Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Echipa Ubuntu din România - schimbări?

#1 17 May 2013 20:10:06

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Echipa Ubuntu din România - schimbări?

Echipa duce lipsă de contribuitori. Cei care au mai rămas activi fac tot ce pot și cum pot.

Vreau să prezint un fel de raport:

Traduceri
Marian Vasile și wladypauly se ocupă de traduceri, aprobare și corectare.
Îi las pe ei să spună mai multe pentru că știu mai bine situația reală. După mine, nu par să fie probleme, dar mereu e loc de mai bine.

Forum
Ăla micu', Riddick*, Tzepu*, Marian* și cu mine.
Poate că ar mai fi nevoie de cel puțin o persoană activă. Eu și Ăla micu' ajungem să ne mai contrazicem și ar fi bună o a treia părere. Avem nevoie să ne sfătuim pe loc în cazul anumitor probleme.

Site și server
Stas, Adi Roiban și cu mine.
Ar fi nevoie de un dezvoltator cu mult timp liber pentru a pune în picioare o platforma de Q&A în genul AskUbuntu (Stack Overflow). Există ceva început, bazat pe Coordino (scris în PHP cu baze de date MySQL).

Materiale promoționale
De materialele primite de la Canonical și fondurile obținute din comisioanele de la tu.ro mă ocup eu.
Fondurile din comisioane sunt destinate cumpărării de tricouri pentru evenimente mai speciale sau pentru a recompensa contribuitorii, cu precizarea că se va păstra un fond de rezervă pentru situații neprevăzute legate de actualul server de găzduire.

Legătura cu LoCo (Local Community) Council
Tot subsemnatul, în calitate de persoană de contact (LoCo Contact).
Printre responsabilități se află și pregătirea raportului pentru verificarea activității echipei.

Asistență și promovare
Pentru asistență online avem doar forumul pe care ne aflăm. Dacă răspunzi problemelor de pe forum, consideră numele tău aici.

Promovarea este făcută atât de membrii forumului cât și de persoane din exterior. Mulțumesc ROSEdu, Pensacola/OSOM, Fundației Ceata, precum și persoanelor neafiliate unui anumit grup ce au ținut prezentări Ubuntu în școli, licee, universități sau la evenimente de afaceri.

Dacă mi-a scăpat ceva, vă rog să-mi atrageți atenția.

Echipa a acceptat, acceptă și va accepta mereu membri noi:
https://wiki.ubuntu.com/RomanianTeam/MembriNoi

Așteptăm CV-urile și contribuțiile voastre smile

#2 17 May 2013 20:34:55

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Re: Echipa Ubuntu din România - schimbări?

Aferim!
Eu sunt unul dintre cei care a profitat la maxim de acest forum si de cei care au binevoit sa ma ajute.
Multumesc pentru ajutorul acordat mie pana acum si pentru cel pe care il voi primi.... sper sa am nevoie de cat mai putin pe viitor!

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#3 17 May 2013 20:45:49

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Asistență și promovare
[...] Pentru asistență online avem doar forumul pe care ne aflăm. Dacă răspunzi problemelor de pe forum, consideră numele tău aici. [...]

Cred ca ma incadrez aici...

Distribution : Kogaion Linux 3 amd64
Desktop Environment : Xfce 4.12
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Blog : http://venerix.rogentos.ro

#4 17 May 2013 21:39:57

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

....Marian Vasile și wladypauly se ocupă de traduceri, aprobare și corectare.
Îi las pe ei să spună mai multe pentru că știu mai bine situația reală. După mine, nu par să fie probleme, dar mereu e loc de mai bine...

Da, este loc de si mai bine. Din pacate, lipsa timpului este problema principala pentru mine. Si pana prin august nici nu se intrevede vreo schimbare. Au mai fost unii care au venit si au plecat, unii au ramas, am vazut ca s-a mai tradus cate ceva, este mult de aprobat, din ce tin minte, dar... timpul asta...si problemele "tehnice" ale asa-zisei tehnici de calcul din dotare...
Acum, in alta (dez)ordine de idei, aici am facut o propunere pe care o reiau si o supun atentiei comunitatii. Lista aia nu am mai reusit s-o fac, nici de tradus/aprobat nu am avut timp.

