurile care vor ramane vor deveni din ce in ce mai mici si mai subtiri.
2. Pentru ca factorul de forma scade, apare nevoia de regandire a HID-urilor (Human Interface Devices). Epoca pen/stylus-urilor a rasarit, a apus si acum a rasarit din nou, ecranele au trecut de la touch la multi-touch, de la rezistive la capacitive, din ce in ce mai multe dispozitive merg cu keyboard-uri virtuale, comanda vocala a fost repusa pe oribita odata cu lansarea lui Siri pe Iphone 4, etc. Cat va trece pina vei juca
Battlefield conectand un telefon mobil la un TV si folosind un dispozitiv cum e Kinect?
3. Ca urmare, chiar daca laptopurile vor ramane (intr-un fel sau altul), felul cum introducem informatia este de asteptat sa se schimbe.
4. Pentru un designer, nu tableta, dar ecranul tactil, este o binecuvantare. Sa poti folosi un stylus pe un multitouch cu functie de sensibilitate la presiune intr-un program precum Gimp e... raiul pentru oricine are de-a face cu procesarea de imagine. Avand in vedere numarul limitat de "cuvinte" cu care opereaza un programator, nu m-as mira sa vad in curand o interfata de dezvoltare care sa accepte input vocal, ceva de genul:
"move cursor to new line"
"write code: var equal  ex " smile
5. Mobile broadband. Deja majoritatea laptopurilor vin "wwan ready" sau cu Gobi inclus. Internetul mobil de mare viteza (HDPSA, EVDO) este disponibil pina... si la noi in tara. Odata ce ai asta pe laptop, cat va dura pina sa vrei sa integrezi modemul tau  cu aplicatiile de mobil, fax, office, calendar, email, skype, etc. So, Android pe laptop nu mi se pare ceva de neconceput cata vreme insusi laptopul se reinventeaza.

Nu e nevoie sa ma crezi pe mine. Arunca o privire doar la ce se intimpla la Consumer Electronics Show 2012, probabil unul dintre cele mai relevante evenimente in termeni de trenduri in industrie.

Parerea mea.

Editat ultima oară de RazTaz (11 Jan 2012 02:21:16)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#52 11 Jan 2012 08:04:41

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

RazTaz a scris:

1. Tabletele vor inlocui o mare parte a laptopurilor. Iar laptopurile care vor ramane vor deveni din ce in ce mai mici si mai subtiri.

Incearca sa scrii cod pe tableta (si sa vrei si eficienta, normal), sa vezi ce rapid o bagi in partea anatomica a mamicii ei. In schimb pentru "fleacuri" gen feisbuc sau haifaiv e ideala.

#53 11 Jan 2012 08:46:18

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Hai s-o pun și eu pe tapet...
De curînd am instalat, pentru a mă obișnui,
noua versiune de Ubuntu, respectiv Oneiric Ocelot pe 64 de biți pe un card de memorie.
Nu pot să nu spun că nu e faină „afacerea”, dar nu mă mulțumește.
În primul rînd, deschid mai multe ferestre, pagină de calcul tabelar, un editor de texte și un terminal
de fiecare dată cînd vreau să schimb, trebuie să mă plimb pe ecran să pot face acest lucru.
Suportul pentru limba română nu s-a instalat complet deși, la instalarea sistemului am bifat acest lucru,
inclusiv instalarea codec-urilor proprietare.

Pentru mine ăsta e cel mai mare neajuns: suportul pentru limba română.
Chestia cu „dash home” pentru mine o e mare porcărie...
Păi dacă nu știu engleză, cum găsesc eu, rpede-repede, de exemplu, să instalez suportul pentru limba română ?
Obișnuit cu versiunea 10.04 o găsesc în două secunde...
A dispărut de pe firmament „Synaptic”, a dispărut „Actualizare sistem” ( cu ajutorul lui, forțam anumite actualizări)
și altele...
Se pare că subiectul aceste devine un fel de Zid al plîngerii...

