Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 01 Jul 2013 17:58:48

magureanuiuliu
Membru nou
Înregistrat: 01 Jul 2013

Conectare Ubuntu la internet prin RCS-RDS

am instalat ubuntu pt. prima oara . nu pot sa accesez internetul RDS . CEI DE LA RDS nu au posibilitatea sa ma ajute cu nimic .ce sa fac ?  reteaua net din ubuntu imi pune niste intrebari despre porturi , sistem de retea etc.. cu windowsul ma descurcam singur . mi-au promis ca nici in viitor nu vor putea sa ma ajute . RDS-UL nu mi-a facut probleme niciodata cu windowsul . magureanuiuliu_arond_yah**.co*   din bucuresti .

Editat ultima oară de Ăla micu' (01 Jul 2013 18:31:11)

#2 01 Jul 2013 18:38:09

gbagape
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 10 Aug 2011

Re: Conectare Ubuntu la internet prin RCS-RDS

Un pic de căutare pe forum că mai sunt subiecte cu conectarea la internet de la rds in ubuntu
uite aici cum se face o conexiune DSL de la rds
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=163494#p163494

Degeaba porți capul pe umeri dacă nu știi când să'l folosești.
Yahoo:gbagape
Ubuntu User # 34906,http://linuxcounter.net/user/551248.html

#3 03 Jul 2013 18:24:48

magureanuiuliu
Membru nou
Înregistrat: 01 Jul 2013

asa este CARAGIALE avea dreptatea lui... ..am ubuntu 10.04.1 instalat acum (1 iulie 20013) dar CD-RW l-am realizat in anul 2009 luna Octombrie.
la varsta de 73 de ani nu am invatat engleza .si nici sperante nu am ca o sa opot invata la scoala era predata doar limba rusa. D-ni care mi-au raspuns ,sunt bine intentionati sa reusesc conectiunea la internet RDS ,EU AM LUAT  informatii despre net din SIW ul lui dl.Topala dar taducerile  nu pot sa le  bag in cod- rile  respective caci nu le am sau nu pot sa le caut nestiind unde  . modelul placii de retea nu am de unde s-al stiu . Cand citesc pe Forum trebuie sa apelez la google translate pt. ca si Dvs. folositi cuvinte englezesti. apropo (am cumparat o conserva si abia acasa ,cand am desfacut-o ,am stiut ce este in ea.scria in engleza pescareasca)  ubuntu ma pasionat mereu dar am speram ca o sa fie folosita limba romana. caci la inceput am fost intrebat in ce limba doresc sa fie instalat . fara INTERNET im este f.greu. deci am UBUNTU 10.04.1 lts cablu de net il bag direct in calculator . unele informatii despre le-am citit in windows in cmd  pote inetconfig in ecranul negru dar orr fi 5-6 ani de arunci. magureanuiuliu@yahoo.com    bucuresti

#4 03 Jul 2013 18:29:50

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Tutorialul din link-ul pus de gbagape este destul de intuitiv pentru a rezolva problema cu conectarea. Spune-ne unde ai probleme ca să știm ce să facem.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#5 03 Jul 2013 20:48:54

b4dy
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 15 May 2009

Eu v-as sfatui sa instalati ubuntu 12.04. Ubuntu 10.04 nu mai are suport tehnic si veti intampina neajunsuri la un moment dat, ori cu VLC, ori cu recunoasterea fisierelor android si cine mai stie ce, deaceea am trecut si eu de curand de la 10.04 la 12.04. Nu mai tin minte cum apar iconitele in 10.04, dar acolo unde scrie network manager sau vedeti in bara de sus un monitor, deschideti, selectati editare conexiuni, apoiDSL, selectati edit introduceti user si parola...cum se specifica in tutorialul de mai sus. Dupa conectarea la net veti avea posibilitatea sa selectati limba romana in aplicatii->utilitare de sistem->configurari de sistem->suport limba...(ceva de genul), apoi veti intui ce vrea sa spuna meniul de acolo. Pentru a descarca pachetele (cele cu limba ro): deschideti terminal si:

Cod:

sudo apt-get update

cred ca trebuie sa functioneze dupa un restart. Sper sa nu fi uitat sau incurcat ceva, pentru ca nu am dat atentie niciodata acestui aspect, il fac din reflex.

nu este un semn de sanatate mintala sa fi bine adaptat la o societate bolnava
ubuntu 12.04(P4, 2g DDR2, nvidia GF 210)

#6 03 Jul 2013 21:10:41

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

sudo apt-get update actualizează listele de pachete din depozite. Limba română va fi instalată, cel puțin așa cred, dacă o selectezi de acolo din Suport limbă și nu sunt toate pachetele instalate. Atunci utilitarul de va oferi să le descarce de pe net și să le instaleze.
Și da, e bine să treceți la 12.04.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

Feed

Antet forum