Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 May 2013 14:40:45

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Why Linux sucks/doesn't suck [2013]

Prezentările lui Bryan Lunduke de anul ăsta:

Why Linux Sucks: http://www.youtube.com/watch?v=QKwWPQ1Orzs
Why Linux Doesn't suck: http://www.youtube.com/watch?v=pSxX8a_TC7I

Urmăriți în ordine smile

Și comentariile lui Linus Torvalds pe YouTube:
http://i.imgur.com/HoKEA5Y.png

#2 02 Feb 2016 23:12:00

adytza23
Membru
Locaţie: Campina
Înregistrat: 26 Mar 2015

Re: Why Linux sucks/doesn't suck [2013]

#3 04 Feb 2016 10:26:20

richardsdma
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2013

am urnarit si eu videourile astea si sunt destul de interesante dar subiective. faza este ca trebuie privite in mod realist. adica, trebuie criticat ce e de criticat, nu trebuie sa devenim fanatici religiosi.
eu propun o treaba, asa cum am facut un subiect si pe softpedia.
hai sa scriem aici critici la adresa linuxului pe baza experientei noastre.
incep eu:
am facut de curand o reinstalare a ubuntu 15.10 si am o aplicatie .py . ei, aplicatia asta nu merge default desi in versiunile anterioare mergea. trebuie instalat un pachet python-gtk2. asta am aflat dupa ce am cautat pe net fiindca in terminal imi spune ceva cu "import pygtk". acuma, caut in USC pachetul asta si nu il gasesc. totusi, cu "apt-get install python-gtk2" il gaseste si il instalez. ar fi fost normal sa gacesc pachetul asta cu USC.

Editat ultima oară de richardsdma (04 Feb 2016 10:34:18)

#4 04 Feb 2016 16:09:33

adytza23
Membru

richardsdma a scris:

am urnarit si eu videourile astea si sunt destul de interesante dar subiective. faza este ca trebuie privite in mod realist. adica, trebuie criticat ce e de criticat, nu trebuie sa devenim fanatici religiosi.
eu propun o treaba, asa cum am facut un subiect si pe softpedia.
hai sa scriem aici critici la adresa linuxului pe baza experientei noastre.
incep eu:
am facut de curand o reinstalare a ubuntu 15.10 si am o aplicatie .py . ei, aplicatia asta nu merge default desi in versiunile anterioare mergea. trebuie instalat un pachet python-gtk2. asta am aflat dupa ce am cautat pe net fiindca in terminal imi spune ceva cu "import pygtk". acuma, caut in USC pachetul asta si nu il gasesc. totusi, cu "apt-get install python-gtk2" il gaseste si il instalez. ar fi fost normal sa gacesc pachetul asta cu USC.

Nu stiu cat de indicata ar fi ideea ta de a transforma aceasta postare in critici la adresa linuxului, ar putea devia in ceva ce unii ar putea sa catalogheze drept "flamebait" si sa iti atragi antipatia celor de aici, desi intr-un fel ideea ta de a face o postare unde sa ne exprimam problemele si frustrarile aparute in utilizarea distributiilor bazate pe linux nu este una chiar asa de rea dar cum spuneam se poate transforma in ceva "exploziv" mai ales din partea celor impatimiti care nu accepta critici de nici un fel la adresa os-ului preferat ( fie el linux, osx, windows, etc...) chiar daca ele sunt justificate, eu personal m-am lovit de multe probleme dealungul timpului ( cum ar fi lipsa suport hardware limitat comparativ cu windows( cea mai comuna problema intalnita de mine a fost lipsa driver sau probleme la instalarea placii wireless sau drivere video care nu sunt asa de bine optimizate)  sau ca multe jocuri si aplicatii nu exista pur si simplu sub linux ( aveam nevoie sa fac update la gps-ul meu garmin la care am update pe viata si pentru asta este nevoie de o aplicatie pe nume Garmin Express dar ea este disponibila doar pe windows si mac) dar am invatat care sunt avantajele si limitarile unei distributii bazate pe linux si te adaptezi ( foloesc virtualbox la nevoie sau wine) sau te impaci cu ideea si mergi mai departe:)

Editat ultima oară de adytza23 (04 Feb 2016 16:58:12)

