Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 May 2016 22:30:00

oldred
Membru
Locaţie: Oradea
Înregistrat: 13 Feb 2008

Oradea, firma cu multiple imprimante profesionale

Aici...
Din pacate, am incercat sa folosesc serviciile de email, bluetooth si wifi si nici unul din ele nu functioneaza... Am intrebat personalul daca au habar de ce nu functioneaza nici unul, ce tip de retea e, normal ca nu au stiut sa raspunda... Ideea e ca se promoveaza astfel Ubuntu si in Oradea, in zona centrala.

Editat ultima oară de oldred (04 May 2016 23:12:05)

#2 06 May 2016 12:05:28

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Re: Oradea, firma cu multiple imprimante profesionale

1. Nu cred ca scopul lor e sa promoveze Ubuntu
2. Cred ca au facut un business pentru imprimare documente si cred ca e bine ce (presupun ca) fac ei: au facut niste statii unde clientul vine, isi urca prin USB (si numai prin USB) documentele, intr-un spatiu ingradit (o partitie speciala sau un folder care nu are permisiuni de executie, ceva ce ei numesc "autoservire") si de acolo sunt tiparite. Presupun ca daca ai afacerea asta, nu vrei sa iti vina orice gigel cu virusi sau mai stiu eu ce executabile si sa le copieze pe calculatoarele tale in timp ce se preface ca printeaza. Asta pare sa fie si motivul pentru care au dezactivat bluetooth si wifi.
3. Presupun ca n-ar fi greu sa faca un mic script care sa stearga automat tot ce e in folderul "autoservire" la un anumit interval de timp si sa permita transferul prin toate caile posibile (ftp, wi-fi, bluetooth, etc). Dar de ce sa se complice? Simplu e bun.

Editat ultima oară de RazTaz (06 May 2016 12:07:49)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#3 06 May 2016 12:57:42

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Și-n plus costurile cu licențele (SO-urilor) scad. Și nu riști dac-ar fi să vină alt gigel, de pe la Fisc, ORDA, BSA sau mai știu eu ce, să te întrebe de licențe și tu să ai „piratate” cum s-a mai văzut...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 06 May 2016 17:04:23

oldred
Membru
Locaţie: Oradea
Înregistrat: 13 Feb 2008

Nu au scopul de a promova, clar... Au costuri reduse si propababil considera ca au o siguranta mai mare pe distributii linux. Totusi cu sau fara voia lor, promoveaza... Blurtooth, wifi si email ar trebui sa functioneze, dar nu o fac deloc (unable to send)

Feed

Antet forum