Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

Sondaj

Vei sărbători ziua libertății programelor pe 15 septembrie 2012?

Da

80% - 17
Nu

19% - 4
Participanți: 23

#1 13 Sep 2012 14:35:26

tct
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2010

Românii sărbătoresc ziua libertății programelor!

Salut!

Pe 15 septembrie este ziua libertății programelor (engl. Software Freedom Day).

Ceata (în București, Chișinău și Turda) și alte grupuri românești de programe libere, dar și persoane neafiliate sărbătoresc această zi. Dacă faceți un eveniment, nu uitați să-l înscrieți pe sf-day.org!

În plus, Ceata vă propune să intrați pe #sfd-ro la irc.freenode.net (/join #sfd-ro) și să scrieți mesaje cu precădere pe 15 de la evenimente sau de acasă pe identi.ca folosind etichetele #sfd-ro și #sfd, ca acesta.

Vă așteptăm! :-D

#2 13 Sep 2012 17:20:06

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Românii sărbătoresc ziua libertății programelor!

Vad ca Ceata isi propune sa ajunga prin scoli pe 18, voi incerca sa fac acelasi lucru daca e posibil sa aranjez ceva in timpul ramas.

Oricum, in prima saptamana de scoala am de gand sa tin o prezentare despre FLOSS in liceul din localitate.

Tibi, daca exista un comunicat oficial din partea Fundatiei Ceata il pot publica pe Ubuntu.ro in sectiunea de stiri.

#3 13 Sep 2012 17:24:21

tct
Membru

Tare! La ce liceu te-ai gândit? Vrei să înscrii evenimentul pe sf-day.org?

Mulțumim pentru inițiativă! Cred că textul de aici poate servi drept anunț oficial.

#4 13 Sep 2012 17:38:45

tct
Membru

Doar că... licența de pe ubuntu.ro nu e compatibilă cu CC-BY-SA, refuză utilizatorilor dreptul de a folosi comercial articolele (de exemplu, de a le publica eventual modificate pe un sit cu reclame). În timp ce cea de pe forum permite restrângerea mai multor drepturi, neavând clauza -SA (Share Alike).

Poate ar trebui să abordez problema altundeva, dar de ce nu se uniformizează licența de la *.ubuntu.ro să fie CC-BY-SA 3.0 - o licență liberă care păstrează libertățile pentru toți utilizatorii, folosită sistematic pe toate siturile întreținute de Ceata?

Editat ultima oară de tct (13 Sep 2012 17:40:58)

#5 13 Sep 2012 17:45:16

tct
Membru

În afară de ubuntu.com, situl întreținut exclusiv de compania Canonical, siturile comunității cum sunt wiki.ubuntu.com și help.ubuntu.com au licența CC-BY-SA 3.0. Ubuntu.ro este un sit tot al comunității, de aceea susțin că ar fi bine să fie liber.

Editat ultima oară de tct (13 Sep 2012 17:45:35)

#6 13 Sep 2012 18:10:03

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pentru a adauga ceva la un mesaj anterior ai "Editeaza" in dreapta mesajului. De obicei te astepti ca urmatorul mesaj sa fie al altui utilizator si arata cam urat cand e altfel.

Prezentarea sper sa o tin la Liceul teoretic "Mihail Kogalniceanu" din Snagov (http://www.lmksnagov.ro/). Nu voi inregistra evenimentul pentru ca nu sunt sigur de data, putand fi amanata pentru 21, deja tarziu pentru SFD.

Legat de licente, din pacate nu stiu cum au fost alese, nu eram membru al comunitatii la momentul respectiv. Probabil e NC pe site din cauza unor reguli impuse de detinatorii trademarkului Ubuntu.
Vom organiza o intalnire cat de curand pentru a discuta problema. Voi anunta cand va fi momentul.

Am publicat pe site anuntul, cu mentionarea licentei in subsolul articolului.
http://ubuntu.ro/2012/09/13/ziua_libert … ogramelor/

#7 13 Sep 2012 23:32:41

tct
Membru

Alexandru.Cucu a scris:

Pentru a adauga ceva la un mesaj anterior ai "Editeaza" in dreapta mesajului. De obicei te astepti ca urmatorul mesaj sa fie al altui utilizator si arata cam urat cand e altfel.

Îmi cer scuze, sunt obișnuit cu listele de discuții și deși am modificat mesajul inițial pentru a îmbunătăți demonstrația, când am găsit un nou argument, am considerat nedrept să adaug un paragraf acolo unde nu era inițial și astfel să provoc confuzii.

Alexandru.Cucu a scris:

Prezentarea sper sa o tin la Liceul teoretic "Mihail Kogalniceanu" din Snagov (http://www.lmksnagov.ro/). Nu voi inregistra evenimentul pentru ca nu sunt sigur de data, putand fi amanata pentru 21, deja tarziu pentru SFD.

Excelent! Eu cred că merită să-l înscrii, pentru că toată luna se poate lega de ziua libertății programelor, așa cum face Ceata din Moldova (luna libertății programelor). Dacă nu știi exact data dar știi sigur că ai să mergi, pune un interval, te rog.

Alexandru.Cucu a scris:

Legat de licente, din pacate nu stiu cum au fost alese, nu eram membru al comunitatii la momentul respectiv. Probabil e NC pe site din cauza unor reguli impuse de detinatorii trademarkului Ubuntu.

Mă îndoiesc. Legea mărcilor înregistrate e ortogonală cu legea drepturilor de autor, deși sunt încadrate în același domeniu, „proprietatea intelectuală”. Argumentul cel mai puternic este că însăși comunitatea internațională folosește licența liberă CC-BY-SA, așa că nu ar trebui să fie probleme ca o comunitate națională să o folosească.

Alexandru.Cucu a scris:

Vom organiza o intalnire cat de curand pentru a discuta problema. Voi anunta cand va fi momentul.

Excelent!

Alexandru.Cucu a scris:

Am publicat pe site anuntul, cu mentionarea licentei in subsolul articolului.
http://ubuntu.ro/2012/09/13/ziua_libert … ogramelor/

Mulțumim mult, Alex! Poți să faci și legăturile pentru gnu.org, kernel.org, softwarefreedomday.org și fii-liber.ro, te rog?

#8 15 Sep 2012 13:09:52

Jok3
Membru nou
Înregistrat: 07 Jan 2012

Ar fi ceva interesant.

#9 15 Sep 2012 17:55:02

tct
Membru

În București, Ceata și prietenii sărbătoresc ziua libertății programelor în această seară de la 19.30 în Pub 18 din Regie. Cine mai vine? :-)

irc.freenode.net: #sfd-ro
identi.ca: #sfd-ro

Feed

Antet forum