Multe lucruri bune, funcționale, din versiunile trecute, nu sînt păstrate, îmbunătățite în versiunile noi...
Pe versiunea Ubuntu Lucid Lynx, treaba stă mai simplu... panoul de jos mă ajută enorm.
Nu spun că Unity este o prostie, nu. Și încă e o treabă faină, dar mi-e peste mînă, ca să spun așa.
Acum sînt în „probe”, poate o să mă obișnuiesc, că oricum trebuie s-o fac pînă în 2013...
Punctul meu de vedere este al unui utilizator „casnic” ce stă în fața laptop-ului să citească un ziar,
să vadă un film, mai face un joculeț și cam atît...

Adevărul este că încă nu am scormonit prin măruntaiele sistemului pentru a-l parfuma așa cum mi-ar place,
dar o să urmăresc pe forum pe fiecare cum a făcut unele chestii. Deh, mai trebuie să și furăm cîte ceva, nu ?

În rest, ce să zic ?

Oneiric nu știe să instaleze la rînd ceea ce scriu în terminal, adică dacă scriu:
sudo aptitude update && sudo aptitude install aplicație1 aplicație2 aplicație3
după ce se fac actualizările se oprește și așteaptă comenzile de instalare una cîte una...
Asta chiar e incomod...

Editat ultima oară de marcelbanu (11 Jan 2012 09:30:47)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#54 11 Jan 2012 16:20:22

oroles
Membru
Locaţie: Bacau
Înregistrat: 17 Apr 2008

RazTaz a scris:

2. Pentru ca factorul de forma scade, apare nevoia de regandire a HID-urilor (Human Interface Devices). Epoca pen/stylus-urilor a rasarit, a apus si acum a rasarit din nou, ecranele au trecut de la touch la multi-touch, de la rezistive la capacitive, din ce in ce mai multe dispozitive merg cu keyboard-uri virtuale, comanda vocala a fost repusa pe oribita odata cu lansarea lui Siri pe Iphone 4, etc. Cat va trece pina vei juca
Battlefield conectand un telefon mobil la un TV si folosind un dispozitiv cum e Kinect?
3. Ca urmare, chiar daca laptopurile vor ramane (intr-un fel sau altul), felul cum introducem informatia este de asteptat sa se schimbe.
4. Pentru un designer, nu tableta, dar ecranul tactil, este o binecuvantare. Sa poti folosi un stylus pe un multitouch cu functie de sensibilitate la presiune intr-un program precum Gimp e... raiul pentru oricine are de-a face cu procesarea de imagine. Avand in vedere numarul limitat de "cuvinte" cu care opereaza un programator, nu m-as mira sa vad in curand o interfata de dezvoltare care sa accepte input vocal, ceva de genul:
"move cursor to new line"
"write code: var equal  ex " smile
5. Mobile broadband. Deja majoritatea laptopurilor vin "wwan ready" sau cu Gobi inclus. Internetul mobil de mare viteza (HDPSA, EVDO) este disponibil pina... si la noi in tara. Odata ce ai asta pe laptop, cat va dura pina sa vrei sa integrezi modemul tau  cu aplicatiile de mobil, fax, office, calendar, email, skype, etc. So, Android pe laptop nu mi se pare ceva de neconceput cata vreme insusi laptopul se reinventeaza.

Nu e nevoie sa ma crezi pe mine. Arunca o privire doar la ce se intimpla la Consumer Electronics Show 2012, probabil unul dintre cele mai relevante evenimente in termeni de trenduri in industrie.

Parerea mea.

@RazTaz
Accept si opiniile altora. Sunt de factura sociolog. Lucrez din cand in cand in SPSS (un program pentru prelucrarea statistica a datelor). Nu m-as vedea introducand date in acest program pe o tableta! Tableta are mari limitari. Pot sa prognozez si eu ca tine ca pentru cei care vor feisbuc sau haifaiv e ideala o tableta. Va fi un "mass computer" in timp ce laptopul va fi mai util celor care au de lucrat mult in programe specializate. Mentionez ca am si eu o tableta ceva mai mica pe android si singurele lucruri pe care le fac sunt astea: mess, net (feisbuc si alea,alea) si niste joculete/aplicatii mici. O folosesc mai mult ca agenda sau e-book reader. De cand folosesc tableta pe mess am devenit mai zgarcit la cuvinte.
Administrez doua site-uri (!nu bloguri). Nu ma vad capabil sa scriu un cod php pe tableta smile)

