Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Nov 2014 15:55:16

Sarchis
Membru nou
Înregistrat: 10 Nov 2014

Instructiuni de folosire, in limba romana, pentru civili

Am cumparat in urma cu cateva zile un laptop HP 250 G1 cu 12.04 preinstalat.
Avea si un set de instructiuni de folosire in limba romana, singura 'iconita' prezenta pe desktop.
Stiind ca exista posibilitatea de a updata Ubuntu la o versiune ulterioara astfel incat informatia deja prezenta pe calculator sa ramana acolo am instalat 14.04.
Instructiunile de folosire au disparut.
La inceput nu m-am impacientat. Daca le-a pus cineva acolo inseamna ca trebuie sa existe undeva.
Trebuie sa fac aici mentiunea ca eu unul nu ma pricep la altceva decat sa utilizez un calculator din postura unui civil. Un civil informat, care stie suficienta engleza incat sa citeasca orice manual de utilizare, dar totusi un civil. In conditiile astea am folosit cam tot ce exista pe lumea asta, Mac, Windows si Ubuntu. Problema este ca cel ce va utiliza acest calculator este la primul sau computer, a trecut de 60 de ani si nu stie foarte bine limba engleza.
Am sapat pe Internet. N-am gasit manual de utilizare Ubuntu, nici o distributie, in limba romana. Am ajuns la http://ubuntu-manual.org/?lang=ro si m-am bucurat extrem de mult. Nu cred ca trebuie sa va spun dumneavoastra ce s-a intamplat cand am apasat pe 'descarca acum'.
Am sunat la HP Romania. S-au oferit sa-mi trimita instructiuni pentru Windows.
Am sunat la distribuitor. Mi-au dat numarul de telefon de la cei care asigura service-ul.
Acestia mi-au spus ca se ocupa doar de partea de hardware...
Ce fac? Ma duc si cumpar o licenta de Windows si rezolv problema?
De ce nu este disponibil macar manualul pentru  12.04 LTS? Teoretic utilizatorii acestei distributii o mai pot folosi inca aproape 3 ani...

#2 10 Nov 2014 18:48:06

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

Re: Instructiuni de folosire, in limba romana, pentru civili

Traducerea manualului în română este făcută BENEVOL DE ECHIPA DE TRADUCĂTORI UBUNTU DIN LAUNCHPAD. Canonical NU SPONSORIZEAZĂ traducerea acestui manual.Din nefericire nu avem timp, lucrăm după posibilități. Orice windows nu este tradus atât de complet și de exact ca Ubuntu, (sau ca orice distribuție majoră de linux).
  Dacă ști suficient de bine limba engleză, precum spui mai sus, Fă un fișier text cu anumite instrucțiuni traduse din engleză în română, pe care îl pui în dosarul Documente, unde va putea fi lecturat. Trece Ubuntu în limba Română și sigur nu vei mai avea nevoie de acel fișier. Înainte de orice upgrade, ești atenționat să salvezi toate datele. Acel fișiere era ,,date de salvat,,. La actualizare, s-a actualizat și /home, astfel datele s-au pierdut.
Dacă dorești să susți benevol traducerea Ubuntu, alătură-te echipei de traducători:   https://launchpad.net/~ubuntu-traducatori

Editat ultima oară de titus (10 Nov 2014 18:48:50)

IT&C Expert

#3 10 Nov 2014 18:49:13

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

NU este disponibil manualul pentru Ubuntu pentru că traducătorii (puțini, foarte puțini) care se ocupă voluntar de asta nu prea au timp. Sunt circa 1900 de șiruri, ceea ce ar însemna o grămadă de timp pentru a fi traduse, mai ales că există și o mulțime de chestii legate de formatarea textului, de  sperăm să putem realiza chestia asta la un moment dat, dar nu se știe când...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 10 Nov 2014 19:03:13

titus
Membru

wladypauly
Poate ar trebui să ne mobilizăm mai bine, să ne repartizăm lucrul la traduceri. Trebuie să mai strângem din dinți măcar 1 zi pe săptămână, câteva ore.  Fiecare să traducă pachetul/pachetele alese. Trebuie făcut ceva în acest sens, eventual un apel colectiv online, poate mai vin și din alte părți.

IT&C Expert

#5 10 Nov 2014 19:35:12

wladypauly
Membru
Site web

Nu știu cum să mă mai mobilizez pentru că programul meu e foarte încărcat, de luni până vineri am cam 2 ore libere pe zi, vinerea sunt plecat de la 11 la 9 seara, sâmbăta și duminica sunt plecat de la 6.30 dimineata la 3-4 după-amiaza... deci resursele mele de timp sunt foarte limitate. Singurele perioade mai libere ar fi în timpul verii, dar acum e iarnă, și cum iarna nu-i ca vara... smile)

#6 10 Nov 2014 20:32:09

titus
Membru

Și eu am rămas cu multe în urmă. Acum trag tare cu edx că îl pierd pe 20 dec. Oricum trebuie făcut ceva, cumva. Chiar a devenit o problemă lipsa susținută a traducerii/revizuirii. În echipă suntem 29 de membrii activi......

IT&C Expert

#7 10 Nov 2014 20:59:06

wladypauly
Membru
Site web

Suntem 29 de membri, da' toti sunt ocupati... smile
Nu stiu cand si cum voi mai putea lucra la traduceri, momentan sunt incurcat rau... si rupt de oboseala, de-abia astept sa vina concediul la vara ca sa stau si eu cu burta la soare. smile

#8 10 Nov 2014 21:46:24

Sarchis
Membru nou

Si totusi...
Ce era in fisierul ala care s-a pierdut pe drum?
Era sigur in limba romana, l-am 'rasfoit' un pic inainte de a face update si n-am dat de pagini in alta limba in afara de romana.
Sa mai fi facut cineva vreo traducere pe care o tine pentru el?

#9 10 Nov 2014 23:06:03

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#10 10 Nov 2014 23:39:39

Sarchis
Membru nou

Multumesc pentru link.

#11 11 Nov 2014 00:41:44

titus
Membru

Poate a fost editat de firma care a instalat ubuntu pentru a ușura sarcina utilizatorului. Oricine poate face documentare despre ubuntu, dar în nume propriu. Recent am instalat la un bătrân de cam 65 de ani un zorin 9 pe o vechitură (alt ceva nu mergea apreciabil) și se descurcă fără probleme. Oricum dacă mai sunt laptopuri cu același OS instalat la firma de unde l-ai cumpărat, poți copia pe stick fișierul. Îl găsești în /home/numeutilizator/Desktop. Vorbește cu ei ,poate mai au instalat pe alte unități. Tot acolo îl găsești și pe PC.

IT&C Expert

#12 11 Nov 2014 15:17:52

Sarchis
Membru nou

Multumesc pentru sugestie.
Am vorbit cu cineva de la distribuitor, sau nu stia despre ce e vorba sau n-au fost ei cei care au instalat sistemul ci altii 'mai sus' pe lantul trofic.
Iar cei de la service au spus ca nu se ocupa cu partea de soft...

Feed

Antet forum