Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Mar 2016 18:57:40

djthomas
Membru nou
Înregistrat: 18 Mar 2016

Mica problema

Buna ziua, sunt nou pe forum, sper ca este sectiunea potrivita in caz contrar rog moderatorii sa o partajeze unde doresc de cuviinta.
Am o intrebare legata de folosirea proxy-urilor. Ceea ce vroiam sa intreb este: daca folosesc tor browser ( peer to peer ) si vreau sa public ceva anume care poate fi deranjant pentru fortele de ordine dar nu in deep web ci in internet si sa presupunem ca fbi ar dori sa ma localizeze ar putea in vreun fel?
Ar putea detecta nodul de intrare intr-un fel anume? Si daca am si alt vpn pe langa tor browser + schimbat mac-ul exista vreun sistem prin care dansii ar reusi in vreun fel sa ma depisteze?

#2 18 Mar 2016 21:06:22

UBU
Membru
Înregistrat: 22 Jun 2012

Re: Mica problema

Nu ne ocupam cu asa ceva aici, dar trebuie sa intelegi ca exact cum tu te folosesti de alte masini(ip-uri) din intreaga lume asa se folosesc si altii de conexiunea ta .

Oamenii se casatoresc din ura...barbatii urasc sa fie singuri iar femeile urasc sa fie sarace.

#3 18 Mar 2016 21:29:37

djthomas
Membru nou

Dar sa presupunem ca ar putea trece cu usurinta peste toate vpn-urile, si ar identifica ip, daca mac-ul orginal a fost schimbat mai au cum sa identifice?

#4 18 Mar 2016 21:37:21

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Eu nu aș fii așa sigur cu mascarea asta de IP sau de MAC dacă măgăriile executate din spatele masinii mascate sunt mari crește și riscul de a fii prins.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#5 18 Mar 2016 22:13:11

razvandanutz
Membru
Înregistrat: 21 Sep 2013

In functie de prostiile ce le faci, te pot gasi. Au resurse foarte mari. Eu zic ca pt ei e foarte usor sa urmeze cursul invers al conexiunii tale din server in server. Mai putin prin Rusia si alte tari unde nu prea au acces smile). Apropo, legislatia prevede ca fiecare isp sa stocheze ce faci tu pe net.

#6 18 Mar 2016 22:46:16

djthomas
Membru nou

bula mi-e doar frica ca vecinu de vizavi s-ar putea sa aibe surprize neasteptate, dar cel putin ii va folosi drept lectie sa numai lase parola predefinita la router si sa il mai stinga din cand in cand.

razvandanutz a scris:

In functie de prostiile ce le faci, te pot gasi. Au resurse foarte mari. Eu zic ca pt ei e foarte usor sa urmeze cursul invers al conexiunii tale din server in server. Mai putin prin Rusia si alte tari unde nu prea au acces smile). Apropo, legislatia prevede ca fiecare isp sa stocheze ce faci tu pe net.

Lasa in pace domnisoara de la isp ca ma am bine cu ea si s-ar putea sa apara niste erori tehnice atunci cand apare mandatul ( glumesc smile ).
Da cine sunt ei domne de au acces asa la tot? smile). Lasand glumele deoparte nu pricep cum ar putea scanneriza mac-ul exceptand situatia in care decripteaza ssl-ul fix in timp ce trimit fisierele dar asta ar insemna sa o faca in timp ce transmit datele si in nici un caz dupa.
Eu vreau sa stiu daca ma pot prinde dupa ce am savarsit actiunea cu pricina nemaifiind expus, exista vreun sistem anume care poate depista si in cazul asta?

#7 19 Mar 2016 10:03:27

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Cred că trebuie să ne oprim aici=subiect închis.

Nu sunt tolerate discuțiile despre cum se acționează pentru a încălca drepturile de autor. În aceeași categorie intră și cererile de ajutor pentru acțiuni ilegale.

Cel/cei care are/au păreri diferite poate/pot accesa formularul de contact.

#8 19 Mar 2016 10:10:15

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Adresa MAC e disponibila doar in reteaua ta locala. Cum ai trecut de primul router, pachetele trec mai departe cu MAC-ul acelui router.

Tor e destul de sigur, dar problema nu e reteaua ci aplicatiile pe care le rulezi peste retea.

Feed

Antet forum