Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 15 Dec 2013 16:37:10

Calinit
Membru
Înregistrat: 28 Nov 2012

Re: Petitie impotriva trecerii pe Windows a 1749 laptopuri cu EduBuntu

Dincolo de știri și de laptop-urile cu Edubuntu, sunt clare următoarele:
1. Majoritatea profesorilor văd calculatorul drept o unealtă periculoasă care împiedică „spiritul creator” al elevului (și chiar al dascălului!) să se afirme prin „meandrele cunoașterii”, nu de alta, dar cărțile sunt, dom'le, sufletul culturii... Întreb, doar așa: de ce nu ar fi papirusurile?
2. Mare parte a profesorilor care, totuși, lucrează cu adevărat pe această mașină (și nu redactează texte alandala pe pagină neținând seamă de nici o regulă de tehnoredactare, vezi unele materiale de pe www.didactic.ro), nu numai că nu au auzit de Ubuntu (linux, în general), dar îmi pun serios întrebarea dacă știu că Windows e sistem de operare și nu eticheta oricărui computer existent pe piață.
3. S-a afirmat pe acest thread că programele școlare de TIC și/sau informatică sunt structurate în jurul Windows, MS Office și (completez eu) a altor aplicații (ex. CAD) a unor firme, mai mult sau mai puțin, partenere Microsoft. Perfect adevărat... Ba mai mult: nu încerca să predai altceva fiindcă în România, în învățământul preuniversitar, nimeni nu evaluează altceva decât cunoștințe și deprinderi Microsoft!
4. Și nu în ultimul rând: nu încerca să-i luminezi pe colegii profesori, dacă nu vrei să „pici” de prost sau, în cel mai bun caz, să pari un ciudat care s-a rătăcit prin învățământul unor profesori-funcționari.

Concluzie: taci sau dacă nu, acceptă-ți rolul de luptător pentru cauze pierdute. Și știu ce vorbesc. Fiindcă interesele sunt de natură economică strict mafiote* (în jurul ideii de profit al gândacilor crescuți pe pântecul mamutului Microsoft) și în nici un caz, nu sunt interese de natură educațională, științifică etc.

*Nu exagerez deloc când spun "mafiote"!

Editat ultima oară de Calinit (15 Dec 2013 16:43:01)

Cât de sigur pot să fiu pe ceea ce deja sunt sigur?

#27 15 Dec 2013 23:59:05

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Calinit - parțialsunt de acord cu tine, parțial nu.
Apropo de Edubuntu pe calculatoare: colega de TIC de la noi la școală vrea să pună Edubuntu pe niște calculatoare din laborator tocmai pentru că are toate programele alea educative. Și m-a întrebat cum ar fi mai bine: să pună Edubuntu direct sau să pună Ubuntu și să instaleze ce-i trebuie din depozite. Rămâne să mai discutăm săptămâna viitoare, că e final de „sezon” și este mai mult timp liber.
Deci, dacă vrei cu adevărat poți! A****s torsion! (ca să nu fie reclamă, cei care au văzut Campionatul Mondial de Fotbal Italia '90 poate țin minte... smile )

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#28 16 Dec 2013 19:31:34

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

"Petitie impotriva trecerii pe Windows a 1749 laptopuri cu EduBuntu"
Unde-i această petiţie ?
Că tot bateţi laptele să iasă untul, dar petiţia ioc !

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#29 16 Dec 2013 19:58:14

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

mda, la noi niciodata nu a functionat institutia protestului. din pacate. pe la altii daca tipa unii se mai uita cineva in gura lor. cetateanul nu prea e luat la mișto pentru ca in alte parti are putere. si alti bani. asa au aparut si petiitiile online de care, probabil, unii tin seama. macar consultativ. ia mă, ce mai zice poporul. la noi e invers, "ce mai vrea bă fraierii ăia"...
chestiile astea nu prea conteaza si in general nu se iau in seama proteste mult mai ample pe teme mult mai importante. probabil ca daca ar conta nu ar fi o problema sa participam ca nu facem risipa de clicuri, dar asa e pierdere de vreme.

@wladypauly, la nivele ministeriale TIC inseamna Tagma Incompetentilor din Calculatoare. dar nu stiu daca sa rad sau sa pling la acest lucru, vorba cuiva.

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Dec 2013 19:59:11)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#30 16 Dec 2013 20:29:20

marcelbanu
Membru
Site web

Ubuntu Lucid Lynx

#31 16 Dec 2013 20:44:37

marcelbanu
Membru
Site web

Am dat, am dat...

Păi de ce să meargă la...
Nu am văzut nicăieri iniţiativa petiţiunii !
Am făcut-o eu, aşa, din scurt !

Deja sînt două semnături...

Ubuntu Lucid Lynx

#32 16 Dec 2013 20:52:59

rolph
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 02 Feb 2012

3 semnaturi

#33 17 Dec 2013 11:19:53

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Am si eu o propunere pentru initiatorul petitiei.

Se poate edita textul petitiei si introduce link-ul catre subiectul de aici de pe forum?
Mai viziteaza link-ul petitiei unu altu de peste hotare iar prezenta unui link al unui subiect de pe forumul Ubuntu  Romania ar crea mai multa incredere.

Se pot prelucra putin si postarile de aici in caz ca intra si citesc persoane cu functii de decizie .

#34 17 Dec 2013 12:02:49

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

Nu merge sa o antisemnez? Adica sa semnez ca sunt impotriva petitiei? La urma urmei este democratic sa fii impotriva unui demers nu? Iar eu chiar vreau sa fiu Gica-Contra la faza asta.