Iata si o [url=http://linux.[SPAM]/ultimele/planurile-canonical-de-la-uds-pentru-ubuntu-12-04-si-versiunile-viitoare/]parere avizata.[/url] smile

Editat ultima oară de oroles (11 Jan 2012 17:02:38)

Cu stima, Ovidiu

#55 14 Jan 2012 11:41:01

galutu
Membru nou
Locaţie: roman
Înregistrat: 19 Apr 2011

Folosesc Ubuntu de cand a aparut Karmic. A doua dragoste a mea afost Linux mint 9 Isadora care in opinia mea a fost (si este ca inca nu a murit) unul dintre cele mai elegante sisteme de operare ever. Apoi a inceput nebunia iar pana mi-am luat un stick mai acatarii eram abonat la magazinul de pe colt la cumparat cd-uri in fiecare toamna si fiecare primavara incercand toate distributiile importante ce apareau. Am trecut prin toate; gnome ,kde , xfce, lxde, Ubuntu ,fedora, debian, open suse, mandriva, etc, etc. Totdeauna m-am intors la Ubuntu chiar si acum desi pc-ul meu de cand cu Ubuntu 11.4 are o problema cu sunetul . Chiar si asa am instalat ,dezinstalat, update-at, upgrade-at compilat pina am rezolvat si aceasta problema ; pina apare alta. Ideea e ca m-am intors la ubuntu singura distributie care ma atrage cu unity cu tot. Intrebarea pe care eu v-o pun este ... cum se face ca desi Windows de la xp la win 7 odata instalat in my pc recunoaste orice nu-mi da batai de cap iar Ubuntu cu fiecare distributie aduce nopti albe cautari compilatii tone de sudoare nervi si totusi de windows mie aproape greata iar la ubuntu ma reintorc de fiecare data

Scopul educatiei este acela de a schimba o minte goala cu una deschisa.

#56 14 Jan 2012 12:08:57

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Frumusețea constă în a-ți da cu capu' de toți pereții
să găsești o soluție pe care, adoptînd-o, sistemul îți merge ca uns
apoi strigi cu toată puterea : Evrika !

Cei cu Windows nu prea au asemenea satisfacții, ei au viruși...

Editat ultima oară de marcelbanu (14 Jan 2012 12:10:27)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#57 14 Jan 2012 13:11:02

galutu
Membru nou
Locaţie: roman
Înregistrat: 19 Apr 2011

Bingo!!!

Scopul educatiei este acela de a schimba o minte goala cu una deschisa.

#58 14 Jan 2012 14:52:42

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

@marcelbanu, mie nu-mi place sa ma dau cu capul de toti peretii pentru ca ma doare. In afara de asta, pot veni niste baieti in halate albe sa ma intrebe de sanatate.
Eu cred ca frumusetea consta in paleta larga de alegere pe care o ofera GNU/ Linux. Nu-mi place unity, incerc gnome3, nu-mi place niciunul, ma duc la kde, etc...
Mie "Evrika" imi place sa strig cand fac ceva cu mana sau cu capul meu de la inceput, nu cand caut tertipuri pentru a rezolva ceva ce altii au facut de mantuiala si au spus in gura mare ca e bun.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#59 14 Jan 2012 16:03:08

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

marcelbanu a scris:

Frumusețea constă în a-ți da cu capu' de toți pereții
să găsești o soluție pe care, adoptînd-o, sistemul îți merge ca uns
apoi strigi cu toată puterea : Evrika !

Da, la inceput e tentant sa faci ceva deosebit sa mearga "ca uns".
Dar dupa 10 ani de lovit saracii pereti cu capu deja te saturi, vrei ceva "ce merge din prima".
Adica nu ma iti convine sa stai zile intregi cautand solutii la diferite probleme, probleme de multe ori aparute din cauza "legatului la cap desi nu doare" (a se citi "update la softuri").
Si atunci ai 2 variante: ori alegi un linux care sa-l pui rapid la punct si apoi "asa moare", ori "fugi" la concurenta (si aici intra windozu si mac-ul).
Asta ca sa nu mai zic ca la fiecare nou utilizator de linux apar 10 noi utilizatori de windows...  cam pe acolo e atat procentul de interes cat si resursele financiare alocate.
Iar acest lucru nu ne poate nici bucura dar nici mahni, comunitate "de linuxisti" ramane relativ constanta.

