Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 19 Jan 2017 22:42:00

Dmc2
Membru
Înregistrat: 22 Feb 2011

iconita de la internet conections dispare Rezolvat!

Dupa mai multe reinstalari Xubuntu 16.04 fara internet, nu imi functiona internetul deloc, am decis sa instalez Lubuntu 16.04 lts
Dupa ce l-am instalat nu aparuse nici o problema, dar de la primul restart, iconita de la internet a disparut, nu vrea sa apara deloc, daca dau in terminal  comanda  sudo nm-applet reapare pana la urmatorul restart, apoi dispare iarasi, am incercat o gramada de sfaturi, sa pun nm-applet la autostart nu functioneaza, sa schimb linia exec cu dbus nm-applet apare la fel pentru o  singura data eroarea este

(nm-applet:4725): WARNING **: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files

(nm-applet:4725): nm-applet-WARNING **: GDBus.Error:org.freedesktop.NetworkManager.AgentManager.PermissionDenied: An agent with this ID is already registered for this user.

(nm-applet:4725): Gdk-CRITICAL **: gdk_window_thaw_toplevel_updates: assertion 'window->update_and_descendants_freeze_count > 0' failed

Editat ultima oară de Dmc2 (22 Jan 2017 19:48:30)

And in those days people will seek death and will not find it, and they will long to die and death will flee from them

#2 20 Jan 2017 11:24:04

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: iconita de la internet conections dispare Rezolvat!

Încearcă 12.04. Dacă nu face aceleași erori, trimți Bug.

#3 21 Jan 2017 01:26:28

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Ai testat asta?

Cod:

I modified dbus-access rights to get it working again. 
In /etc/dbus-1/system.d/org.freedesktop.NetworkManager.conf, 
I changed <deny to <allow for the entries with "Sleep", "sleep", "wake", and  send_destination="org.freedesktop.NetworkManager"/> in the section <policy context="default">

Sursa

Editat ultima oară de xxvirusxx (21 Jan 2017 01:26:51)

#4 22 Jan 2017 22:02:52

Dmc2
Membru
Înregistrat: 22 Feb 2011

Am reinstalat sistemul Lubuntu 16.04,  dupa ce l-am reinstalat de mai multe ori, cauza fiind disparitia iconitei network manager, dupa update, inainte de update iconita era la locul ei, am incercat multe .... adaugam mereu dupa update nm-applet in autostart, default applications for Lxsessions!
De data asta am reinstalat din nou nu am mai asteptat update, am pus nm-applet in autostart, si apoi i-am dat UPDATE!
Asa sa rezolvat si iconita a aparut la locul ei, am dat reboot, lock screen, log out, sa vad daca dispare din nou, nu a mai disparut sper sa nu mai am probleme cu nm-applet. smile))

And in those days people will seek death and will not find it, and they will long to die and death will flee from them

#5 23 Jan 2017 12:48:12

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Este posibil ca un simbol din librarie sa nu fie actualizat dupa upgrade, posibil cautat prin libdbus .

Editat ultima oară de bula20 (23 Jan 2017 12:48:47)

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum