Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 03 May 2016 15:30:32

alex77
Membru nou
Înregistrat: 16 Feb 2016

Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca

Am urmat profilul acesta dupa criteriile romanesti din invatamant.Nu am inteles ce e cu montajele si ma intrebam mai mereu de ce trebuie sa desenezi o schema daca tu nu stii ce se intampla in momentul actual cu piesele respective.Am trecut ca gasca prin apa la scoala si nu am stiut de ce am ales acest profil.Poate e din cauza denumirii sofisticate.Va intreb pe voi daca ma angajeaza cineva cu diploma dar fara cunostinte practice,adica scrii formule matematice si calculezi ce ai de calculat fara sa tii cont de a pune in functiune ceva.Partea proasta e ca nu avem sectia electronica la palatul copiilor la noi in oras ci doar sectia de electricitate.Tot ce stiu e ca manuiesc formulele de la kirchoff,legii lui ohm si ale intens+tensiunii.De asemena,diriginta noastra ne-a explicat la ora dansei ca tot ce trebuie sa stim e sa completam CV-ul si cam atat.Diriginta noastra fiind o profesoara de lb.romana.

#2 03 May 2016 15:51:14

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Re: Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca

... ai urmat ce ai dorit, ca banui ca nu ai fost dus cu forta acolo. Pacat ca abia acum realizezi timpul pierdut. Poate de acum incolo vei avea o abordare mai pragmatica, si vei retine experienta asta nefericita. Orice astfel de experienta te poate ajuta sa abordezi
altfel lucrurile in viitor. Ideea e sa nu te dai batut. Si eu in liceu am "sarit" peste diverse materii(regret acum), dar mi-am invatat lectia .... si apoi m-am tinut de treaba(bine nu sa devin expert, sau memorator, dar m-am straduit sa inteleg lucrurile pe care trebuia sa le invat).
  Cine stie, poate nici nu esti "construit" pt profilul ala! Daca asta e cazul, incearca sa te re-orientezi catre alt domeniu care te atrage, si unde simti fiorul ala de se numeste .... chemare / talent / pasiune! Apoi este simplu, odata ce ti-aIi stabilit o tinta exacta si realizabila.
Dar totul depinde de tine, si de un dram de noroc. Iti doresc din tot sufletul sa ai parte de bafta si mai ales sa iti si iasa cu alegerea facuta!

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#3 03 May 2016 16:39:53

alex77
Membru nou

Si mai am o nelamurire:
Nu vreau sa va ofensez dar ce iesi din ETTI ca vad ca are 4 departamente in Bucuresti.
Cu ce se ocupa fiecare?Ce iesi din cele 4?
Electronică Aplicată şi Ingineria Informaţiei
Telecomunicaţii
Dispozitive, Circuite şi Aparate Electronice
Tehnologie Electronică şi Fiabilitate
Nu as vrea sa ajung in stadiul in care am primit si eu o diploma si tot ce am invatat in facultatea aceea a fost in zadar.In afara de inginer ce poti iesi?Ca de ex stiu un baiat care a terminat facultatea aceasta si lucreaza in domeniul imprimantelor.

#4 03 May 2016 17:15:51

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

in afara de inginer ce poti iesi?

doctor inginer ? smile...joke

acum serios, sectiile de Automatica,Calculatoare si Electronica sunt foarte grele. daca te bagi trebuie sa ai un minim de pasiune si interes pentru aceste domenii plus cunostiinte solide de matematica si fizica.

Editat ultima oară de geosoft1 (03 May 2016 17:17:42)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#5 03 May 2016 18:03:02

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Ai dreptate tura asta mai @GEO! In general orice facutate tehnica necesita cunostinte bunicele pe partea de mate si fizica! Si zic eu si o buna meorie vizuala. Trebuie sa ai si o gandire logica chiar algoritmica.
Legat de "facultate in zadar", depinde cum vrei sa privesti lucrurile.  Eu de exemplu am termina TCM(mecanica) cu specializare" Masini Unelte cu Comanda Numerica". Nu am profesat in meseria asta nici macar un MINUT. Dar am
invatat multe chestiii .... si unele le stiu si acum dupa zeci de ani. Daca ar fi sa privesc din unghiul tau @alex77, ar trebui sa zic ca a fost .... in zadar! Profesez in IT de multi ani. Si ghici ce mi se pare mie cel mai mare castig .... din treba asta?
Am invatat sa "invat sa gandesc"! Asta e scopul esential, si cu asta ramai dupa ce termini orice ciclu de invatamant. Orice inveti/memorezi acum, mane va fi depasit deja. Si cu asta ramai .... cu abilitati de gandire/analiza/spirit critic/etc. Oriunde te
vei angaja, cu siguranta nu vei avea de-a face cu chestii deja stiute .... asta doar patronii viseaza, ca de ei vor ca sa absolventii sa stie deja 4000 de specializari la un loc, exact ce le trebuie lor, ca sa nu trebuiasca sa cheltuie pe formare profesionala.
  Dar din pacate pt toti traim intr-o lume foarte dinamica, poate chiar prea dinamica. Lucrurile se schimba in fiecare ora .... daca ai invatat sa gandesti, vei avea capacitatea sa te adaptezi la schimbari. Daca nu .... e nasol. La fel si pt firme, ele trebuie sa
aiba angajati dinamici in "gandire"! Partea proasta e ca la noi, patronii nostri inca n-au aflat de asta ..... si se mira cand "piata de consum" ii matura din acest peisaj. Si nu reusesc sa inteleaga unde au au gresit .... teoretic ei stiu ca cea mai valoroasa
resursa este cea umana, dar practic nu fac ce trebuie si cand trebuie pentru "potentarea acesetei resurse".  Ei anca gandesc ca statul/altii trebuie si au obligatia sa scoata personal calificat exact la ce au ei nevoie. Ca altfel de unde sa mai scoata profit?
  Evident ca sunt si la noi firme/patroni/etc care stiu asta, baga bani in oameni(si nu putini) anca din facultate .... oare de ce? Pentru ca stiu ca asta este singura cale prin care vor avea omeni pregatiti pt schimbarile de mane sau de poimane. Si vor sa castige
pe termen mediu/lung, nu doar azi!

