Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Sep 2016 19:00:21

ionelis
Membru nou
Înregistrat: 25 Sep 2016

Facultatea de Informatica

As vrea sa ma inscriu la o facultate de informatica doar ca eu am terminat un profil cu matematica m2.As putea face fata stiind ca nu am facut un profil de m1 in cei 4 ani?La ora de tic nu am facut programare doar programe de tip microsoft office si programe care editeaza si deseneaza anumite chestii.

#2 25 Sep 2016 19:17:38

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Facultatea de Informatica

Din păcate pentru mine nu știu ce e cu M1/M2, nu era pe vremea mea. Probabil ceva diferențiere la nivel de programă școlară/conținuturi. Pot presupune că dacă te duci unde vrei, vei avea mult de recuperat. Dar să vedem ce zic și alții mai pricepuți ca mine. (Io-s mai filolog așa... smile )

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 25 Sep 2016 19:19:39

ionelis
Membru nou

Deci M2 este matematica la nivel intermediar pe care il detin eu si M1 este matematica in nivel avansat.In acest moment am doar M2 si nu m-am transferat la alt profil pe durata liceului.

#4 25 Sep 2016 19:49:52

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Nasol cu M2 ca e multa matematica care se preda numai la M1.
Si cu programarea e nasol, chiar daca la admitere nu conteaza limbajul, mai tarziu e mai bine sa fi facut C, nu Pascal.

Vezi ca in Bucuresti se fac niste cursuri de aducere la nivel de cativa ani incoace.
http://fmi.unibuc.ro/ro/admitere_licent … ulie_2016/

#5 25 Sep 2016 19:56:28

ionelis
Membru nou

Se merita cu cunostintele mele pe care le am acum sa studiez in aceasta facultate?

Editat ultima oară de ionelis (25 Sep 2016 19:57:53)

#6 25 Sep 2016 22:02:46

zBANG
Membru
Locaţie: Neamt
Înregistrat: 07 May 2015

Raspunsul pe care il cauti , nu il vei gazi aici , cauta in inima ta , fa ce iti place , nu mai asculta de altii , tu stii ce e mai bine pentru tine ... si ca sa nu uit , incearca sa cauti cu firefoxu de pe Ubuntu un raspuns pe google , am auzit ca e mai tare ca firefoxu de pe windowzzzzzzz

Gaming is fun...banggin' is funnier !!

#7 26 Sep 2016 16:29:27

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Daca esti capabil sa memorezi multe date intr-un timp scurt si sa ai capacitatea sa le vezi in minte (sa le "visezi"), poti sa te bagi la informatica, bineinteles ca oricine poate face programare dar fara o capacitate mentala ridicata , lucreaza mai greu, nu este productiv, si acum in mediul privat se cere eficienta.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#8 26 Sep 2016 17:29:31

ionelis
Membru nou

Sa inteleg ca informatica e un fel de matematica care iti provoaca nivelul tau de inteligenta?Asa am inteles eu de la ceea ce a scris bula20.

#9 26 Sep 2016 20:10:21

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Dacă nu ai avut o persoană de la care să "furi", sau dacă nu ești autodidact, cam greu să devii programator.
La noi școala se bazează pe matematică și foarte puțin pe ceva aplicat. Nu zic că nu e bine să ai bază matematică (vezi TAOCP),
dar trebuie ani de zile de progrămele de tip "jucat", chestii simple în care să verifici că ce instrucțiuni dai aia execută. Experiența nu se câștigă peste noapte.

Inițial am cumpărat orice mișca în materie de informatică (reviste, cărți), apoi a trebuit să fac o triere pentru că erau ori prea scumpe ori prea multe și lipsite de conținut.
Exercițiu: https://tour.golang.org/welcome/1 cum ți se pare asta ?
Poți face modificări fără să știi limbajul ? Atunci poate ai ceea ce trebuie.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (26 Sep 2016 20:11:48)

#10 27 Sep 2016 08:57:39

bula20
Membru

Uite aici ce se cere pe piata muncii legata de profesia programator:  http://www.myjob.ro/locuri-munca-progra … p/pagina-1

Suna frumos asa ca si programator , dar nu este tocmai placut sa stai cu ochii atintiti pe monitor, toata ziua, implica si pasiune,  la locul de munca nu vei face ce vrei, vei faci ce sa cere ca si sarcina la diferite proiecte.
Poti incerca de pe acum cu diverse proiecte sa vezi daca te coafeaza , sint destui care 'stiti am facut facultate dar lucrez ca taximetrist'.

