Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 17 Oct 2016 21:27:26

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Proxmox

Cum vad ca sunt unii de pe forum care rulează mici servere(home usage sau similar, sau mici retele), va recomand sa aruncați o privire peste proxmox, care știe/este:
- suport complet de la instalare pt zfs
- bazat pe debian
- suport complet și decent pt virtualizare (kvm și lxc)
- administrare web,  f bună și Light în resurse
- clusterizabil, cu suport de fs-ri de cluster(glusterfs de ex.)
- stabil
- FAQ/wik/forumi destul de bun
- autentificare via ldap/AD sau local/Pam
- roluri și drepturi/acl
- backup automat
... și multe alte

După mine suportul pt zfs este câștigul cel mai mare.... wink

Va fac și un mic tutorial dacă sunt minim 5 amatori...  wink
-

Editat ultima oară de guletz2002 (17 Oct 2016 21:40:14)

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#2 18 Oct 2016 00:52:16

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Re: Proxmox

Unul sunt eu mai trebuiesc 4.

Editat ultima oară de iulian X (18 Oct 2016 00:52:35)

#3 18 Oct 2016 13:30:25

hritcucos
Membru
Înregistrat: 11 Feb 2008

Nu sunt suficient de cunoscator, poate nici nu voi aplica dar as vrea sa stiu.

#4 18 Oct 2016 21:17:56

guletz2002
Membru

hritcucos a scris:

Nu sunt suficient de cunoscator, poate nici nu voi aplica dar as vrea sa stiu.

Never say never smile

Uite un caz tipic. Ai un miniservet, faci update si crapa ceva, sau umbli la un setup ceva si crapa sau nu mai mere. Si ai sa pierzi poate chiar ore ca sa revii la situatia de dinainte. Dar ai putea sa pui pe acelasi miniserver proxmox cu zfs ca si file-sistem. Instalezi exact ce ai acum, doar ca vei folosi o masina virtuala (kvm sau lxc). Setezi sa ai snapshot -ri din ora in ora. Acu ceva din ce fac ... produce o problema. Dar acum ma pot intoarce inapoi cu o ora (rollback). Dureaza 2 minute max....si te-ai scos. Nu pierzi ore sau poate zile de munca ...... Sau sa zicem ca folosesti doar ca server de fisire in casa. Ghinion, ai prins un virus (de pe win) de tip cyrpto-ware, si ai fisiere importante criptate. Cu proxmox si zfs, faci la fel rollback si te intorci in urma cand acele fisiere nu erau afectate.

#5 18 Oct 2016 22:47:42

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Dar costa bani ma nene ma ... cum zice artistu'(Si zice ca este open source dar este bazat pe subscriptie).

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#6 19 Oct 2016 00:03:53

guletz2002
Membru

bula20 a scris:

Dar costa bani ma nene ma ... cum zice artistu'(Si zice ca este open source dar este bazat pe subscriptie).

Te înșeli parțial. Au 2 variante,  una free fără bani, și una pe bani/subscripție. De ce crezi ca opensource înseamnă obligatoriu și fără bani? Linux Redhat e pe bani dar este și opensource în același timp. Și mai sunt și multe altele exact la fel.

Editat ultima oară de guletz2002 (19 Oct 2016 00:07:44)

#7 19 Oct 2016 08:35:13

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Personal  nu doresc sa ma bag in munca altuia fiind chiar si asa, chestie de preferinta.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#8 19 Oct 2016 20:01:43

pogonici
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 07 Apr 2010

eu il folosesc de ceva vreme dar sunt un mare consumator de tutoriale si explicatii marca guletz2002 asa ca + 1 (din cei 5 ceruti) smile

#9 19 Oct 2016 22:45:20

guletz2002
Membru

pogonici a scris:

eu il folosesc de ceva vreme dar sunt un mare consumator de tutoriale si explicatii marca guletz2002 asa ca + 1 (din cei 5 ceruti) smile

Nu știam ca am și o marca, fie și neînregistrata wink Mulțumesc mult. Pai dacă deja îl folosești,  de ce nu ne scrii câteva chestii care ție ți se par f utile/ok. Orice alt unghi de vedere este și poate fi util.

