Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 May 2016 18:16:34

Dan27
Membru nou
Înregistrat: 22 Mar 2016

Introducere Linux

Salut ! sunt nou pe aici si in Ubuntu de altfel.Ma poate ajuta cineva cu un ghid de introducere in Linux , comenzi , ceva in genul unui glosar , sa ma faca sa inteleg mai bine cum se foloseste acest sistem de operare.Am ramas uimit cat de puternic e Linux si cat de multe poti face cu el.Ma pute-ti ajuta cu o introduere , intelegerea terminalului , instalare aplicatii din terminal etc.De exemplu mi-am instalat VirtualBox de pe site-ul oficial si nu l-am gasit in aplicatiile instalate din Software Center si mi-a venit ideea sa il deschid din terminal , dupa o scurta documentare smile . Totusi mai am muulte de invatat. Am migrat de pe Windows 8.1 si imi vine foarte greu acum cu noua interfata Unity.Va multumesc mult! Mult noroc tuturor! smile

#2 14 May 2016 18:37:12

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Introducere Linux

Cred că primul loc ar fi chiar forumul, dacă răsfoiești pe aici și te uiți prin diverse subiecte, ai să înveți câte ceva. smile. Îți recomand să-ți faci două sisteme, unul de lucru, altul de joacă, pe al doilea experimentezi tot ce-ți trece prin cap. Și prima atenționare: ai grijă la operațiunile care cer parola de root!!!
Mi se pare că era chiar și un subiect dedicat resurselor de învățare... oricum eu și câțiva colegi de forum avem și un fel de blog unde mai găsești informații, dacă te descurci cu engleza o să găsești pe net o groază...
Momentan lucrez la o chestie anume pentru începători ca noi care să ne ajute să ne descurcăm bine în terminal... Din păcate timpul nu-mi permite s-o termin prea repede...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 14 May 2016 19:22:17

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

#4 14 May 2016 20:51:34

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Mai intii trebuie sa faci dezintroducerea din windows.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#5 14 May 2016 23:35:06

Dan27
Membru nou
Înregistrat: 22 Mar 2016

Multumesc foarte mult ! SUCCES smile

Feed

Antet forum