Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Jan 2014 22:44:44

stanila
Membru
Înregistrat: 26 Apr 2010

bateria bios

De ceva vreme la botare imi apare mesajul "time of day not set please run setup program. Strike the F1 key to continue, F2 to run the setup utility, F5 to rum onboard diagnostic."
Este vorba despre un laptop dell vostro A860 din anul 2010. Laptopul merge ok (cu ubuntu 12.04), singura problema este ca la botare (daca il deconectez de la retea) imi da acest mesaj de fiecare data. Daca nu il deconectez de la retea nu imi apare acest mesaj la botare. La fel daca las acumulatorul in laptop nu imi apare acest mesaj, insa se incalzeste laptopul mai tare cu acumulatorul in el, si merge mai tot timpul ventilatorul. Din banuielile mele cred ca s-a dus bateria din bios acolo in bios imi afiseaza data de 14 octombrie 2008. Am reglat-o si salvat-o insa nu o retine (asadar e clar ca e bateria din bios). As dori sa va intreb e ceva riscant daca nu schimb bateria din bios si de fiecare data la botare dau F1? ce se poate intampla daca e de la baterie si nu schimb bateria in bios? (La acest tip de laptop ptr a schimba micuta baterie trebuie demontat aproape tot). Va multumesc.

#2 25 Jan 2014 22:56:21

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Re: bateria bios

ce se poate intampla daca e de la baterie si nu schimb bateria in bios?

Nu se mai tin minte setarile: Ora, data, ordinea de bootare, etc, daca il scoti din priza si se descarca bateria.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#3 25 Jan 2014 23:01:50

stanila
Membru
Înregistrat: 26 Apr 2010

Multumesc de raspuns, insa e ciudat ca ora si data sunt ok, cu toate ca in bios afiseaza anul 2008.

#4 25 Jan 2014 23:10:46

alex lo
Membru
Înregistrat: 01 Jan 2011

ianuarie 25 2008 sâmbătă
ianuarie 25 2014 sâmbătă  la 7 ani se potrivesc datele (ziua/luna)...ora este ...ora.

Ubuntu 10.04.4 LTS   M61PME-S2 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Procesor 5200+ 2,7 GHz nVidea 6150  (on bord) , nVidea GeForce GT 730, 3GB RAM
Ubuntu 14.04.4 LTS x64
Ubuntu 16.04.1 LTS x64
Utilizator linux # 554074

#5 28 Jan 2014 23:06:35

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Daca ai data dereglata la calculator si incerci sa intri pe google chrome sau sa folosesti goolge este posibil sa iti dea un mesaj rosu in loc de google care iti scrie ca nu ai nustiu ce semnatura la browser-ul tau. Atunci te sperii ... te gandesti :" oare sa virusat Ubuntu ? k eu nu stiam ca se poate infecta , cine stie ce sa intamplat "
Apoi incepi sa cauti marut marut , te apuca lenea sa il reinstalezi si nu stii ce sa faci ca sa poti intra pe google.
Asta nu se intampla in 100% din cazuri ci din cand in cand mai ales cand ai data mai in urma de cat realitatea.
Apoi dupa ce tot iti strofoci creierii vei descoperi ca daca pui  data corecta , google nu mai spune ca a descoperit trafic suspect dinspre calculatorul tau , nu mai spune ca nu ai nustiu ce SSL instalat sau nustiu ce cheie de securitate  si totul revine la normal.

#6 29 Jan 2014 10:17:58

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

problema:

De ceva vreme la botare imi apare mesajul "time of day not set please run setup program. Strike the F1 key to continue

raspuns:

Daca ai data dereglata la calculator si incerci sa intri pe google chrome sau sa folosesti goolge este posibil sa iti dea un mesaj rosu

Atunci te sperii ... te gandesti :" oare sa virusat Ubuntu

incepi sa cauti marut marut , te apuca lenea

Asta nu se intampla in 100% din cazuri ci din cand in cand

apoi

dupa ce tot iti strofoci creierii

ai impresia ca suna cunoscut.
big_smile

Editat ultima oară de geosoft1 (29 Jan 2014 10:19:24)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

Feed

Antet forum