#10 20 Oct 2016 08:22:32

pogonici
Membru

scriu dar am zis sa o luam de la inceput cu partea de instalare / zfs unde tu ai sigur mai multa expertiza.

#11 20 Oct 2016 11:59:24

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Sunt numai ochi si urechi! Multumim, guletz2002!

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#12 20 Oct 2016 14:07:37

guletz2002
Membru

pogonici a scris:

scriu dar am zis sa o luam de la inceput cu partea de instalare / zfs unde tu ai sigur mai multa expertiza.

Nu e chiar mare inginerie cu zfs-ul, important e sa știi mersul, nu e f complicat doar pare, cel puțin la chestii Basic. Dacă nu faci tâmpenii, merita toți banii.  Dacă te interesează subiectul,  vezi ca am scris un tutorial despre zfs. Se poate testa și pe un linux deja instalat folosind fișiere în loc de discuri/partiții....adică spare files, deci nu riști nimic....!

Editat ultima oară de guletz2002 (20 Oct 2016 14:08:44)

#13 20 Oct 2016 22:57:30

guletz2002
Membru

RazTaz a scris:

Sunt numai ochi si urechi! Multumim, guletz2002!

Instalarea e simpla. Sa înțeleg ca de fapt partea de zfs este interesul? Ca atunci mai scriu ceva legat de asta... Cum sa fie?

#14 21 Oct 2016 10:40:26

pogonici
Membru

instalarile pe care le-am facut eu sunt cu ext4 si lvm. la un anumit moment dat am avut si un HA facut cu DRBD, asta inainte ca in Proxmox sa fie integrat HA Cluster dar la care am renuntat pentru ca am ajuns la concluzia ca blochez resurse fara sa am neaparata nevoie. sunt plecat peste weekend dar luni/marti voi face o instalare pe curat (cu zfs) si am sa pun aici pasii pe care-i fac si daca voi gasi inca 2 computere poate trec si prin cluster.

#15 21 Oct 2016 13:09:18

guletz2002
Membru

pogonici a scris:

instalarile pe care le-am facut eu sunt cu ext4 si lvm. la un anumit moment dat am avut si un HA facut cu DRBD, asta inainte ca in Proxmox sa fie integrat HA Cluster dar la care am renuntat pentru ca am ajuns la concluzia ca blochez resurse fara sa am neaparata nevoie. sunt plecat peste weekend dar luni/marti voi face o instalare pe curat (cu zfs) si am sa pun aici pasii pe care-i fac si daca voi gasi inca 2 computere poate trec si prin cluster.

Da, drdb e cam nashpa.  Poti face cluster cu proxmox chiar si cu numai 2 noduri. merge dar te risti, pt ca poti ajunge la un split-brain. Dar daca i-ti iei masuri suplimentare, se poate lucra si asa (bonding).

#16 21 Oct 2016 20:06:31

pogonici
Membru

guletz2002 a scris:

pogonici a scris:

Da, drdb e cam nashpa.  Poti face cluster cu proxmox chiar si cu numai 2 noduri. merge dar te risti, pt ca poti ajunge la un split-brain. Dar daca i-ti iei masuri suplimentare, se poate lucra si asa (bonding).

iti stiu parerea (drbd) smile -

Cod:

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=116585#p116585

Salut. Imi pare rau ca nu am revenit cu postul despre Proxmox in timpul estimat dar o sa o fac acum.
Documentatia o gasiti la

Cod:

http://pve.proxmox.com/wiki/Main_Page

Partea de instalare este la

Cod:

http://pve.proxmox.com/wiki/Installation

Cei de la Proxmox furnizeaza un ISO cu sistemul preinstalat

Cod:

http://www.proxmox.com/en/downloads

dar au un comentariu despre faptul ca poate aveti nevoie de o configuratie speciala a spatiului de stocare si atunci puteti face instalarea dupa ce treceti prin instalarea lui Debian 8 x64.
Eu am ales a doua varianta, cea in care instalez initial Debian 8 x64.
Am un sistem I7 cu 16GB RAM, doua placi de retea si doua discuri dintre care unul de 512GB si un disc de 3TB. Cel de 512 GB il voi folosi pentru instalarea sistemului + Proxmox iar pe cel de 3 TB voi face testele de ZFS.
Mi-am scris pe un stick/cd kitul de Debian 8 x64 luat de la