Editat ultima oară de guletz2002 (03 May 2016 18:05:23)

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#6 03 May 2016 18:21:36

geosoft1
Membru

in facultatile enumerate mai sus inveti obligatoriu matematica,fizica,programare,microcontrolere,electronica,retele (sunt doar cateva exemple). apoi urmeaza specializari in functie de domeniu dar astea sunt baza. cu alte cuvinte daca nu ai scris macar un program sau nu te-ai jucat niciodata cu un microcontroler iti va fi foarte greu pentru ca spre exemplu limbajul C deja se face incepand cu clasa a V-a. de regula aici se duc cei care au deja o baza solida si in sens invers in facultate se presupune ca vi cu un bagaj serios din liceu.
nu vreau sa te descurajez, ci dimpotriva... dar cam cu asta se mananca la modul foarte general lucrurile... eu nu am terminat la Bucuresti si nici ieri insa nu cred ca sunt prea departe de realitatea de acolo.

Editat ultima oară de geosoft1 (03 May 2016 20:40:07)

#7 03 May 2016 20:14:18

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

alex77 a scris:

Am urmat profilul acesta dupa criteriile romanesti din invatamant.Nu am inteles ce e cu montajele si ma intrebam mai mereu de ce trebuie sa desenezi o schema daca tu nu stii ce se intampla in momentul actual cu piesele respective.Am trecut ca gasca prin apa la scoala si nu am stiut de ce am ales acest profil.Poate e din cauza denumirii sofisticate.Va intreb pe voi daca ma angajeaza cineva cu diploma dar fara cunostinte practice,adica scrii formule matematice si calculezi ce ai de calculat fara sa tii cont de a pune in functiune ceva.Partea proasta e ca nu avem sectia electronica la palatul copiilor la noi in oras ci doar sectia de electricitate.Tot ce stiu e ca manuiesc formulele de la kirchoff,legii lui ohm si ale intens+tensiunii.De asemena,diriginta noastra ne-a explicat la ora dansei ca tot ce trebuie sa stim e sa completam CV-ul si cam atat.Diriginta noastra fiind o profesoara de lb.romana.

Stai linistit asa au facut multi (nu numai din Romania), problema este ce vei face de acum incolo, acus va trebui sa aplici ce ai invatat , daca nu te ajuta, faci orice i-ti trece prin cap , numai bani sa iasa , altfel este rau ....

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#8 03 May 2016 20:30:11

alex77
Membru nou

Am cugetul de a ma inscrie la un curs de depanator pc.Voi ce parere aveti?Merita?
Bine acum nu stiu daca voi avea sanse sa dezasamblez un pc dar alte alternative nu prea am.Fac acest curs pentru a-mi spori cunostintele mele nule de practica.Lucruri de baza stiu de genul instaleaza windows,drivere si asa mai departe doar ca la parte de a inlatura piesele sunt nestiutor.Sa nu mai spun ca nu stiu cum sa inlatur componentele de la un tv(indiferent de anul aparitiei) si cum sa le inlocuiesc daca sunt defecte.
Urmez cursul de depanator sau urmez un curs it de software si hardware?Am auzit de CISCO dar mai mult de atat nu am auzit.Cu programarea nu ma impac bine stiind ca eu am urmat un liceu tehnic,nu teoretic.S-ar putea ca sansele mele de a fi expert it-ist sa fie nule,sau poate ma insel.
Ca sa fi inginer electronist trebuie sa fi mai intai expert it?Sa fi un fel de atotstiutor?Vreau sa urmez facultatea de electronica ETTI dar nu sunt asa brav.Imi place sa folosesc multimetrul chiar daca tot ce-mi afiseaza sunt doar cifre si numere.Va intreb daca as avea o sansa in aceasta ramura stiind ca eu nu sunt la moda cu totul,sunt mai degraba old fashioned.Cu banii stau la mijloc si nu prea ma sanse sa imi cumpar piese ultraperformanate daca ar fi vorba de un proiect de facultate.Banii acestia sunt de la rude indepartate din alte tari(sa nu va inchipuiti ca au un trai decent caci si ei sunt varstnici si nu mai au copii si sunt entuziasmati doar cand apar eu prin preajma sau daca nu varul meu).

Ce opinie aveti?

#9 03 May 2016 20:42:57

geosoft1
Membru

nu cred ca ai inteles exact ce s-a spus pe aici...
hmm

Editat ultima oară de geosoft1 (03 May 2016 20:43:28)

#10 03 May 2016 20:52:17

alex77
Membru nou

Sfaturi,opinii,sugestii?

#11 03 May 2016 20:58:24

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

@alex77 -Pai pe acolo sanse , nule pe dincolo tot asa ....vezi daca ai ambitie macar, sau am ghicit ,mai faci una alta sa  mai treaca timpul ...

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum