Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Oct 2014 16:11:33

andreimorovan
Membru nou
Locaţie: Turda
Înregistrat: 12 Mar 2012
Site web

Cum să creez un script de instalare-dezinstalare, adăugare ppa-uri?

Salutare.
Doresc să creez un script de automatizare a procesului de: dezinstalare(purge --autoremouve) adăugare ppa actualizare surse soft și apoi instalare automată a aplicațiilor dorite.
Mai jos am copiat scriptul ce l-am făcut.

Cod:

#!/bin/bash

echo "Removing packages"

sudo apt-get --purge autoremove gnome-orca onboard deja-dup yelp ubuntuone-client zeitgeist-core activity-log-manager-common gnome-sudoku shotwell eog vino xul-ext-ubufox transmission-common remmina-common thunderbird empathy-common rhythmbox landscape-client-ui-install checkbox-gui ubuntuone-client-data gnome-contacts yelp unity-scope-gdrive unity-lens-photos shotwell-common webbrowser-app 0.23 unity-control-center-signon unity-webapps-common checkbox-gui xul-ext-webaccounts xul-ext-unity xul-ext-websites-integration software-center software-center-aptdaemon-plugins app-install-data indicator-messages cheese gnome-mines ibus-pinyin 

echo "Adding PPAs"

add-apt-repository ppa:mutse-young/remastersys
add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
add-apt-repository ppa:me-davidsansome/clementine
add-apt-repository ppa:lestcape/cinnamon
add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-4-3
add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
add-apt-repository ppa:pidgin-developers/ppa 

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list'

echo "updating repositories"
apt-get update

echo "Installing packages"
apt-get install remastersys-gtk ubuntu-tweak grub-customizer clementine libreoffice synaptic bum ubuntu-restricted-extras gdebi preload p7zip-full p7zip-rar pidgin pidgin-plugin-pack gthumb gimp gimp-gutenprint gimp-data-extras camorama quadrapassel pychess lincity-ng totem-plugins-extra audacity audacity-data libreoffice-l10n-ro trigger-rally skype pulseaudio-equalizer openshot kid3-qt firefox firefox-locale-en firefox-locale-ro vlc browser-plugin-vlc tv-maxe dconf-editor skype google-chrome-stable appgrid pipelight-multi alacarte cinnamon

echo "Finished adding PPAs and insatlling applications"
exit 0

Este bine cum am creat scriptul având în vedere că doresc să îmi descarce și de exemplu google-chrome (wget) și apoi sa-mi adauge ppa-ul?
Dacă nu, cum sa-l corectez ca să facă ceea ce mă interesează(dezinstaleze soft, adauge ppa, instalez soft)
Mulțumesc anticipat.

Editat ultima oară de andreimorovan (26 Oct 2014 02:19:08)

#2 25 Oct 2014 18:18:07

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Cum să creez un script de instalare-dezinstalare, adăugare ppa-uri?

LA adăugare ppa-uri peți pune ceva de genul

Cod:

add-apt-repository -y PPA

ca să nu te pună să apeși enter de fiecare dată. Apoi, la ce dezinstalezi tu sigur va dispărea și ubuntu-desktop, care are funcția lui în sistem  (se ocupă și de actualizări printre altele) și s-ar putea să ai probleme după aia.
Nu te-ar ajuta mai mult aptik? În afară de dezinstalarea pachetelor respective...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 25 Oct 2014 18:43:41

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Editează-ţi mesajul punînd totul în căsuţa Code...
E o chestie albastră din bara de editare mesaje...
Dă mai frumos artistic...

Apoi ai aici un exemplu editabil de tine, bineînţeles...

Editat ultima oară de marcelbanu (25 Oct 2014 18:44:10)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#4 26 Oct 2014 02:23:10

andreimorovan
Membru nou
Locaţie: Turda
Înregistrat: 12 Mar 2012
Site web

wladypauly a scris:

.... Apoi, la ce dezinstalezi tu sigur va dispărea și ubuntu-desktop, care are funcția lui în sistem  (se ocupă și de actualizări printre altele) și s-ar putea să ai probleme după aia.
Nu te-ar ajuta mai mult aptik? În afară de dezinstalarea pachetelor respective...

Păi asta e și ideea să nu mai folosesc desktop-ul Ubuntu, ci cairo dock+gnome smile.

#5 26 Oct 2014 09:37:27

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Atunci poți dezinstala tot ce vrei. Nu cred că ubuntu-desktop are vreo legătură cu Gnome, dar nu știu sigur...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#6 26 Oct 2014 09:44:37

UBU
Membru
Înregistrat: 22 Jun 2012

Vezi ca la sfarsittul scriptului scrie : insatlling:

Oamenii se casatoresc din ura...barbatii urasc sa fie singuri iar femeile urasc sa fie sarace.

#7 09 Jan 2017 10:52:16

batranae
Membru
Locaţie: arad
Înregistrat: 12 Apr 2009

Salut
A facut cineva un script pentru Ubuntu 16.04 Mate? Daca da va rog o postare sa vad cum sa il fac. Multumesc anticipat.

„Ubuntu” este un cuvânt vechi african, însemnând „umanitate către ceilalți (semenii noștri)”. Ubuntu se poate traduce, de asemenea, și prin „eu sunt ceea ce sunt datorită a ceea ce suntem noi toți”.

#8 10 Jan 2017 12:30:08

batranae
Membru
Locaţie: arad
Înregistrat: 12 Apr 2009

Pentru incepatori in Ubuntu poate ii ajuta urmatorul link https://www.thefanclub.co.za/how-to/ubu … er-install

„Ubuntu” este un cuvânt vechi african, însemnând „umanitate către ceilalți (semenii noștri)”. Ubuntu se poate traduce, de asemenea, și prin „eu sunt ceea ce sunt datorită a ceea ce suntem noi toți”.

Feed

Antet forum