Alexandru.Cucu a scris:

...Dacă răspunzi problemelor de pe forum, consideră numele tău aici.

Aici ma sferto-incadrez...

Alexandru.Cucu a scris:

...Așteptăm CV-urile ....voastre smile.

Care este fisa p(r)ostului, ca sa stiu daca mai trimit CV-ul sau nu. smile

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#5 17 May 2013 21:52:27

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@wladypauly, in cazul tau pentru ca ai avut contributie mai mult timp si inca ai in cadrul echipei de traducatori, te-am adaugat direct.
Vezi ca de acum incolo vei primi mesaje cu destinatia contact @ ubuntu . ro. Poti sa le ignori momentan.

#6 17 May 2013 22:05:12

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Glumeam cu CV-ul, nu tin neaparat sa fac parte din echipa Ubuntu Romania, asa de amorul artei, adica doar sa-mi vad numele trecut acolo ca sa ma laud la vecini si atat (oricum doar una singura stie de Ubuntu de la mine smile ). Cand m-am inscris pe Launchpad nici nu stiam ca exista echipa asta, am aflat mult mai tarziu. Oricum, bine ca mi-ai spus de mesaje, ca stiu ce si cum.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#7 28 Nov 2016 22:31:39

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Deși n-am făcut niciodată parte din echipa oficială (poziție de care n-am fost preocupat) mă retrag din echipa de moderare și vă salut urîndu-vă: numai bine și succes în continuare!
wink
Alexandru, te rog să-mi revoci dreptul de moderare!
(e foarte posibil ca-n perioada 4.nov.->azi să se fi înscris în forum mai mulți boți, de genul "Babemxyz" precum si alții)
.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#8 29 Nov 2016 09:20:20

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Deci nu vrea nimeni sa-si asume intrarea in Echipa Ubuntu? Sa stai pe margine si sa fii nemultumit este mult mai comod smile.

#9 29 Nov 2016 10:06:06

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@Ăla mic, am retras drepturile, dar ti-am lasat titlul de moderator sub nume daca nu te deranjeaza. Multumesc pentru ajutorul din ultimii ani!

@ticridu, exista un interes foarte mic pentru asta acum. Poate e mai bine sa o lasam balta pana cand va fi iarasi nevoie de asa ceva.

#10 29 Nov 2016 12:39:30

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

ticridu a scris:

Deci nu vrea nimeni sa-si asume intrarea in Echipa Ubuntu? Sa stai pe margine si sa fii nemultumit este mult mai comod smile.

Sper ca nu i te adresezi lui Ăla mic, stii tu, persoana care a moderat ca la carte forumul in ultimii ani, care a facut posibila si, mai mult decat atat, a facut o traditie din a ne intalni cel putin anual (si nu numai noi cei din Dobrogea, dar in asa fel incat sa profitam si de venirea din tara a altor colegi de pe forum - cu tot ce inseamna dat telefoane, stabilit din timp data, cautat loc de intalnire (la pas, nu de pe net)), care a dat practic startul anul acesta la producerea unei noi platforme pentru forumul comunitatii (moderna, stabila, de la comunitate pentru comunitate) si care a mentinut pentru cat a putut de mult interesul celor implicati in proiect, venind cu solutii nu cu critici fara esenta. Si tu il condamni acum ca se retrage dezamagit?  Sper totusi ca nu la el te referi.

Alexandru.Cucu a scris:

[...]

@ticridu, exista un interes foarte mic pentru asta acum. Poate e mai bine sa o lasam balta pana cand va fi iarasi nevoie de asa ceva.

