Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 11 Oct 2013 06:16:00

richardsdma
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2013

Propunere restructurare forum

am si eu o propunere, este offtopic dar vad ca topicul este activ.
hai sa facem o sectiune pentru alte sisteme/distributii de operare, cum este pe forumul international.
mai ales ca majoritatea de aici sunt utilizatori si de windows sau alte distributii.
si pe cine este cel mai potrivit sa intrebi despre operarea unui calculator decat pe utilizatorii de linux?
va rog frumos! multumesc!
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (11 Oct 2013 07:12:56)

#2 11 Oct 2013 17:56:42

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Re: Propunere restructurare forum

s-a mai dezbatut problema si s-a concluzionat la acel moment ca Forumul Ubuntu Romania se va ocupa numai cu Ubuntu. in cadrul distributiilor inrudite este permisa discutia in anumite limite care s-au mai explicat. pentru restul exista siteuri specializate.

in cazul (special) al utilizatorilor de Windows sunt rezerve care ne-au atras in timp si reputatia de aroganti. totusi, asta se intampla pentru ca foarte multi dintre acesti utilizatori:
1.intreaba numai prostii, lucruri imorale sau ilegale.
2.stiu calculatoare numai sub Windows deci trebuie sa faci scoala primara cu ei cand e vorba de notiuni simple gen fisier, director, partitie,ip,router.
3.sunt agramati.
4.nu respecta nici un fel de regula.
5.nu fac nici un efort in a intelege lucruri ci cauta pe cineva sa le rezolve problema gratis.
6.își baga picioarele in Linux ori de cate ori nu reusesc sa faca nimic, Linux care desigur e de porc.
7.nu se identifica cu comunitate la care apeleaza si nici cu principiile ei.
8.sunt suparaciosi cand sunt luati la mișto la punctele 1-7.

in cazul altor distributii neinrudite, s-a observat,  atunci cand s-a permis dezbaterea, ca la orice problema discutia degenera in care e cea mai buna distributie...

Editat ultima oară de geosoft1 (11 Oct 2013 18:06:01)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#3 11 Oct 2013 18:06:17

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

La prima vedere ar părea o chestie foarte tare, la modă, gen spirit ubuntu, întoarce și celălalt obraz, etc, însă din experiența acestui forum nu sunt de acord cu înființarea unor asemenea secțiuni. Mai oferim câteodată unele îndrumări, de regulă când este vorba și de Ubuntu ca parte a problemei, dar atât. Sunt sigur că Windows-ul sau alte distribuții au propriile forumuri.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 11 Oct 2013 18:14:09

buffer overflow
Membru
Locaţie: Mangalia
Înregistrat: 09 Jul 2010

richardsdma a scris:

hai sa facem o sectiune pentru alte sisteme/distributii de operare, cum este pe forumul international.
mai ales ca majoritatea de aici sunt utilizatori si de windows sau alte distributii.

Îti dai seama ce însemnă asta, adică în sensul că o să fim invadați de window$iști ? big_smile Acum o săptămână în urmă am devirusat un laptop care era înzorzonat de malware, aproximativ 450 mai exact...Patru ore m-am chinuit să-l fac cât de cât responzitiv + plus neuronii arși.Ia în calcul și situațiile în care fiecare distribuție OS Linux are particularitățile ei diferite.Iese o salată din care nimeni nu mai înțelege nimeni mare lucru.Sincer ! wink

Editat ultima oară de buffer overflow (11 Oct 2013 18:14:41)

LINUX.WELCOME/home

#5 11 Oct 2013 18:35:18

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Eu zic să facem și o secțiune pentru cei care nu utilizează calculatorul.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#6 11 Oct 2013 20:02:03

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

chiar daca s-ar dori diversificarea forumului, avand in vedere istoricul forumului, situatia ar degenera rapid astfel:
1.utilizatoriii de Linux ii vor zburătăcii rapid pe cei de Windows pentru motive initial obiective apoi subiective big_smile.
2.utilizatorii de distributii, sa zicem, exotice (Arch,Gentoo,etc) ii vor zburătăciii pe cei de Ubuntu, de regula fiind mai aroganti decat cei de Ubuntu in raport cu cei de Windows big_smile
3.utilizatorii de Windows vor tripla volumul problemelor pentru ca au mult mai multe de cat cei de Linux.desigur, nu vor fi multi care le vor raspunde sau vor avea dispozitia sa le raspunda.
4.administratorii/moderatorii se vor lua cu mainile de cap.

