Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 20 Nov 2015 21:13:41

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Script compilare si instalare ffmpeg

Salutare tuturor. Azi am vrut să convertesc ceva clipuri mp4 filmate cu telefonul în fișiere mp3 (era musai mp3, pentru un player ce nu suportă decât mp3) și îmi dădea eroare, cum că libmp3lame nu era de găsit. Era instalat, dar nu era setat ffmpeg să-l utilizeze. Cum pachetele .deb din ppa-ul recomandat pe site tot nu au avut efect, am zis hai să-l compilez eu, că n-o fi foc.
Dar s-a dovedit că e nevoie de câteva pachete suplimentare plus niște parametri speciali la /configure, așa că am zis să le notez undeva, apoi mi-a venit ideea să fac un script pe care să-l folosesc pe toate sistemele. Așa că îl las aici, cu mențiunea că poate fi cu siguranță îmbunătățit. Poate mai are cineva nevoie de mp3+ffmpeg și pățește ca mine.
ffmpeg este versiunea, 2.8.2, ultima versiune disponibilă în momentul ăsta.

Cod:

#!/bin/sh
#Inspiratde de
#https://trac.ffmpeg.org/wiki/CompilationGuide/Ubuntu
#http://superuser.com/questions/196857/how-to-install-libmp3lame-for-ffmpeg
echo "Se vor instala pachetele necesare compilarii si instalarii ffmpeg"
sudo apt-get install gdebi libfaac-dev libmp3lame-dev yasm autoconf automake build-essential libass-dev libfreetype6-dev libsdl1.2-dev libtheora-dev libtool libva-dev libvdpau-dev libvorbis-dev libxcb1-dev libxcb-shm0-dev libxcb-xfixes0-dev pkg-config texinfo zlib1g-dev libvpx-dev libxvidcore-dev libx264-dev libopencore-amrnb-dev libopencore-amrwb-dev
echo "Vechiul ffmpeg va trebui dezinstalat pentru a elimina eventualele conflicte. Dupa dezinstalare, scriptul va continua compilarea ffmpeg din surse. Continuati? (d/n)"
read a
if [ $a = "n" ] ; then
  echo "Operatiune anulata. La revedere!"
elif [ $a = "d" ] ; then
  sudo apt-get purge ffmpeg
fi;
cd $HOME
mkdir ffmpeg
cd ffmpeg
wget http://ffmpeg.org/releases/ffmpeg-2.8.2.tar.bz2
tar xjvf ffmpeg-2.8.2.tar.bz2
cd ffmpeg-2.8.2
./configure --enable-gpl --enable-version3 --enable-nonfree --enable-postproc --enable-libfaac --enable-libmp3lame --enable-libopencore-amrnb --enable-libopencore-amrwb --enable-libtheora --enable-libvorbis --enable-libvpx --enable-libx264 --enable-libxvid --enable-x11grab
make
echo "Vreti sa creati un pachet .deb pentru instalare ulterioara (P) sau sa instalati ffmpeg direct? (D) (D/P)"
read a
if [ $a = "p" ] ; then
 sudo checkinstall -D --install=no
 #De aici va trebui sa instalati fffmpeg manual (fie cu dpkg -i, fie cu gdebi) din dosarul acesta.
 exit
 fi;
 if [ $a = "d" ] ; then
     sudo make install
   echo "Instalarea a fost terminata"
   exit
fi;

Pentru cei care nu știu: copiați ce e-n codul de mai sus într-un fișier text simplu (în gedit, kate, pluma, leafpad, etc.), îl numiți ceva în genul script-ffpeg.sh, salvați în /home/NUME_UTILIZATOR, apoi deschideți un terminal și dați pe rând comenzile:

Cod:

chmod +x script-ffmpeg.sh
./script-ffmpeg.sh

Pentru cei mai avansați ca mine: am ales și varianta .deb ca să am și un pachet pe care să-l instalez în caz de criză de timp. Știu că restul scriptului poate fi îmbunătățit, eventual ar trebui niste explicatii la optiunile de la checkinstall, eu doar am dat ENTER/lasat optiunile implicite la toate intrebarile alea. Scriptul e facut doar ca sa am ffmpeg functional complet pe sistem, fara alte artificii.
Testat pe Kubuntu 14.04 si Ubuntu 14.04 (in Virtual Box).

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#2 20 Nov 2015 23:10:00

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Script compilare si instalare ffmpeg

Vezi ca in Ubuntu e avconv (fork de ffmpeg) in loc de ffmpeg prin unele versiuni.

Se pare ca ar fi revenit pe la 15.04: http://www.webupd8.org/2014/11/ffmpeg-r … buntu.html

#3 20 Nov 2015 23:15:17

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Script compilare si instalare ffmpeg

Știu, dar nici cu ăla nu mergea, aceeași eroare legată de libmp3lame. Am încercat și cu ffmulticonverter-1.7.0, care e un fel de GUI pentru ffmpeg/avconv, dar degeaba. Așa că am ajuns la chestia de mai sus. ffmpeg îl aveam deja instalat, dar nu știu care-i chestia de mp3 nu a vrut, mai prin vară mergea bine... posibil să aibă sistemul meu ceva, am cam făcut experimente pe el, dar nici pe Mint+KDE nu mergea, și ăla e curat...

Editat ultima oară de wladypauly (20 Nov 2015 23:16:08)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

Feed

Antet forum