#60 22 Jan 2012 22:59:22

d.marcu
Membru
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 22 Sep 2008

Ubuntu seamana cu Elvis: la inceput totul merge cum trebuie, apoi se ingrasa si se sufoca sub propria-i greutate. Aici nu vorbesc de unity pt ca exista si alte medii grafice, avem de unde alege. Pana de curand am fost multumit de ubuntu, 10.04 este inca functional si mai primeste update-uri. Dar va trebui sa merg mai departe. Mai nou ubuntu vine cu pulseaudio care imi ocupa peste 25% din procesor. Pana acum era o cale de a ocoli problema. Acum nu:

Canonical/Ubuntu has chosen to disable OSS support in their kernels and ignore any bugs filed against OSS4 packages. If you're considering using OSS4, you should probably use another Linux distro like Arch Linux.

Adica la cat de incarcata este distributia ubuntu, nu mai este loc pt OSS4?
Ma pregatesc sa migrez. Chakra pare o distributie promitatoare.

kde neon 18.04

#61 22 Feb 2012 15:01:52

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Apropo de titulul acestui subiect vedeti ca iubirea noastra 8.04 inca nu nea parasit, ubuntu 8.04 inca mai beneficiaza de actualizari pana in 2013, ma refer la server.

E foarte simplu de instalat interfata gnome , folosind comenzile de mai jos (va trebui sa stergeti din lista unele programe acestea nefiind disponibile pe ubuntu 8.04 server.

Cod:

aptitude update
aptitude install xorg gnome-about gnome-applets gnome-applets-data gnome-
control-center gnome-desktop-data gnome-dictionary gnome-disk-utility gnome-doc-
utils gnome-games gnome-icon-theme gnome-keyring gnome-media gnome-media-common
gnome-menus gnome-mime-data gnome-netstatus-applet gnome-nettool gnome-panel
gnome-panel-data gnome-pkg-tools gnome-power-manager gnome-screensaver gnome-
screenshot gnome-search-tool gnome-session gnome-session-bin gnome-session-
common gnome-settings-daemon gnome-system-log gnome-system-monitor gnome-system-
tools gnome-terminal gnome-terminal-data gnome-themes gnome-themes-extras gnome-
themes-more gnome-user-guide gnome-utils-common network-manager-gnome
openoffice.org-gnome policykit-1-gnome python-gnome2 gedit gdm3 xscreensaver
iceweasel icedove file-roller gimp inkscape gok gpicview sun-java6-bin
openoffice.org flashplugin-nonfree gecko-mediaplayer vlc software-center

Eu am folosit urmatoarea metoda de a instala mediul grafic .

Cod:

sudo apt-get install xinit
sudo apt-get install xorg
sudo apt-get install e16
sudo apt-get install synaptic
sudo apt-get install gksu

dupa ce ati terminat de instalat totul introduceti urmatoarea comanda  startx, sistemul va boota in mediul grafic e16, apoi dati un clic stanga pe ecran pt a apare meniul, din meniul selectati synaptic .(daca nu gasiti snaptic in lista de programe, deschideti un terminal si introduceti comanda gksu synaptic,
Apoi de acolo selectati gnome-desktop sau un alt mediu grafic la alegere (LXDE,XFC) si toate celelalte aplicatii ce va intereseaza .
Nu am mai specificat cum se instaleaza ubuntu server dar va descurcati voi, gasiti informatia aici pe forum .
Daca reusesc sa ii trag o clona cu remasterys sunt boier(sa am acolo un live dvd, o amintire a vremurilor trecute )

Editat ultima oară de iulian X (22 Feb 2012 15:11:02)

#62 22 Feb 2012 17:11:40

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Da, dar componentele desktop nu mai dispun de actualizări...însă sunt utilizabile, de obicei cele critice sunt pe componentele kernelului.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#63 22 Feb 2012 17:53:45

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

componentele sunt utilizabile, dar pe ce calculatoare ? ma cam indoiesc ca U8.04 va mai merge pe calculatoarele de azi si/sau va mai recunoaste diversele dispozitive... in plus varianta desktop nu este chiar versiunea server + interfata grafica mai ales la capitolul recunoasterea componentelor hardware.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#64 22 Feb 2012 18:50:38

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Mie mi-a mers pe pc-ul propriu, acum cateva momente am facut o clona in care am introdus toate actualizarile, pachetele de limba, codecurile restricted  , si o serie de programe favorite .