#5 04 Feb 2016 19:02:28

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

... sa cunosti partile bune/rele la orice sistem de operare e UN mare avantaj. Daca le cunosti din timp, incerci sa le eviti(de multe ori e posibil, nu intotdeauna). O critica decenta si argumentata nu strica nimanui. Doar din aceste discutii contradictorii se pot afla lucruri utile. Sigur ca unii se pot supara, nu e chiar usor pt oricine sa accepte ca interlocutorul sau are dreptate. Dar cei intelepti reusesc sa treaca momentul respectiv si sa si invete ceva din asta.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#6 04 Feb 2016 20:04:36

richardsdma
Membru

am spus mai sus ca a trebuit sa reinstalez ubuntu, dar am ramas dator cu motivul reinstalarii.
am avut instalat wine ca sa testez niste programe, sa vedem cum a mai evoluat treaba. la dezinstalare, am aplicat comanda

Cod:

sudo apt-get purge wine*

m-am gandit eu ca asta ma va scapa complet de wine fiindca am mai incercat in trecut sa-l dezinstalez din USC si au ramas multe urme.
in fine, am bagat comanda asta si mi-a fost dezinstalat jumatate de sistem. bineinteles ca in terminal mi-a aparut ce o sa dezinstaleze dar am dat Y de curiozitate, stiind ca reinstalarea nu va dura prea mult.

#7 05 Feb 2016 16:12:17

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Fiind vorba de linux  comenzile apt-get nu prea au ce cauta nu fac parte din linux si era vizat creatorul linux.In rest ca sa spun este nevoie de multa munca de multe persoane dedicate dezvoltarii linux, mai pe direct asa de bani .Ca si paranteza astia de la Ubuntu sint cam criticati ca nu contribuie la linux  ca si redhat, suse  google.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#8 05 Feb 2016 18:50:22

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Cum adică apt-get nu fac parte din Linux? apt e managerul de pachete din Ubuntu și derivate... așa cum rpm, yaourt sau altele sunt pe alte distribuții... Ce înțelegi tu prin Linux?

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#9 05 Feb 2016 19:21:14

richardsdma
Membru

haideti sa ne pastram totusi ontopic....
am observat ca mult-iubitei interfete unity (cel putin de mine) ii lipseste o componenta foarte importanta, o componenta prezenta pana si la windows XP si la KDE.
macar un buton de dezactivare totala a efectelor. ar fi benefic pentru cineva care nu e interesat de efectele astea si vrea ca interfata sa se miste rapid. eu, cel putin, as folosi-o.
stiu, se poate instala unity tweak tools, dar aplicatia asta nici macar nu e suportata de canonical. pentru asa ceva, e de preferat o setare nativa.

#10 05 Feb 2016 20:29:07

adytza23
Membru

wladypauly a scris:

Cum adică apt-get nu fac parte din Linux? apt e managerul de pachete din Ubuntu și derivate... așa cum rpm, yaourt sau altele sunt pe alte distribuții... Ce înțelegi tu prin Linux?

Probabil se referea la kernel in sine, termenul "linux" in limbajul uzual poate avea intelesesuri diferite, unii se pot referii strict la kernel, altii la un sistem de operare bazat pe kernelul linux.

#11 06 Feb 2016 00:09:37

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Știu care e faza cu Linux, de aia l-am și întrebat... apt-get ăla era menționat de cineva mai sus...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#12 16 Aug 2016 12:27:05

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Vazand aceasta problema astazi, m-am enervat. Uite d'aia Linux sucks. Ca in secolul 21, in anul 2017, inca mai avem bug-uri d'astea si placi de retea care nu sunt suportate. Si ca nu poti sa ii spui unui user "ia-ti alta placa de retea/placa video/webcam" ca asta nu merge pe linux". Si asta zice si Dedomedo aici: http://www.ocsmag.com/2016/07/13/linux- … d-to-hell/

Una din ideile principale ale articolului (autorul un mare fan linux) este ca daca faci un program/sistem de operare open source nu e o scuza ca sa il faci prost si ca e stupid ca avem cicluri de dezvoltare scurte fara un control de calitate temeinic, in favoarea adoptarii unor inovatii care nu au nicio o utilitate pentru nimeni si in defavoarea stabilitatii si sustenabilitatii.

Asta e si motivul pentru care nu mi-am facut upgrade nici Xerus (16.04), pentru ca desi a ajuns la 16.04.1, tot nu m-a convins ca are ceva in plus fata de Trusty care sa merite cu adevarat.