[edit] probail cea mai linistita sectiune va fi cea propusa de geralddan unde neutilizatorii de calculatoare vor vorbi de orice altceva (bautura, femeile altora, fotbal, dacii)... vor scrie probabil de pe telofonul mobil big_smile

Editat ultima oară de geosoft1 (11 Oct 2013 21:28:39)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#7 11 Oct 2013 20:14:45

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Eu sustin propunerea lui Dan cu infiintarea sectiunii pentru cei care nu folosesc calculatorul.

#8 12 Oct 2013 10:55:14

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Sau o rubrică pentru cei care nu vizitează forumul smile

#9 12 Oct 2013 11:06:11

richardsdma
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2013

eu m-am gandit ca majoritatea dintre noi folosesc si windows-ul. si oricum suntem mai avansati in utilizarea lui. nu cred ca vom fi invadati de utilizatorii de windows. plus ca, ar fi ceva pozitiv, fiindca macar ar auzi si ei ca mai exista si altceva in afara de wind si poate i-am atrage in congregatie.
orice om care este cat de cat pasionat de IT, la nivel de amator, ar trebui sa foloseseasca si altceva in afara de windows.
se poate face o sectiune de proba, si daca lucrurile o iau razna, se poate sterge ulterior.

Editat ultima oară de richardsdma (12 Oct 2013 11:07:32)

#10 12 Oct 2013 11:27:59

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

geralddan a scris:

Eu zic să facem și o secțiune pentru cei care nu utilizează calculatorul.

Sa se faca o sectiune si pentru apicultori, cu lucrarile ce se executa in stupina in aceasta perioada ei de ce sa se simta  exclusi? smile smile smile

Editat ultima oară de iulian X (12 Oct 2013 11:49:56)

#11 12 Oct 2013 11:46:46

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

richardsdma
Nu este sub nici o formă o idee bună, fiindcă utilizatorii de sisteme Windows nu vor să aibă de-a face cu alte sisteme de operare. Este forum dedicat și foarte bine întreținut pentru Windows în România. Cei avansați din windows nu au nevoie de aproximările comunității ubuntu la problemele de windows. Ca să le răspundem corect TREBUIE SĂ RULĂM WINDOWS. Sigur asta urmărești cu propunerea ta, Să RULĂM WINDOWS și nu ubuntu !

Editat ultima oară de titus (12 Oct 2013 11:47:38)

IT&C Expert

#12 12 Oct 2013 14:12:18

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Atunci de ce se mai cheamă forumul Ubuntu, dacă le băgăm pe toate aici? Ca să ajungem forumul Softpedia 2? Eu zic să fie fiecare cu treaba lui, că altfel ne ia cu rău de jos...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#13 12 Oct 2013 15:13:58

UBU
Membru
Înregistrat: 22 Jun 2012

Majoritatea Utilizatorilor de Win cred ca linuxistii sint doar hackeri(confunda cu crackeri), facatori de virusi/exploit-uri/backdoor(care tot virusi sint pentru ei) sau programatori de servere si site-uri, deci (in mintea lor)e ceva intangibil si neatractiv(inutil), ca media/jocuri.
Este greu(cu sanse de foarte greu)sa te intelegi cu cineva care crescut cu Win doar din cauza ca i-a fost impus.Nu poseda curiozitatea(deci inteligenta) necesara pentru a cauta sau crea optiuni.Ei sint consumatori.Linux-ul nu este despre consum.
Peste 80% dintre ei habar nu au ce inseamna cuvantul community sau developer.
Internetul este plin si dominat de locuri/site-uri cu si despre WIN...la ce bun inca unul?!
Astea fiind zise cred ca acea rubrica va crea flame-uri in cel mai bun caz.

Si mie mi-a fost greu acu ceva ani cu Fedora, si am renuntat.Am revenit cu Ubuntu fiindca( exact ca si cu lasatul de tigara dupa 3 ani de fumat) am simtit ca pierd ceva...

P.S. dragostea cu forta se numeste VIOL.

Editat ultima oară de UBU (12 Oct 2013 15:30:05)

Oamenii se casatoresc din ura...barbatii urasc sa fie singuri iar femeile urasc sa fie sarace.

Feed

Antet forum