Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 18 Oct 2016 17:21:24

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

[REZOLVAT]Alegere HDD extern portabil

TL;DR: Am luat Western Digital
Ca să n-o lungesc mult, îmi trebuie un HDD extern portabil cât mai mare, într-un buget de 250 de lei. Și m-am oprit la astea două:
http://www.marketonline.ro/hard-disk_ur … CEyNjcm-l/

http://www.cel.ro/hard-disk_uri-externe … yAyMzMv-l/

Ceva păreri, mai ales dacă aveți ceva asemănător în dotare? Am citit review-uri, dar am mai multă încredere în cei de aici smile.
Ca firmă, înclin spre Western Digital, am niște HDD-uri de 3,5' de la ei și nu am avut probleme cu ele. Dar de astea portabile nu am decât un Toshiba...
NU o să fac multe scrieri pe el, pun datele și le car cu mine, dar vor fi multe citiri de pe el.
Mulțumesc anticipat dinainte! smile

Editat ultima oară de wladypauly (19 Oct 2016 16:33:55)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#2 18 Oct 2016 20:13:56

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Re: [REZOLVAT]Alegere HDD extern portabil

un WD din ala dar de 500Gb am si eu pentru backup-uri (cred ca are 2-3 ani). scriu frecvent pe el si nu am avut probleme.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#3 18 Oct 2016 21:00:45

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Nu e nici o diferenta intre ele. Acu depinde de noroc ... cat despre probleme, din ce stiu si vad eu nu e diferenta ca si fiabilitate (am de-a face cu multi care folosesc discuri mobile pt backup). La chestii domestice .... nu prea se vede daca ai erori sau nu. Dar daca e vorba de chestii critice (backup de baze de date de ex) sunt bani aruncati. Daca pui filme/muzica sau poze, nu e nici un bai.

Oricum, dupa ce il iei fa-i un burn test cu badblocks in mod rw timp de 2-3 zile. Daca nu ai erori, e ok. Poti sa repeti testul in mod anual, ca sa stii cum stai.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#4 19 Oct 2016 02:14:51

Link^^
Membru
Înregistrat: 05 May 2008

Am un WD Passport de 500 GB cumparat acum 5 ani si 1/2. Dupa anul 3 mai mult de vreo 20GB nu pot sa scriu/citesc. Trebuie sa il scot, sa il pun inapoi si dupaia mai bag vreo 20GB. WD incorporeaza controllerul USB in HDD, daca se intampla ceva cu el, este pa. Sugerez sa cumperi un hard care poti sa il scoti din carcasa daca se buleste controllerul si il bagi intro carcasa/controller USB nou sa poti sa folosesti hardul in continuare.
Prietena mea are hitachi, excelent. A fost mai scump decat WD si nici nu cred ca mai fac produse home use.

#5 19 Oct 2016 08:59:59

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Hitachi nu mai exista de mult. A fost vândută pe bucăți în timp. Singura lor marca care a mai rămas de la ei, este HGST, care e sub aripa Wd, și fac printre cele mai bune HDD-ri de tip Enterprise.  Probabil de aia WD încă păstrează marca respectiva.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#6 19 Oct 2016 16:33:13

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

OK, mulțumesc de răspunsuri. Am mers pe mâna WD, (și) pentru că am mai auzit de la niște prieteni că au model de ăla și n-au avut probleme cu el.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

Feed

Antet forum