Editat ultima oară de RazTaz (16 Aug 2016 13:04:53)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#13 16 Aug 2016 13:22:42

bula20
Membru

Una dintre probleme la placile de retea din linux este comanda pci_set_master, pci_clear_master tandemul asta de comenzi nu ar trebui sa existe in driverele linux cu suport de BIOS( am trimis si un patch pe tema asta lui Miller dar a avut obiectia ca sint si placi fara BIOS probabil se referea la routere).
In momentul in care  se invoca pci_set_master este ca un mare hardware reset cea ce, foarte important se pierd si setarile de BIOS originale  din momentul in care se lanseaza sistemul.In linux se complica mult, nu lasa BIOS ul asa cum este el, mai multe complicatii mai multe probleme.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#14 16 Aug 2016 15:40:27

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

da, una din greselile tipice de rationament este aceea ca toata lumea identifica probleme si nicio problema nu e mica. Toate is mari. Si toate trebuie tratate. Si alea de securitate sunt cele mai naspa (asa-s catalogate). Si nimeni nu sta sa se intrebe: "frate, dar care e incidenta acestei probleme?"
Uite un exemplu: sa zicem ca descoperi  ca ar fi o buba de securitate daca nenorocitul  ala de pci_set_master ar prelua setarile din BIOS, ca asta ar da posibilitatea unui atacator care a bagat o nasparleala in BIOS sa iti afecteze tot SO. Aparent logic, aparent pertinent, nu? Si de aici ... isteria. No, nimeni nu sta sa se intrebe: "frate, dar care e sansa ca cineva sa aiba acces la si sa iti compromita BIOS-ul?", "care e sansa ca cineva (altcineva decat un guvern) sa faca asta?".... nu stiu... 0,00000001%?? No, daca implementam aceasta extra restrictie si ne asiguram ca ne protejam impotriva acestui risc, care sunt sansele ca unul din cele citeva milioane de useri de placi de retea realtek/aetheros sau mai stiu eu ... sa se trezeasca ca nu ii merge netul".... nu stiu... 40%?

Deci ce facem, ne protejam impotriva drobului de sare care sta sa cada si nu mai mancam sarat?

Editat ultima oară de RazTaz (16 Aug 2016 15:41:14)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#15 16 Aug 2016 15:44:39

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

sunt si multe dispozitive. in goana de a face produse noi si ieftine producatorii fabrica tot soiul de bazaconii. in laptopuri nu mai gasesti doua placi wireless la fel la doua laptopuri diferite, marea majoritate placi inferioare, necalitative la care trag un amarat de driver pentru Windows (10?) si daca mai au timp mai pun ceva si pentru Linux. nici pe Windows nu ofera mare lucru placile alea. dar cu Linux-ul nu poti sa te ti dupa ele nici daca vrei.

de exemplu, nu am inteles niciodata de ce ai face un laptop care se vinde cu 800 lei (la noi) stiind ca e bun de nimic, adica orice ai vrea sa faci cu el nu e capabil... iti dai seama si ce placi are prin el... ce sa integreze aia in Linux ca peste 3 luni lucrul ala nu se mai fabrica...

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Aug 2016 15:46:46)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#16 16 Aug 2016 16:12:51

bula20
Membru

Sint aici citeva "puncte" de   vedere , dar nu sint de acord in totalitate cu acestea:
https://www.reddit.com/r/linux/comments … ltek_is_a/

2GB ram, 160GB hdd.

#17 22 Nov 2016 09:47:25

richardsdma
Membru

am instalat ubuntu gnome pe laptopul meu si am constatat cu surprindere ca setarea de edge scrolling a touchpadului a disparut. am cautat despre ea si am aflat ca a fost scoasa intentionat. acuma, intreb si eu, cat de destept trebuie sa fii sa scoti o astfel de setare din menu?

edit:
si pentru amuzamentul dvs., iata si "solutia":
https://ask.fedoraproject.org/en/questi … scrolling/

Editat ultima oară de richardsdma (22 Nov 2016 10:01:56)

#18 16 Mar 2017 18:34:16

adytza23
Membru

https://www.youtube.com/watch?v=SMKeWTVYBUo

Varianta 2017 si ultima se pare...

Feed

Antet forum