Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 22 Oct 2015 12:46:40

Sono
Membru nou
Înregistrat: 15 Oct 2015

[REZOLVAT] O alternativa la Unity pt Ubuntu 15.04?

Va salut!
Folosesc de cateva zile Ubuntu 15.04 si ca fost utilizator de windows m-am acomodat destul de bine cu noul sistem de operare. Ce nu ma incanta deloc si nu ma pot obisnui sub nicio forma cu acest aspect, este acea bara specifica unity din partea stanga. Ma intereseaza daca pot muta bara sau pot instala o alta interfata pe aceasta versiune de ubuntu care sa imi ofere bara aceea in partea de jos si un buton de start cum se pot intalni de exemplu in XFCE. Am cautat pe net ceva alternative dar tot ce am gasit sunt pt versiuni mai vechi de ubuntu. Singura optiune care s-ar preta pe 15.04 (din ce am gasit eu) ar fi GNOME 3.16 care oricum nu prea ma incanta ca seamana cu unity si conform baietilor de pe omgubuntu nici nu este recomandata pt aceasta versiune:
http://i.imgur.com/J7xWlM3.png
In concluzie aveti o recomandare pt schimbarea interfetei?
Multumesc!

Editat ultima oară de Sono (22 Oct 2015 20:03:16)

#2 22 Oct 2015 13:18:39

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Re: [REZOLVAT] O alternativa la Unity pt Ubuntu 15.04?

Poti instala KDE in Ubuntu, dar vei avea o varza. Ti-as recomanda Kubuntu, il poti personaliza cum vrei tu si e o distributie excelenta.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#3 22 Oct 2015 13:52:12

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Ubuntu Mate

#4 22 Oct 2015 16:15:58

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Ubuntu Classic
http://imgur.com/kPTONn8

Sau ce au zis colegii

#5 22 Oct 2015 19:35:57

Hanzir
Membru
Înregistrat: 25 Feb 2011
Site web

Daca ai fost obisnuit cu windows atatia ani iti recomand cu caldura Linux mint 17.2 versiunea Kde sau Cinnamon, ambele au o interfata si functionalitate windows-like. Linux mint este 100% compatibil cu ubuntu deoarece este o derivata a acestuia, in plus totul functioneaza de-a gata.
Personal prefer kde deoarece este mai matur si fara bug-uri decat cinnamon-ul actual.

Editat ultima oară de Hanzir (22 Oct 2015 19:38:04)

#6 22 Oct 2015 20:02:18

Sono
Membru nou
Înregistrat: 15 Oct 2015

Va multumesc tuturor pt raspunsuri! Am incercat fiecare optiune din cele recomandate mai sus. Foarte interesant KDE, dar nu ma apuc sa instalez din nou sistemul de operare ca sa bag direct Kubuntu ca deja am exagerat cu atatea instalari in ultima perioada smile In plus as vrea sa raman la Ubuntu. Cu exceptia la acea bara unity e mai mult decat ok. Si pe aceea pana la urma am reusit sa o ascund din setari, am instalat un dock (Cairo) si am adus ecranul cam la ce as fi vrut. Primul buton din dock are functia de start. Acum, desktopul meu arata cam asa:
http://i.imgur.com/syODH7u.png
Dar pt ca eram foarte curios si cum arata cu recomandarile colegilor de aici, le-am luat pe fiecare in parte. Adica astea:
http://i.imgur.com/aGozRou.png
Cinnamon, intr-adevar foarte interesant. Pt un user venit de pe windows e punct ochit, punct lovit. Nu stiu cum sta la capitolul bug-uri pt ca l-am folosit foarte putin. Cam asa arata 2.6 pe desktopul meu:
http://i.imgur.com/IQ4AEVP.png
XFCE in schimb parca are ceva care te trage spre el smile. Imi place foarte mult. De asemenea si ubuntu clasic e foarte simplu si asemenator cu XFCE ca meniu. Ca urmare in urmatoarea perioada o sa lucrez cu fiecare in parte cateva zile si in functie de cum se misca fiecare la acela voi ramane. In plus o sa caut si un dock mai bun decat cairo (care mi s-a bolcat de cateva ori) si voi avea la dispozitie si ubuntu cu bara unity ascunsa si un dock instalat. Deci problema s-a rezolvat. Acum am chiar prea multe variante. De aceea e Linux atat de frumos smile

Editat ultima oară de Sono (22 Oct 2015 20:13:16)

#7 22 Oct 2015 20:34:18

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Hanzir a scris:

Daca ai fost obisnuit cu windows atatia ani iti recomand cu caldura Linux mint 17.2 versiunea Kde sau Cinnamon, ambele au o interfata si functionalitate windows-like. Linux mint este 100% compatibil cu ubuntu deoarece este o derivata a acestuia, in plus totul functioneaza de-a gata.
Personal prefer kde deoarece este mai matur si fara bug-uri decat cinnamon-ul actual.

Mint NU e 100% compatibil cu Ubuntu si nu il recomand. Am avut "placerea" sa incerc sa repar instalari esuate de Mint. Solutia a fost de cele mai multe ori instalarea lui Ubuntu in loc pentru ca in Ubuntu nu se manifesta problema.

Kubuntu, Ubuntu MATE sau Xubuntu ar fi solutii la problema asta.

#8 22 Oct 2015 21:23:43

Hanzir
Membru
Site web

offtopic
@Alexandru Cucu
Tot ce am putut instala pe Ubuntu am instalat si pe Linux mint fara probleme pana acum, aceleasi pachete .deb, deci nu vad unde este incompatibilitatea. Cat despre instalari esuate de LM, personal nu am avut parte, dar cu ubuntu mi s-a mai intamplat. Deci ce sa cred despre Ubuntu?! Astfel de "statistici" sunt irelevante.
Oricum colegul de forum si-a ales configuratia care i se potriveste lui, asta e si avantajul distributiilor linux.

Editat ultima oară de Hanzir (22 Oct 2015 21:26:03)

#9 23 Oct 2015 15:59:07

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Te rog sa instalezi Mint pe un laptop cu secure boot activat ce nu se poate dezactiva smile
Nu vei reusi pentru ca nu are kernel semnat. In schimb Ubuntu are si chiar functioneaza in majoritatea cazurilor.
Daca schimbi o componenta esentiala, deja devine incompatibil.

#10 23 Oct 2015 20:55:33

Hanzir
Membru
Site web

Inca nu am instalat pe o asa configuratie, si intradevar, din ce am citit, nu suporta secure boot activat. Eu ma referam la compatibilitate in ceea ce priveste softurile gen chrome, skype, steam, etc. , nu componente esentiale ale sistemului de operare.

Editat ultima oară de Hanzir (23 Oct 2015 20:56:14)

#11 23 Oct 2015 22:19:09

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Păi până la compatibilitatea cu softul, tre' să treci de compatibilitatea cu hard-ul big_smile. M-am chinuit și eu cu Secure Boot ăla, chiar și pe Kubuntu, prima dată...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

Feed

Antet forum