Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Apr 2017 23:38:08

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

Ubuntu renunta la Unity si revine la Gnome

Se pare ca zvonurile au fost adevarate: http://www.omgubuntu.co.uk/2017/04/ubun … -not-unity

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#2 06 Apr 2017 11:03:56

Pauliska
Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 17 Sep 2011

Re: Ubuntu renunta la Unity si revine la Gnome

Pacat ca renunta la proiectul Ubuntu Phone. Mi-as fi dorit un aparat cu Ubuntu pe el. Probabil a fost (mai mult sau mai putin) un esec din lipsa cantitatii disponibile pe piata (nu cred ca au atins 4-5 cifre la productie).

#3 06 Apr 2017 11:32:18

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Ubuntu renunta la Unity si revine la Gnome

Canonical nu va mai baga bani in asta, dar sunt sigur ca sunt destui oameni care vor continua sa lucreze in continuare la proiect.

Ce parere am eu despre asta?

Unity
------

Sper sa nu fie Gnome chior. Ar trebui portate functii din Unity catre Gnome - de exemplu meniul global, patch-urile din Nautilus si functiile de window grid si window placement (stiu sunt pluginuri in Gnome, dar nu functioneaza corect).

Sunt curios daca de data asta vor ajunge si in upstream ca asta a fost principalul motiv pentru care a aparut Unity, nu se mai intelegeau cu directia in care mergea Gnome.

Mir
---
A fost numa' bun sa grabeasca lucrul la Wayland. Era nevoie de un competitor si consider ca si-a facut datoria.

Ubuntu pentru telefon si convergenta
-----------------------------------------
Mi-a placut ideea initiala de Ubuntu for Android, dar apoi s-au aruncat la ceva mult prea indraznet si erau sanse mari sa nu mearga. Iata ca nu a mers pentru ca n-au invatat nimic de la alte proiecte precum Firefox OS: nu incerca sa reinventezi roata!

Feed

Antet forum