Cod:

http://cdimage.debian.org/debian-cd/8.6.0/amd64/iso-cd/debian-8.6.0-amd64-netinst.iso

.
Instalarea este extrem de simpla si totul este “self-explanatory” din conversatia cu installer-ul.
Configuratia partitiilor la instalarea pe discul de 512GB este urmatoarea:
-256MB = partitie primara la inceputul discului montata in /boot si formatata ext4
-restul discului de 512GB configurat ca volume group cu numele de pve
-in pve se creeaza 3 logical vloume si anume:
-16GB = swap
-32GB = root montat in / si formatat ext4
- restul lui pve = data montat in /var/lib/vz si formatat ext4
Am pastrat la instalare numai
ssh server
standard system utilities
Placa de retea folosita la instalare este eth0 si are adresa 10.0.10.222, hostul este vhost si domeniul este domainxxx.ro

Dupa instalare trebuie modificate 2 fisiere si anume /etc/hosts si /etc/hostname

# nano /etc/hosts
care are urmatorul continut:
    127.0.0.1       localhost.localdoamin   localhost
    10.0.10.222     vhost.domainxxx.ro      vhost
    # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
    ::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
    ff02::1 ip6-allnodes
    ff02::2 ip6-allrouters
si
# nano /etc/hostname
care are urmatorul continut
    vhost.domainxxx.ro

Mai am de dat
# service hostname.sh stop
# service hostname.sh start
sau
#reboot
pentru ca modificarile din /etc/hosts si /etc/hostname sa fie active.

Se adauga repository-urile de la Proxmox si cheia cu
# echo "deb http://download.proxmox.com/debian jessie pve-no-subscription" > /etc/apt/sources.list.d/pve-install-repo.list
# wget -O- "http://download.proxmox.com/debian/key.asc" | apt-key add -

Si se face update si upgrade
# apt-get update && apt-get -y dist-upgrade

Se instaleaza Proxmox
# apt-get -y install proxmox-ve ssh postfix ksm-control-daemon open-iscsi systemd-sysv

Dupa terminarea instalarii ar trebui ca pachetul os-prober sa fie dezinstalat de pe sistem pentru ca el cauta pe partitiile sistemului gazda si in masinile virtuale pentru a creea intrari dual-boot in GRUB si asta duce la coruperea sistemului de fisiere in masinile virtuale deci

# apt-get remove os-prober

In acest moment ne putem conecta la interfata la adresa

Cod:

https://10.0.10.222:8006

cu userul root si parola aleasa la instalare si trebuie sa configuram un bridge care se va numi vmbr0 la eth0. Am facut acelasi lucru si pentru vmbr1 cu eth1 si le-am marcat pe toate 4 cu autostart.

In folderul /etc/apt/sources.list.d/pve-enterprise.list trebuie comentata linia pentru ca nu vom avea subscriptie si nu avem nevoie de acel repository.
Daca va deranjeaza mesajul care apare cu “Proxmox - no susbcription” aveti aici un link la cum se scoate

Cod:

https://www.jamescoyle.net/how-to/614-remove-the-proxmox-no-subscription-message

Aici trebuie sa facem un reboot dupa care putem renunta la kernelul instalat de Debian 8
# apt-get remove linux-image-amd64 linux-image-3.16.0-4-amd64 linux-base
Si verificam ca este OK cu
# update-grub

Implicit in zona data montata in /var/lib/vz se vor tine toate cele necesare functionarii Proxmoxului dar nu este selectata zona respectiva cum ca va depozita si backupuri.
Deci se merge in interfata la Datacenter->Storage->Content si se selecteaza si VZDump backup file.

