Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Propunere imbunatatire Shutdown ubuntu ! pt a nu mai arde laptop-uri !

#1 04 Sep 2012 11:14:35

ionreparatorul
Banned
Locaţie: Chisinau
Înregistrat: 09 Jun 2011
Site web

Propunere imbunatatire Shutdown ubuntu ! pt a nu mai arde laptop-uri !

Buna ziua ! Cred ca aici trebuie sa exemplific urmatoarea problema :
Am ubuntu 12.04 LTS , are un defect pentru ca se manifesta pe mai multe laptop-uri identic !
In momentul in care apas pe Shut Down in 1 din 10 cazuri isi da LOG OUT !!!! in loc sa se stiga !
si nu sunt eu nebun si nici nu mi-se pare pentru ca sa intamplat de mai multe ori , ba chiar la rand !
De ce ar fi periculos acest defect !? Pentruc a multi dintre noi avem setat ca sa nu intre in standby in cazul in care inchidem clapa lapop-ului ! si daca il introducem in geanta iar el si-a dat doar Log Out in loc de Shut Down
laptop-ul se incinge se incinge pana cand se defecteaza ceva pe la el , ori carcasa incepe sa devina casanta, ori se arde cipset-ul placii video , ori se topeste decalibreaza ceva , sau se arde placa de baza, eu am reusit sa distrug 3 placi video incorportate exact datorita acestui defect.

Ma gandesc ca ar mai fi inca un inconvenient faptul ca ii dai Shut Down si tu crezi ca o sa se stinga iar cand ajung cu laptop-ul la o lucrare sa prezinti un proiect ... sa faci ceva , sa muncesti fizic cu el sa programezi ceva memorii in varful unei schele sau la 30 Km de cea mai apropiata sursa de energie electrica 
iti dai seama ca nu mai ai curent in acumulator , si asta te pota costa chiar job-ul sau pierderea clientului respectiv care te-a chemat sa ii prezinti o oferta la un restaurant stand pe strada din mers . sau alte cazuri in care stii ca ai acumulator si dintr-o data te trezesti ca nu se stinsese si nu iti mai ajunge pt a rezolva treaba pt a citi adresa unde doreai sa ajungi la interviu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O alta problema pe care vreau sa o prezint in vederea imbunatatirii :
Toti avem laptop-uri
si in epoca vitezei nu mai avem rabdarea necesara pentru a astepta sa se stinga el singur cand ii dam Shut Down
ci apasam pe butonul din interfata grafica vedem ca incepe laptop-ul sa initializeze sesiunea de inchidere
si INCHIDEM CAPACUL LAPTOP-ului , il punem in geanta ,
Problema este ca el intra in standby in loc sa se stiga !

Rezolvarea ar fi editarea putin a soft-ului si adaugarea unei conditii !:  Dupa ce cineva a apasat pe Shut Down laptop-ul sa nu mai poata intra in standby pana la stingerea lui !

Editat ultima oară de ionreparatorul (04 Sep 2012 11:16:34)

omul cat traieste invata (unii traiesc degeaba)

#2 04 Sep 2012 11:30:09

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Re: Propunere imbunatatire Shutdown ubuntu ! pt a nu mai arde laptop-uri !

Aceeasi problema am avut-o si eu. I-am dat shutdown la facultate si l-am bagat in geanta.
Cand am ajuns acasa vent-ul era la blana si procesorul la suta de grade, nici in protectie nu a intrat. A trebuit sa-l opresc de la buton si sa-l las sa se raceasca.
E foarte enervat bug-ul.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#3 04 Sep 2012 11:51:42

vladi
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 27 May 2011

Re: Propunere imbunatatire Shutdown ubuntu ! pt a nu mai arde laptop-uri !

Daca vrei sa rezolvi problema, nu te plange pe forum. Raporteaza celor care lucreaza la Ubuntu http://www.ubuntu.com/community/report-problem

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Propunere imbunatatire Shutdown ubuntu ! pt a nu mai arde laptop-uri !

Antet forum