Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 Feb 2017 11:35:10

superincepator
Membru
Locaţie: cluj
Înregistrat: 17 May 2016

internet 4G de la rds rcs ( digi )

Salut,

am o locatie mai retrasa unde este imposibil sa obtin internet prin cablu asa ca pentru monitorizare am instalat niste camere IP si un nvr , insa as avea nevoie si de acces la internet pt a fi posibil sa vad camerele online .

Am fost la rds rcs ( digi ) sa vad ce oferte au , si am ajuns la 2 variante , insa nu pot sa iau o decizie

1.  Abonament  date 4G  (3G 10GB + 4G 20GB ) numit activ plus cu 20 lei + 5 lei chiria la aparat
2. Abonament optim nelimitat voce+date ( voce nelimitat si internet nelimitat , momentan 50GB in 4G dar nush cat timp va tine oferta de 50GB ) cu 12 lei

probabil ca pt ambele variante voi fi nevoit sa imi cumpar eu un stick usb 4G , pentru ca aparatul nu este in stoc .

care ce ar alege ?

multumesc anticipat pentru raspunsuri .

#2 13 Feb 2017 12:08:56

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Re: internet 4G de la rds rcs ( digi )

Nu ai dat decat informatia ca "am o locatie mai retrasa ... " si nimic in legatura cu semnalul 3G/4G. Trebuie sa verifici prin intermediul unui alt abonat Digi cu abonament 3G/4G daca ai semnal si calitatea semnalului. La distante mai mari de "celula" semnalul poate fi foarte fluctuant in raport de locul unde te amplasezi. Exemplu, poti avea semnal maxim undeva in afara cladirii(dar asta nu inseamna ca va fi asa tot timpul) iar in interior sa ai semnal minim sau chiar zero. Nu te poti lua dupa previziunile celor de la RDS fiindca, odata cu departarea de emitator, nu se mai potriveste cu simularile facute de ei. De asemena, odata ce ai semnat un contract la RDS, daca doresti sa renunti la el, este aproape imposibil.
Internet prin stick 3G/4G de la RDS-RCS este foarte avantajos dar trebuie sa ai semnal foarte bun la locul de plasament al device-ului.
Eu nu cred ca banda de receptie/emisie prin stick 3G/4G o sa-ti dea posibilitatea sa urmaresti oricand sistemul de supraveghere prin camere video.
Dar, astea trebuie sa ti le clarifici tu, inainte de a semna vreun contract cu RDS_RCS. Nu vad pe cineva care, daca nu cunoaste situatia internetului la locul precizat de tine, sa-ti poata da un verdict/ajutor clar si real.
Treaba cu sondaj pentru abonamente Digi o gasesc total inutila si este posibil sa se pice in zona de reclama, ceeace colosului RDS-RCS nu-i foloseste la nimic. Eu ti-as sugera sa anulezi aceasta.

Editat ultima oară de sandu (13 Feb 2017 13:50:57)

#3 13 Feb 2017 17:26:13

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Daca nu ai internet prin cablu acolo, putin probabil sa ai 4G. Nici in orase nu ai peste tot acoperire.

Poti sa testezi cu o cartela prepaid si cu un telefon care stie sa vorbeasca in banda de 4G a RDS-ului (TDD – 2600 MHz – canal 38).

Poti sa te mai uiti pe https://opensignal.com/ si daca a trecut cateva pe acolo cu aplicatia instalata e posibil sa vezi inregistrari cu privire la nivelul semnalului.

#4 11 Mar 2017 08:54:56

superincepator
Membru

sandu :  departe de mine gandul de a face reclama cuiva daca nu este firma mea personala , intrebam doar din simplul motiv ca nu inteleg de ce ar face cineva abonament doar de net , cand e mult mai scump decat cel de voce cu net inclus , raspunsul a venit . va face abonament de net doar ca sa primeasa disppozitivul in chirie sa nu fie nevoit sa il cumpere .

cei de la rds  cu greu mi-au adus un modem 4g cu router incorporat, aparat ce am fost nevoit sa il refuz, deoarece nu am nevoie si de ruter. nu as vrea sa am o retea formata din 2 routere in cascada .
am achizitionat de pe net modem usb huawei E3276s-150 . apoi am facut un abonament de voce normal la rds deoarece e doar 12 lei si are trafic destul de mult inclus la viteza maxima , fata de abonamentul de net cu 20 lei .
la 150 nu cred ca va merge niciodata , dar  functioneaza . pot vedea camerele online prin aplicatia iVMS-4500 si imaginile sunt "cursive" .
la semnal scrie LTE , nu 4G .

tot ce trebuie sa  mai fac este sa pun in ordine port forward ca sa pot vedea camerele din orice browser , nu doar din aplicatia hikvision.

deocamdata totul este OK , exceptie serviciul de ddns  de la hikvision care nu functioneaza .

#5 11 Mar 2017 10:49:19

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

superincepator a scris:

tot ce trebuie sa  mai fac este sa pun in ordine port forward ca sa pot vedea camerele din orice browser , nu doar din aplicatia hikvision.

Slabe sanse sa le vezi din orice browser, daca nu exista plugin.

Editat ultima oară de xxvirusxx (11 Mar 2017 10:49:54)

#6 12 Mar 2017 10:38:00

superincepator
Membru

pai sunt plugin-uri , webcomponents , vlc , quicktime , etc etc .... una din ele trebuie sa functioneze .
prima data sa pun in ordine porturile , ddns ...si apoi  vedem ce e si cu plugin-urile .

sper sa am noroc sa functioneze si din browser de web si din aplicatie smile

Feed

Antet forum