Observatia este ca asta am facut eu pentru backup dar zona de backup poate fi definita in diverse locatii, de exemplu adaugand in sistem un disc numai pentru backup pe care fac o partitie si il montez intr-un folder de genul /backup. In functie de dimensiunea locatiei de backup si de spatiul ocupat de masinile virtuale se pot pastra un numar de x backupuri.

Interfata este extrem de intuitiva si nu cred ca vor fi probleme in a intelege logica din ea.
Acum se pot crea masini virtuale - KVM (virtual machines) sau LXC (containere).

Aici am un comentariu despre sistemele pe care este instalat Proxmox si care gazduiesc masini virtuale pe care se lucreaza la greu si care au rezervari de discuri mari. Ca exemplu am o masina virtuala care face file storage si care are alocat un spatiu de 1 TB pentru disc. Pentru ca backupul sa functioneze corect (snapshot peste LVM) trebuie ca in fisierul de configurare al vzdump si anume in /etc/vsdump.conf sa modificati linia
# size:
in
size 131072
in cazul meu (sau mai mare daca este cazul). Acel size este in MB si se refera la dimensiunea snapshotului.

Inainte de a trece la ZFS as mai spune ca un caz particular este urmatorul:
- presupunem ca facem backup zilnic (vezi in interfata Datacenter-> Backup-> Add-> etc), ca tinem max 5 backupuri si ca avem nevoie sa gasim un fisier pe care din greseala l-am sters acum 4 zile si nu ne putem permite sa oprim masina virtuala in care trebuie sa aducem acel fisier sters.
Solutia pe care am folosit-o eu intr-un astfel de caz este urmatoarea:
- am restaurat din backup acel VM cu un alt nume (daca initial a fost 100 am botezat-o sa zicem 999)
- in host am in terminal:
# apt-get -y install kpartx
- cd in directorul in care este continut discul masinii virtuale 999 (in cazul instalarii de mai sus ar trebui sa fie /var/lib/vz/images/999 )
- # mkdir disk_recuperat
- # losetup -a
- # kpartx -a <nume fisier>
- # ls -al /dev/mapper/loop0*
- # mount /dev/mapper/loop0p<x> /.../disk_recuperat
Unde loop0p<x> este primul device loop liber.

In/.../disk_recuperat voi gasi ce am pierdut.

Pentru revenire:
# umount /.../disk_recuperat
# kpartx -d nume-fisier
Se face remove la masina virtuala 999 in interfata

Instalare ZFS
Documentatie la

Cod:

http://open-zfs.org/wiki/System_Administration

# wget http://archive.zfsonlinux.org/debian/po … _6_all.deb
# dpkg -i zfsonlinux_6_all.deb
# apt-get update
# apt-get install debian-zfs

Discul meu de 3 TB este sdb
# zpool create -f pool0 /dev/sdb

Exemplul de mai sus este cel mai simplu (pool stripe) pentru ca interesul meu imediat se refera la partea de snapshoturi.
In momentul asta pot adauga in interfata Proxmox in Datacenter->Storage->Add->ZFS  cei 3TB definiti mai sus.

N-am apucat sa fac fine tuning pe poolul definit mai sus iar numarul de parametrii care pot fi tunati este impresionant. De exemplu zone de cache separate pentru citire si scriere sau zona de loguri.

Am facut un VM cu un disc de 64GB ocupati efectiv 30GB in acel pool si am facut snapshot din interfata Proxmox si anume VM100->Snapshot->Take Snapshot. Am modificat interiorul masinii copiind 2 GB si am facut din nou snapshot. Timpul de snapshot este la nivel de secunde (comparat cu timpul unui backup care este de cateva minute).
La rollback am avut surpriza sa dureze la fel de putin si sa regasesc informatia pe care ma astptam sa o gasesc fara nici o problema.

In host se pot imagina variante de snapshot la cron cu comanda qm de genul:
# qm snapshot <VMID> <snapname> [OPTIONS]
# qm rollback <VMID> <snapname>
# qm listsnapshot
# qm delsnapshot <VMID> snapname [OPTIONS]

sau solutii deja scrise de genul

Cod:

http://www.znapzend.org/#startnow

Editat ultima oară de pogonici (31 Oct 2016 21:07:23)

Feed

Antet forum