Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 02 Mar 2006 14:20:53

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

varianta:stable sau unstable? [REZOLVAT]

Eu am instalat 'Ubuntu 5.10 - releases' cu convingerea ca am citit ca este varianta "stable"(eu nu sunt in stare sa lucrez cu varianta 'instable' sau 'testing' !).In "System information" am gasit scris ca este varianta 'GNU/Linux testing/unstable'.Puteti sa-mi mai dati un impuls[ajutor]?  Alte info:"Kernel: 'Linux 2.6.12-10-386(i386)' ".
In afara subiectului: ati avut perfecta dreptate in utilizarea "gaim"-nu merita sa te chinui in a instala 'ymessenger'(suficient de invechit in comparatie cu variantele windows) atat timp cat exista 'gaim' !
  Multumesc;  sandu

Editat ultima oară de sandu (22 May 2010 13:29:01)

#2 02 Mar 2006 16:11:26

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara
Înregistrat: 31 Jul 2005

Re: varianta:stable sau unstable? [REZOLVAT]

same version here:
uname -srvmo
Linux 2.6.12-10-386 #1 Mon Feb 13 12:13:15 UTC 2006 i686 GNU/Linux

incearca sa faci un upgrade
acest lucru iti actualizeaza sistemul si nu vei avea probleme

gaim 2 va fi inclus in 6.06 Dapper Drake (gaim2 = gaim-vv) cool

#3 02 Mar 2006 17:06:35

oblio
Membru

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Gaim 2 != Gaim VV. Din motive meschine (Sean Egan, developerul, s-a angajat la Google), s-a renuntat la patch-urile VV pentru Yahoo, MSN, iar cele pentru Google Talk au fost si ele "amanate", ca Egan sa poata lucra direct la G. Talk.

Sandu, unde iti zice tie de testing/unstable, se refera probabil la faptul ca la baza pachetele vin din Debian testing/unstable, dar au mai trecut printr-o tura de verificari wink

#4 02 Mar 2006 18:05:16

sebastian
Administrator
Locaţie: Shanghai / Timisoara

ah ce as fi vrut ca sa fie !(Gaim 2 != Gaim VV)
sa spargem gura targului
dar cu skype ma descurc si imi merge bine vocea
la video stam mai rau, in afara de gnomemeeting si webcamd nu stiu ce se poate folosi
btw eu am webcam /etc/webcam.conf& atat in timisoara cat si shanghai si merge super bine, trafic http, super. Chiar mai mult am pus una si in office wink

#5 03 Mar 2006 03:02:51

ucku
Membru
Înregistrat: 22 Nov 2005

oblio a scris:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Gaim 2 != Gaim VV. Din motive meschine (Sean Egan, developerul, s-a angajat la Google), s-a renuntat la patch-urile VV pentru Yahoo, MSN, iar cele pentru Google Talk au fost si ele "amanate", ca Egan sa poata lucra direct la G. Talk.

Sandu, unde iti zice tie de testing/unstable, se refera probabil la faptul ca la baza pachetele vin din Debian testing/unstable, dar au mai trecut printr-o tura de verificari wink

Se pare ca inca nu-i sigur . Se tot gandesc si razgandesc . Poate pana cand se mai gandesc ei Skype o sa aiba suport video !!! Si macar de ar functiona  in urmatoarea versiune gaim transferul de fisiere . Multi zic ca merge in gaim 2.0 beta 2 , dar eu nu am reusit nici un transfer ( cu un client yahoo ) .

Editat ultima oară de ucku (03 Mar 2006 03:04:51)

The software is like sex , if is free is better .
I read in the box " Need Windows Me , 2000 or better" , so , I installed  Linux .

Feed

Antet forum