Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 May 2015 16:46:34

Cornel78
Membru
Locaţie: Râmnicu Sărat
Înregistrat: 24 May 2012
Site web

Exemplu de promovare Ubuntu Germania.

În Kaufland, în Germania, la raionul cu ziare şi reviste, am găsit revista " Umstieg auf Linux" - Treci pe Linux în traducere liberă. Aceasta conţine un DVD original cu Ubuntu 14.04.2 şi în 75 de pagini articole explicative ( tutoriale) despre Ubuntu. Începe cu un articol despre motivele pentru care este mai bine să migrezi de pe Windows, apoi sunt luate pas cu pas toate etapele utilizării sistemului de operare Ubuntu, instalarea sistemului, folosirea aplicaţiilor implicite ( LibreOffice, video, muzica etc), folosirea Centrului Software, instalarea programelor din PPA, instalarea driverelor, echivalenţe de programe Windows -Ubuntu. Un spaţiu generos, 7 pagini, este alocat numai pt prezentare programului Wine, cu tutoriale de instalare, export de registrii, direct x, etc., totul foarte amănunţit cu imagini şi exemple concrete. Un exemplu: exportarea registrilor din Windows în Wine a jocurilor Mass Effect şi BioWare smile. Apoi tutorial de instalare si utilizare a Windos-ului într-o maşină virtuală, la fel foarte detaliat. Articole despre conectivitatea cu alte dispozitive, despre dual-boot, despre ale interfeţe grafice sunt şi ele prezente aici.

Care este ideea principală pe care am vrut să o aduc în atenţia tuturor ? Se poate face promovare destul de simplu şi fără costuri mari ! Această revistă este un supliment al unei reviste de IT destul de cunoscută aici. Ştiu că în Romania nu prea mai sunt reviste de genul, dar merită încercat.

Ar fi un instrument foarte simplu şi uşor de utilizat. Ex: Dacă cineva mi-ar solicita să îi instalez Ubuntu, decât să mă plătească, mai degrabă îl trimit să achiziţioneze revista ( aici este 7 euro ,deci aprox 35 de lei), apoi să instalez împreună cu el sistemul. După aceea pot pleca liniştit, ştiind că are acasă articole explicative despre utilizarea sistemului. Are o problemă? Mai întâi deschide revista, apoi poate îmi dă un telefon sau apelează la forum sau Google.

Legătura către pagina revistei: http://www.heise.de/ix/meldung/Umstieg- … 86604.html

#2 09 May 2015 20:16:30

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Exemplu de promovare Ubuntu Germania.

Nu stiu daca revistele de gen de pe la noi ar putea sustine financiar o asemenea chestie. Tirajul ar fi limitat destul de tare, nu se inghesuie multi sa dea bani pe reviste. Nici ziarele nu o duc prea bine. Prezentarea grafica trebuie sa fie cat de cat calitativa, trebuie sa ai si oameni care sa faca si sa scrie respectivele tutoriale. Si nu cred nici ca cineva ar da bani pe asta, in era in care totul sau aproape totul se petrece in online. Nu zic ca n-ar fi bine, dar nu cred ca e fezabil la noi. smile

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 09 May 2015 21:08:12

Cornel78
Membru
Site web

Revista respectiva contine 4 pagini de reclama la magazine on-line de produse si reviste IT, deci ceva bani pot veni din aceasta zona, Revista poate aparea ca supliment al altei reviste mai cunoscute sau de ce nu ziar national. Tutoriale foarte  bune sunt deja scrise chiar aici pe forum, trebuiesc doar puse cap la cap, aranjate si prezentate frumos.

Din pacate aceste lucruri sunt doar pura teorie. Multi ne dam cu parerea, venim cu idei , insa cand vine vorba de fapte .....

