Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 16 Apr 2012 17:18:30

VisanRazvan
Membru nou
Înregistrat: 16 Apr 2012

"Problema" placa video (rezolutie )

Salut , sa intru direct in subiect legat de placa video ( este o placa video slaba - GeForce 4 TI 4200 )

Partea care ma deranjeaza este  aspectul . Probabil nu am instalat eu driverul potrivit  , dar dupa ce am facut update-ul de inceput ( vreo 378 de update-uri ) am mers in System Setting -> Drivere aditionale si imi aveam 2 drivere ale placi video . Am instalat prima data cel  recomandat si totul sa "schimbat" in bine  si dupa tot unul recomandat , aceasi versiune dar cu update,inainte sa fac acest lucru totul se misca foarte greu iar sageata de la mouse se vedea un "patrat" sau chiar deloc. Mai este si problema ca nu imi detecteza monitoru ( modelul ) iar rezolutia imi merge doar pana la 1024x768  si se vede "ingrozitor"  , pe cand la windows xp imi mergea mult mai mult .
Poza 1.
Poza 2.

Tin sa precizez :

1. Sunt nou in Ubuntu
2. Imi cer scuze pentru modul in care am explicat ( sper sa intelegeti ce problema am )
3. Incercati sa imi dati raspunsuri pe "intelesul incepatorului"

Multumesc.

#2 16 Apr 2012 19:23:58

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

Re: "Problema" placa video (rezolutie )

Problema este cam fără de soluție.Aceste plăci sunt vechi iar pentru cele pe agp nu se mai fac driveri iar cei existenți (vechi), nu mai sunt susținuți de kernel.aceiași problemă am avut-o cu același tip de placă din familia gforce4 pe agp.ca să te convingi rulează live granular care are și accelerare 3d pentru ele,și va funcționa.
ai un sistem vechi și nu mai este pe deplin compatibil cu os-urile din2012.
compilarea driverilor pentru geforce4 implică cunoștințe și eforturi mari nejustificate.
windoza este echivalentă cu ubuntu 5.04, care de mult nu mai este.

IT&C Expert

#3 16 Apr 2012 23:12:19

d.marcu
Membru
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 22 Sep 2008

Re: "Problema" placa video (rezolutie )

mergi pe site-ul nvidia si vezi care versiune de driver se potriveste placii tale, descarci si il instalezi manual (gasesti instructiuni pe forum), probabil il vei gasi ca legacy driver. Daca driver-ul legacy cere o versiune mai veche de kernel gasesti aici-> http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/, si instalezi manual si un kernel mai vechi (gasesti instructiuni pe forum). Daca totul va fi in regula atunci odata configurat ai grija ca la update-uri sa nu bifezi si driver-ul nvidia si nici versiuni noi de kernel.

kde neon 18.04

Feed

Antet forum