Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Redirect -> in caz de upgrade/update/backup forum

#1 08 Oct 2012 15:08:47

Andy
Membru
Locaţie: Londra
Înregistrat: 14 May 2012

Redirect -> in caz de upgrade/update/backup forum

Salutare,

Nu stiu daca doar eu am patit asta, probabil ca nu, dar azi forumul a fost cazut pentru cateva ore. Am testat si cu loads.in si era jos.
Intrebarea mea este urmatoarea:
- in caz ca este planificat un update/upgrade la forum sau este necesar un reboot din cauza de actualizari pe server, ar fi bine daca administratorii ar anunta lucrul asta cu ceva timp inainte. Un anunt de genul "Nu dati refresh la pagina intre orele x->y. Vom efectua modificari pe server. In jurul orei y totul ar trebui sa revina la normal";
- eventual un redirect catre o pagina statica care sa anunte ca forumul sufera modificari.

Nu stiu cat de usor este pentru admini sa faca lucrul asta (in functie de  infrastructura). Daca partea cu redirect e imposibil de implementat, macar un anunt ar fi corect sa fie.

Editat ultima oară de Andy (08 Oct 2012 15:10:57)

---"Traveler, there is no path. Paths are made by walking."---

#2 08 Oct 2012 15:19:35

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Re: Redirect -> in caz de upgrade/update/backup forum

eh... dar poate a cazut curentu... neanuntat de altii... si adminii nostri nu au avut de unde sa stie...
Da ... am observat si eu ca azi a picat...

EN | RO |

#3 08 Oct 2012 15:24:27

Andy
Membru

@XeNNo
Ai dreptate. "Act of Gods" - sunt incluse in orice SLA . Daca asta a fost cauza, nu e nimic de zis. Se intampla.
Eu ma refeream la downtime-ul planificat. Ar fi un lucru normal ca utilizatorii sa fie anuntati.

Repet: NU ma refer la pene de curent sau lucruri care nu pot fi prevazute.

Editat ultima oară de Andy (08 Oct 2012 15:27:31)

#4 09 Oct 2012 10:23:52

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

Andy exagerezi. Daca ar fi fost ceva programat nu ma indoiesc de faptul ca nu s-ar fi facut un anunt prealabil. Apoi forumul este unul voluntar si deschis tuturor, nu vad de ce sa facem gura cand nu il putem accesa.
Mai bine am ajuta decat sa taxam sau sa comentam orice incident care ne deranjeaza personal.

Editat ultima oară de Shahinul (09 Oct 2012 10:25:00)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#5 09 Oct 2012 10:51:02

Andy
Membru

Andy exagerezi. Daca ar fi fost ceva programat nu ma indoiesc de faptul ca nu s-ar fi facut un anunt prealabil.

De fapt eu cred ca tu nu ai inteles nimic din ce am scris eu. In primul rand, nu am facut gura, ci doar mi-am dat cu parerea. Dupa cum vei observa, daca citesti mesajele mele si le si intelegi, nu exista nicaieri nici un cuvant in care sa zic ca adminii nu isi fac treaba. Am sugerat doar , si mie mi se pare de bun simt, sa anunti un eventual downtime DE CARE STII INAINTE CA VA AVEA LOC.
Am specificat si sunt constient de faptul ca unele lucruri (gen electrica sau "act of god" - sa zicem generic) nu pot fi prevazute si nu va fi nimeni atat de absurd incat sa pretinda asta.

Apoi forumul este unul voluntar si deschis tuturor, nu vad de ce sa facem gura cand nu il putem accesa.

Si tu din asta intelegi ca voluntar = amator? Eu inteleg ca poti face un lucru pana la capat, corect, chiar daca e voluntariat. Stiu ca nimeni nu e obligat sa raspunda pe forum, daca ai chef si stii - raspunzi, daca nu ...nu. DAR, nu confunda asta cu partea de adminstrare a unui forum. Voluntariatul se aplica diferit pentru utilizatori. Aici e simplu.
Inca o data, nu vreau sa creada cineva ca acuz pe admini, nu am nici un interes/motiv sa o fac, dar, daca tot te ocupi de moderarea unui forum -> cat de greu poate fi sa postezi un mesaj prin care sa anunti un update/upgrade? In plus -> e profesional sa o faci.
N-ai decat sa nu fii de acord cu mine, nu oblig pe nimeni.

Mai bine am ajuta decat sa taxam sau sa comentam orice incident care ne deranjeaza personal.

Nu am taxat, am facut o sugestie.
Nu m-a deranjat personal pentru ca nu exista motive care sa ma deranjeze.

Incearca sa intelegi diferenta intre o parere si o acuzare, mai citeste o data ce am scris eu la inceput si o sa intelegi probabil.

Uite cum se face http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2040464

Editat ultima oară de Andy (09 Oct 2012 10:55:56)

#6 09 Oct 2012 12:34:49

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva. Si intamplator si eu eram pe forum atunci cand s-a produs intreruperea. Despre restul celor ce am scris le-ai interpretat cum ai vrut.

Editat ultima oară de Shahinul (09 Oct 2012 12:35:27)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#7 09 Oct 2012 12:43:53

Andy
Membru

@Shahinul
Nu m-ai jicnit, stai linistit smile
Fiecare si-a spus parerea, atata tot. Si daca parerile sunt contradictorii uneori, e perfect.
Inseamna ca nu suntem niste oi.

Cred ca subiectul ar trebui inchis de un admin care sa ia o decizie. Oricare ar fi ea.

Editat ultima oară de Andy (09 Oct 2012 12:44:14)

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Redirect -> in caz de upgrade/update/backup forum

Antet forum