Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 Nov 2013 01:20:26

Florin-Popa
Membru nou
Înregistrat: 12 Nov 2013

Instalare ubuntu phone pe samsung i900

Vreau sa instalez ubuntu pe samsung i900.
Specificatii tehnice, memorie totala 16 gb, memorie ram 128 MB, Procesor Marvell PXA312 care are undeva la 860 Mhz.
Momentan are sistem de operare Windows Mobile 6.1. 
Vreau sa incerc dual boot, prin card de memorie daca se poate, nu stiu ce combinatie de taste trebuie facute pentru a intra in sectorul de boot pentru a alege cardul de memorie.
Care ar fi pasi de a pune pe cardul de memorie ubuntu phone. Si cum as putea pune sa bootez de pe card ?
Pentru cei ce vor android pe samsung i900 se gaseste aici fisierul si pasi de testare pe cardul de memorie.
______________________________________________________________________________________
Si eu as vrea sa instalez ubuntu pe un samsung i900 momentan am windows (merge lent). Daca pot sa sun, sa navighez pe internet si sa trimit mesaje este ok. Dar nu stiu sa-l instalez. Nu am gasit tutoriale care sa ma ajute sa-l instalez. am vazut ca se poate rula pe card de proba. cum as putea sa-l pun bootabil pe cardul de memorie, merge tot cu unetbootin? si ce comenzi ar trebui sa-i dau pentru a boota din card?  am incercat varianta de apasare simultana off sau reset volum si cele 2 taste raspuns si respins.  dar nu merge.
______________________________________________________________________________________
Comasare mesaje scrise-n 2 locuri diferite.
.

Editat ultima oară de Ăla mic (13 Nov 2013 07:01:26)

#2 13 Nov 2013 07:02:04

Florin-Popa
Membru nou
Înregistrat: 12 Nov 2013

Re: Instalare ubuntu phone pe samsung i900

http://www.youtube.com/watch?v=CYF3o1T0KGY tutorialul in care am invatat cum sa pun android pe samsungul omnia i900. Asta am reusit big_smile urmeaza ubuntu linux

#3 13 Nov 2013 09:04:46

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Instalare ubuntu phone pe samsung i900

Sunt de parere ca nu vei obtine un sistem mai bun, chiar nu cred ca vei reusi instalarea deoarece resursele telefonului nu permit, iti trebuie un procesor la peste 800 Mhz. Oricum, incepand cu 14.04 Ubuntu Touch va fi pregatit cat de cat sa ruleze decent.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

Feed

Antet forum