Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 17 Mar 2010 00:19:00

xxvirusxx
Oaspete

Re: Fara sunet TV Tuner, alsa nu are CD-IN??

Am incercat sa "instalez" kernelul 2.6.33 dar la bootare imi ingheata si se blocheaza cred ca nu am facut eu ceva bine, oricum poate o sa fie aceasta versiunea in varianta beta care o sa apara pe 18 si atunci o sa mai testez iar smile

Si de cat sa fac improvizatii, mai bine caut alta distributie. Ce castig ai avea daca nu merge un driver, pac cumperi componenta, la un update de kernel nu mai merge alta  componenta si tot asa...ajungi la sapa de lemn.

Editat ultima oară de xxvirusxx (17 Mar 2010 00:20:30)

#27 20 Mar 2010 11:29:17

xxvirusxx
Oaspete

Se pare ca este aceeasi problema si cu beta 1, kernelul este tot 2.6.32 pe care si alpha il avea prin update smile

#28 20 Mar 2010 12:29:31

Stanisor Dan
Membru nou
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 16 Oct 2009

Driverul audio ptr. BTTV nu a mai fost inclus (sau nu mai e recunoscut calumea) incepand cu kernel-ul 2.6.30, incearca un Ubuntu 9.04 fara update-uri la kernel sau cumpara un tvtuner cu Conexant sau Phillips. Problema asta o sa o intalnesti indiferent de distributie (am incercat din cauza acestui BTTV cam tot ce misca, singurele cu care aproape am reusit au fost Mandriva si Fedora), eu cred ca este o problema in kernel, se pare ca de la 2.6.30 incoace nu mai intereseaza pe nimeni sau nu se poate rezolva problema poate din cauza ca nu ar trebuii sa se mai gaseasca tvtunere cu BTTV si se considera ca nu merita o investit timp.

#29 20 Mar 2010 13:15:58

xxvirusxx
Oaspete

Ce rost are sa cumpar alt tv tuner cand pot testa multe distributii?

Testasem odata 1 debian 5.xx si am observat ca avea cd mixer, dar ubuntu nu are de nici o culoare.

LE 1: Culmea e ca am testat 1 tv tuner cu chipset la fel ca Leadtek si anume Conexant Fusion 878A numai ca acel tv tuner are audio out (cablu din tv tuner in placa de sunet) si a mers. Iar leadtek-u are conector intern pe placa de baza si anume in CD, iar daca alsa nu are acest mixer degeaba.

LE 2. M-am enervat si am scos cablu de pe placa de baza, am facut un conector si l-am pus la LINE. Acum merge sunetul, noroc ca romanii sunt buni la improvizatii smile)

Editat ultima oară de xxvirusxx (20 Mar 2010 15:35:44)

#30 30 Mar 2016 23:21:06

cipralx
Membru nou
Înregistrat: 30 Mar 2016

Am rezolvat pentru Ubuntu 14.04
Intr-adevar nu aveam CD-in in alsamixer
In TVTime trebuie modificat fisierul tvtime.xml si adaugata linia: <option name="MixerDevice" value="hw:0/CD"/>

Placa de sunet Alc888 tvtuner Leadtek Expert

Trebuie avut grija ca numerele Vendor Id si Subsystem Id, sa corespunda placii voastre.

1/ Create /lib/firmware/hda-init.fw:
[codec]
0x10ec0888 0x104383c0 0

[pincfg]
0x1c 0x993301f0

2/ Add this to /etc/modprobe.d/alsa-base.conf:
options snd-hda-intel patch=hda-init.fw

3/ Reload ALSA

sursa: http://askubuntu.com/questions/375014/h … able-cd-in

Feed

Antet forum