Chestia e ca am mai multi amici care au pc-uri din epoca de piatra pe care nu merg versiunile de Ubuntu de la 10.04 incoace.

#65 22 Feb 2012 19:23:50

rich1974
Banned
Înregistrat: 02 Mar 2011

m-ar tenta si pe mine ubuntu 8.04 ca as avea driver proprietar pentru placa mea video radeon mobility x1270....

ubuntu 12.04, dell inspirion 1521, AMD, ATI mobility radeon x1270
un link ce ar trebui citit de toti incepatorii:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/Home

#66 22 Feb 2012 20:02:47

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

^ Nu te sfatuiesc sa incerci, decit DOAR daca ai un pc de pe vremea aia.

#67 23 Feb 2012 09:21:05

gir861
Membru
Înregistrat: 11 Oct 2009

Trebuie să ne adaptăm. Am văzut PC-uri care merg numai pe multitouch, tastatura și mouse-ul sunt opționale... Dar windows 7 se mișca jalnic pe ele (pe touch), deci au fost obligatorii tastatura și mouse-ul. Deci va trebui să ne adaptăm distribuțiilor noi, cu interfețe noi. Nici mie nu-mi place Unity, am testat KDE și nu mi-a plăcut, așa că probabil voi folosi LXDE (pentru Ubuntu).

#68 03 Mar 2012 19:47:03

Mikaelll
Membru
Înregistrat: 03 Feb 2010

Windows 8 are o interfata similara cu Unity.

Pacat ca cei de la google inca nu au facut public codul pentru Android 4.0.

Din ce am observat pina acum cei de la Windows stau cuminti, privesc atent, fura tot ce pare promitor si isi insusesc.

Momentan folosesc Xubuntu, ca interfata Unity ma rupe la resurse pe Netbook.

Insa cea mai simpla si rapida experienta am avut-o folosind Lubuntu.

P.S. Si mie imi e dor de Ubuntu cel tanar.

Linus Torvalds doesn't wear glasses anymore not because he had laser eye surgery, but because he finally got his xorg.conf properly configured in his head.

#69 04 Mar 2012 07:58:11

paranoia5h
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 11 Aug 2007
Site web

@goamind nu sunt un utilizator linux cu experienta, ca ce de pe aici, dar pot sa te sfatuiesc sa nu incerci linux mint 12, este aproape acelasi lucru cu unity doar ca este mai simpatic la aspectul grafic, in rest plin de bug-uri, nu stiu daca el sau gnome 3 (care nici macar nu prea vrea sa se restarteze sau sa se inchida).Cat despre performante imi tipa cooler-ul de la procesor de nu'i adevarat, mi se inchide laptopul pentru orice joc (inclusiv pt cele de linux gen openttd).
Iti recomand in schimb xubuntu.

@Anca_Emanuel tu de ce esti mereu asa rau???(corectat! scuzele de rigoare pentru confuzie)
Pentru ca probabil a avut /are incredere in ubuntu sau in software-ul distribuit de canonical

@nbdmbr Te rog frumos sa nu mai recomanzi numanui Laptop-ul MSI CR620! este un gunoi, si mie si inca unui prieten ni s-au rupt balamalele, iar bateria... e programata sa tina exact cat are garatie... (inainte sa se strice imi arata ca are capacitate de 94% dupa 2 saptamani ce a trecut garantia nu mai imi recunoaste bateria, palpaie un beculet rosu)

@rsumy  legat de filmuletul uTouch on Unity, chiar ma intreb oare cum vei reusi sa accesezi dash home (start-ul) atata timp cat taskbarul este ascuns??? pentru ca dash home nu mai este pozitionat ca in 11.04. nu de alta dar eu chiar caut un raspuns aici

Editat ultima oară de paranoia5h (05 Mar 2012 03:10:05)

My new love Xubuntu !!!!

#70 04 Mar 2012 08:59:47

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

paranoia5h a scris:

@Anca_Emanuel tu de ce esti mereu asa rea???

Scuze !
@Anca_Emanuel este bărbat  și  tată.

.

Feed

Antet forum