#4 09 May 2015 21:21:44

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Cornel78 a scris:

În Kaufland, în Germania, la raionul cu ziare şi reviste, am găsit revista " Umstieg auf Linux" - Treci pe Linux în traducere liberă. l

Urmaresc de ani de zile modul cum sunt interpretate Distributiile bazate pe Linux, si credema ca cea ce apare la kaufland este ceva ce toata lumea stie aici.
Sa ma fac inteles, orice apare in kaufland nu este noutate ci lumea deja stie.
In germania se promoveaza foarte multe Distro-uri, exemplu revista ComputerBild.
Lunar are ceva legat de Linux...cduri...Stick-uri...etc.
Toate bune,

Editat ultima oară de TARA24. (09 May 2015 21:22:05)

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#5 09 May 2015 22:17:58

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Cornel78 a scris:

Revista respectiva contine 4 pagini de reclama la magazine on-line de produse si reviste IT, deci ceva bani pot veni din aceasta zona, Revista poate aparea ca supliment al altei reviste mai cunoscute sau de ce nu ziar national. Tutoriale foarte  bune sunt deja scrise chiar aici pe forum, trebuiesc doar puse cap la cap, aranjate si prezentate frumos.

Din pacate aceste lucruri sunt doar pura teorie. Multi ne dam cu parerea, venim cu idei , insa cand vine vorba de fapte .....

Atunci ia legatura cu o revista/ziar de profil de la noi si propune-le chestia asta. Atunci vei trece de la vorbe la fapte.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#6 10 May 2015 03:44:42

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Cornel78 a scris:

În Kaufland, în Germania, la raionul cu ziare şi reviste, am găsit revista " Umstieg auf Linux" - Treci pe Linux în traducere liberă. Aceasta conţine un DVD original cu Ubuntu 14.04.2

Sunt probleme mari cu DVD-urile originale de Ubuntu in Romania.
Se pare ca nimeni nu prea intelege ca nu poti promova eficient un soft de pe un DVD scris cu markerul.

Unii care vor sa cumpere de pe site-ul oficial, pentru ei insisi sau sa le faca cadou unor persoane apropiate, dar costul transportului il depaseste pe cel al DVD-ului.

Editat ultima oară de iulian X (10 May 2015 13:41:31)

#7 10 May 2015 11:35:05

Cornel78
Membru
Site web

Nu este o problema in a lua legatura cu un ziar/revista. Problemele apar dupa, pentru ca va trebui sa se livreze continut (destul de usor de rezolvat) si DVD-uri ( foarte greu de rezolvat). Si va ramane iarasi totul in aer, la nivel de vorbe. Si daca respectivul ziar/revista imi va adresa urmatoarea intrebare :  Cine esti tu si in numele cui vorbesti? Eu cum raspund?

Si iar imi aduc aminte ca, intr-o discutie anterioara, am spus ca ar fi utila o organizatie de tip fundatie. In acest fel se pot aduna si fonduri, se pot initia mai usor contacte cu diferite organizatii, institutii, firme etc. Si ca sa raspund deja celor care vor sari cu intrebari de genul:"De unde bani? ", raspund simplu: In fiecare an poti redirectiona 2% din impozitul pe venit catre o asociatie, fundatie etc.

Stiu ca s-ar putea sa inceapa iar o discutie interminabila, asa ca ma opresc aici. Ideea postului a fost strict doar un exemplu, nu neaparat de urmat, pe care eu l-am considerat ca merita mentionat aici.

#8 10 May 2015 15:32:16

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

S-au trimis discuri prin posta pe sistemul cu plic auto-adresat. Din pacate se cam pierdeau pe drum sau ajungeau foarte tarziu (am avut surpriza sa ajunga la cateva saptamani de la expediere) si din cauza asta am oprit proiectul. Ne-am axat pe distribuirea lor numai pentru prezentari,UGJ si alte intalniri locale.

Putem cere materiale de la Canonical pentru diverse evenimente/proiecte. Trebuie sa anuntam cu cel putin o luna inainte de eveniment si sa motivam bine cererea.
Daca aveti idei si timp pentru un proiect de promovare trebuie doar sa spuneti smile

Ideea cu revistele nu mi se pare prea buna. Pe la noi au cam disparut. Cred ca ultima oara am cumparat niste reviste de IT prin 2008 pentru ca nu o mai facusem de cativa ani si eram curios daca mai publica ceva interesant. Informatia din ele imi era deja cunoscuta de pe Internet. Acum nu mai exista revistele respective. Sunt atatea publicatii online incat nu mai e nevoie sa tai padurile, iar viteza de descarcare e atat de mare incat nu-ti mai bati capul cu CD-uri/DVD-uri.

Feed

Antet forum