Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 24 Jan 2016 13:35:17

BIT2GBRO
Membru nou
Înregistrat: 12 Jan 2016

Shortcut pentru afisare in web

salutare, gazduiesc niste servere de joc carora doresc sa le fac fastdl, adica in cazul in care nu stiti sa se descarce mai rapid resursele si acele foldere cu serverul de joc sa poata fi accesa printr.un link
Folderele mele de cu serverele sunt in /home , si au forma: /home/client4/service1/
Am pe serverul meu WHM/Cpanel deci directoarele web sunt in /home/user/public_html/
Bun cum potface un shortcut care sa poata fi accesat prin folderele utilizatorului user sau cum fac sa poata fi accesate acele directaore din /home/client4...?
Doar la voi ma astept sa gasesc ajutor pt ca in rest e pauza totala!
Mentionez ca am centos

#2 20 Feb 2016 00:07:36

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Re: Shortcut pentru afisare in web

In web merg multe mult mai usor daca se folosesc subdomenii. Nu stiu / Nu inteleg exact problema ta pentru ca nu am lucrat cu asa ceva insa poate la asta te referi si poate te ajuta ...

EN | RO |

#3 20 Feb 2016 09:59:19

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

cred ca vrei sa faci un link

Cod:

ln -s DIRECTOR_SURSA DESTINATIE_LINK

sau cu sudo daca trebuie drepturi. dar nu imi e clar nici mie la ce faci link (sursa) si unde pui link-ul (destinatie)...

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#4 15 Mar 2016 13:03:31

BIT2GBRO
Membru nou
Înregistrat: 12 Jan 2016

deci ce vreau eu este urmatorul lucru. am servere de game la care doresc sa le fac foastdwl, adica sa isi poata accesa harti modele etc printr.un link astfel aceste resurse descarcandu-se mult mai repede. Avand whm singuru loc din care imi sunt afisate fisiere este home/user-cpanel/public_html. CUm am zis mai sus cei cu game au locatia de ex: home/client4/service2/. Ei bine tot ce este dupa service 2 vreau sa pot accesa printr-un link, cum pot face asta?

#5 26 Mar 2016 01:35:53

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

pai ... cum sa accesezi ? cu un link ?
nu ma prind si cred ca nu explici ceva cum trebuie ...
vreau sa te ajut insa nu inteleg cerinta.
Ai un server (nu conteaza) ai WHM (nu conteaza) au un folder partajat web (public_html) accesibil la adresa http://serverjocuri.ro (lucky guess) si vrei ca cineva sa poata accesa fisierele unui folder partajat ... cum? (e important)
ai variantele :
webdav, samba, ftp, httpd, cloud, etc ...
Cum vrei tu sa acceseze utilizatorul tau acele fisiere pentru a le folosi?
Nu ma prind ce client folosesti? Clientul fiind programul care foloseste acele fisiere....
Daca este vorba de un joc, atunci clientul este integrat in acel joc si pentru asta ... ar trebui sa iei legatura cu desenatorul jocului si sa vezi cu ce te poate ajuta.

adica sa isi poata accesa harti modele etc printr.un link astfel aceste resurse descarcandu-se mult mai repede.

cum sa si le poata accesa? cu browserul web de tip firefox sau internet explorer? aici nu esti destul de explicit ...\

EN | RO |

Feed

Antet forum