A existat un interes urias. URIAS. Si de ce s-a lovit interesul asta?
Alexandru Polihron
George Calianu
Vlad Paval
Razvan Ghitescu

Acestea sunt persoanele care au contribui cel mai mult la ceea ce se dorea a fi noua platforma a comunitatii Ubuntu din Romania. Au contribuit cu linii de cod, cu traduceri, cu moderare, cu masina de testare cu tot. Si a mers super OK. Niste baieti super de treaba (indieni parca) s-au oferit chiar sa faca un script de migrare a bazei de date de la FluxBB la DIscourse MOCA, numai sa ne ajute (Razvan a luat legatura cu ei si stie mai multe detalii). Totul parea ca merge ca uns. Dar uite ca ...

Sa nu mai zic de unii dintre voi care au inceput imediat sa se planga ca vai doamne ce sa caute astia de pe android sa intre pe forum, ca daca nu se vede bine sa citesti forumul din terminal (O_O), etc etc etc

Am dovedit cine suntem. Suntem 0 (zero) bai nene. Mai ceva ca in Povestea unui om lenes: "muieti-s posmagii?". Sa ne fie de bine!

Editat ultima oară de iTheMaster (29 Nov 2016 12:55:41)

#11 29 Nov 2016 13:29:55

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Nu vorbeam de Ăla mic, pentru care am tot respectul. Au fost cateva persoane care se declarau nemultumite de felul in care-si desfasoara activitatea cei din echipa Ubuntu. Acum vad ca toata lumea are probleme si nu se poate implica. La fel a spus si Alexandru: ca este mai ocupat decat era acum ceva vreme. Pai daca toti suntem ocupati la fel ca el macar sa nu mai vociferam.

#12 29 Nov 2016 13:38:53

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

N-am avut timp sa citesc tot p-aici. Care-i smenul? Iae e zanzanie? Cu ce pot ajuta? Nu de alta, dar scriu de pe Ubuntu pe forumul asta unde mi-am facut prieteni pe care multi dintre ei am avut placerea sa-i cunosc si in realitate. Repet, cu ce pot ajuta?

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#13 05 Dec 2016 09:14:41

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Se simte nevoia unui moderator activ pe forum! Daca nu se razgandeste @Ăla mic, ar trebui cautat alt membru activ si disponibil! Aveti de unde alege (cateva propuneri, in ordine alfabetica):
- Anca_Emanuel
- geosoft1
- guletz2002
- RazTaz
- wladypauly
Sau oricare alt membru disponibil, nu-i cunosc pe toti.

#14 05 Dec 2016 09:58:01

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

poate pot fi mai mulți membrii, și astfel acoperindu-se "plaja de atenție".. poate nu se găsește cineva care să îsi dedice suficient timp pentru forum, dar poate 3-4-5 useri acoperă nevoia..

#15 05 Dec 2016 10:18:38

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Daca din 10 utilizatori activi avem 5 moderatori... mi se pare putin exagerat. 
La volumul actual ajung 1-2 oameni care sa isi arunce privirea peste mesajele noi si peste cele raportate  de 1-2 ori pe zi.

+1 pentru geosoft1 daca are timpul si rabdarea necesara.

#16 05 Dec 2016 18:54:37

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

multumesc dar nu ma pot ocupa de aceasta activitate.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#17 05 Dec 2016 19:18:05

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Alexandru.Cucu a scris:

Daca din 10 utilizatori activi avem 5 moderatori... mi se pare putin exagerat. 
La volumul actual ajung 1-2 oameni care sa isi arunce privirea peste mesajele noi si peste cele raportate  de 1-2 ori pe zi.

+1 pentru geosoft1 daca are timpul si rabdarea necesara.

.... asta inseamna ca ceva nu a mers sau undeva sa gresit cu acest forum. Daca sunt numai 10 utilzatori activi, de ce mai ardem gazul ....? Intreb si io ca prostul?

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Echipa Ubuntu din România - schimbări?

Antet forum