Distribution : Redcore Linux 1801 x86_64
Desktop Environment : LXQT 0.12.0
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Website : https://redcorelinux.org

#35 17 Dec 2013 12:17:58

Andy
Membru
Locaţie: Londra
Înregistrat: 14 May 2012

V3n3RiX a scris:

Nu merge sa o antisemnez? Adica sa semnez ca sunt impotriva petitiei? La urma urmei este democratic sa fii impotriva unui demers nu? Iar eu chiar vreau sa fiu Gica-Contra la faza asta.

Corect.
Ai mare dreptate. Demersul democratic e corect.
Din pacate eu nu am gasit o modalitate de a contra-semna.

Se pare insa ca exista o solutie:
daca:
-esti impotriva petitiei;
-nu poti contra-semna;

poti oricand deschide o noua petitie care sa ceara TRECEREA pe windows a laptop-urilor in discutie. (sau sa aprobe trecerea pe win)

Apoi semnezi petitia aia frumos, si pui link-ul aici.

Editat ultima oară de Andy (17 Dec 2013 12:18:35)

---"Traveler, there is no path. Paths are made by walking."---

#36 17 Dec 2013 12:58:11

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

V3n3RiX a scris:

.... La urma urmei este democratic sa fii impotriva unui demers nu? ...

Poți comenta împotriva acestui demers, răspunzând initiatorului ei, fără a semna petiția așa cum am făcut eu la cealaltă.
.

Editat ultima oară de Ăla mic (17 Dec 2013 12:59:47)

#37 17 Dec 2013 16:48:59

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

@Dom' profesor hritcucos

Va multumesc pentre minusul acordat la reputatie. Din pacate va pot spune ca sunteti ....[editare conf. regulilor forumului]. N-am spus nicaieri sa inceapa lumea sa pirateze soft. Am spus doar ca sunt impotriva acestei petitii. Am motivele mele, la fel ca si toti ceilalti care o sustin.

@restul
In loc sa dati cu subsemnatul pe orice petitie obscura (la fel ca asta) pe net, mai bine puneti mana si mergeti prin scoli. Explicati avantajele si dezavantajele. Oferiti suport in implementare. Doar asa aveti o sansa, mica ce e drept sa se schimbe ceva. In rest, puteti sa parlamentati cat vreti. La urma urmei este un talent al romanului sa aiba o parere despre orice si sa urle in gura mare ca are tot dreptul sa o faca.

Editat ultima oară de Ăla mic (17 Dec 2013 16:53:56)

Distribution : Redcore Linux 1801 x86_64
Desktop Environment : LXQT 0.12.0
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Website : https://redcorelinux.org

#38 17 Dec 2013 17:00:12

Andy
Membru
Locaţie: Londra
Înregistrat: 14 May 2012

V3n3RiX a scris:

@Dom' profesor hritcucos

Va multumesc pentre minusul acordat la reputatie. Din pacate va pot spune ca sunteti ...[editare conf. regulilor forumului] N-am spus nicaieri sa inceapa lumea sa pirateze soft. Am spus doar ca sunt impotriva acestei petitii. Am motivele mele, la fel ca si toti ceilalti care o sustin.

@restul
In loc sa dati cu subsemnatul pe orice petitie obscura (la fel ca asta) pe net, mai bine puneti mana si mergeti prin scoli. Explicati avantajele si dezavantajele. Oferiti suport in implementare. Doar asa aveti o sansa, mica ce e drept sa se schimbe ceva. In rest, puteti sa parlamentati cat vreti. La urma urmei este un talent al romanului sa aiba o parere despre orice si sa urle in gura mare ca are tot dreptul sa o faca.

Lasa nu fi trist pentru minus...o sa fie altii care sa-ti dea +
Dar asta imi arata ce te intereaseaza de fapt....si ce te deranjeaza. Critica.

Am fost de acord cu tine ca ai dreptul la o alta parere (verifica mesajele mele anterioare si de prin alate posturi) si sunt de acord sa sustin o alta parere atat timp cat ea este argumentata.

Tot ce ai facut a fost sa insulti fara a oferi nici o motivatie.
"Am motivele mele, la fel ca si toti ceilalti care o sustin. " -> daca vrei sa le tii pentru tine, nici o problema, e dreptul tau. Dar nu jicni gratis.
Daca vrei sa faci asta si sa nu oferi nimic, treaba ta....

Ce te deranjeaza pe tine ca lumea discuta un subiect? Nu-ti convinne ... nu te baga.
"urle in gura mare" - singurul care a urlat pe aici esti tu. Restul a fost o discutie civilizata.

Daca nu esti de acord cu ceva, e dreptul tau. Daca esti in stare sa si argumentezi, e perfect. Daca nu, taci.

Acum, ia o pauza si lasa oamenii civilizati sa discute,  OK?

PS: am dat si eu - (astept injuraturile).

Editat ultima oară de Ăla mic (17 Dec 2013 17:17:41)

---"Traveler, there is no path. Paths are made by walking."---

#39 17 Dec 2013 17:07:52

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

ÎNCHIS PENTRU CURĂȚENIE!
Momentul și oportunitatea redeschiderii discuției sunt incerte  ...( oricum, nu mai devreme de mâine dimineață. ) 

Editat ultima oară de Ăla mic (17 Dec 2013 21:00:52)

Feed

Antet forum