Editat ultima oară de bula20 (27 Sep 2016 09:07:08)

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#11 27 Sep 2016 10:05:49

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Vrei sa faci o facultate doar pentru ca suna bine numele? Daca nu stii cu se mananca informatica renunta la idee. Fa ceva despre care ai habar ce inseamna.

#12 28 Sep 2016 16:27:35

oblio
Membru
Înregistrat: 31 Jul 2005

Cât pesimism.

ionelis, s-a cam schimbat programa școlară de când am făcut eu liceul, poți să detaliezi cam ce-ai făcut tu la Matematică la M2?
Pentru programare în general n-ai nevoie de nimic mai sus de regula de 3 simplă și în general de matematică la nivel de generală. Da, vor fi momente în care te vor ajuta limite, integrale, etc., dar sunt foarte rare.
Mai degrabă te ajută algebra, chestiile de mulțimi: includere, intersecție, etc. Nu mai țin minte la ce nivel se învață, parcă generală.

Întrebările corecte sunt după părerea mea:
0. Ești curios în general? Vrei să afli chestii noi?
1. Îți place să rezolvi probleme? (nu mă refer numai la probleme matematice, mă refer să rezolvi tot felul de chestii folosindu-ți logica).
2. Poți învăța pe cont propriu?

#13 28 Sep 2016 17:37:13

ionelis
Membru nou

Deci codurile din limbajele de informatica nu se pot invata prin matematica?Fara o logica matematica nu inteleg nimic.Eu stau mai bine pe o logica matematica decat pe o logica oarecare.Exista un limbaj unde ar exista asa ceva?Un limbaj cu matematica?

#14 28 Sep 2016 18:52:07

bula20
Membru

ionelis a scris:

Deci codurile din limbajele de informatica nu se pot invata prin matematica?Fara o logica matematica nu inteleg nimic.Eu stau mai bine pe o logica matematica decat pe o logica oarecare.Exista un limbaj unde ar exista asa ceva?Un limbaj cu matematica?

Sint limbajele de programare care sint cerute pe piata muncii, java , C, C++, sint foarte intuitive , facute de oameni pentru oameni doar nu sint facute pentru extraterestrii ...

2GB ram, 160GB hdd.

#15 02 Oct 2016 11:13:50

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Informatica este matematică. Nu există informatică fără matematică!

programator != informatician

Pe site-ul menționat de mine găsești în primul mesaj găsești tot ce ai nevoie.

Lista de cursuri (la fel era si acum 8 ani, deci nu te uita ca scrie 2014): http://fmi.unibuc.ro/ro/pdf/2014/secret … 4-2015.pdf
Ca să îți faci o idee despre ce se invață, niște fise ale unităților de curs găsești aici: http://fmi.unibuc.ro/ro/plan_invatamant_2007/

[P.S.]
Poți merge la un curs ca să vezi cu ce se mănâncă. În general, în universitățile de stat cel puțin, nu te întreabă nimeni nimic, dar poți vorbi cu profesorul înainte și îi spui că vrei să te înscrii de la anul și ai vrea să vezi cum e la facultate că sigur te primește la curs smile

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (02 Oct 2016 11:20:48)

#16 02 Oct 2016 13:37:39

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

@ionelis, pe langa matematica si logica trebuie sa ai si o tragere (sau talent daca vrei). programatorii sunt persoane care au "simtit' calculatorul si au "vazut" algoritmii inca de la inceput fara prea multe explicatii. multi sunt autodidacti si invata din pasiune nu din obligatie si iarasi multi nu au studii de specialitate ceea ce inseamna ca mai mult decat o scoala, care fara discutie este necesara pentru ca iti deschide alte orizonturi, exista si altceva...

faptul ca avem aceasta discutie aici imi spune ca din pacate tu nu pari sa ai acel "altceva"...daca ar fi existat, ai fi lucrat probabil individual si acum ai fi putut continua usor la o facultate de profil.

la momentul actual se face programare (limbajul c) de la clasa a V-a. ma indoiesc ca la facultate se mai incepe de la zero. deci presupunand ca ai intra nu cred ca va sta nimeni dupa tine sa ajungi unde e un student care are deja cel putin 4 ani de programare in spate... ia si acest lucru in calcul  ca sa nu ai o deziluzie de genul... aoleu, ce caut eu aici?

Editat ultima oară de geosoft1 (02 Oct 2016 18:34:25)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#17 02 Oct 2016 18:38:34

ionelis
Membru nou

Daca as face aceasta facultate in alte tari nu m-ar lua de la inceput?De ce nu m-ar lua?Stiu ca in unele facultati din USA te iau cu C.

Feed

Antet forum