Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 15 Apr 2017 12:46:15

Florindobre
Membru nou
Înregistrat: 15 Apr 2017

Problema instalare programe si aplicatii in ubuntu 16.04

Salut si bine  v-am gasit.
Sunt in nou lumea ubuntu(16.04 lts) si am constatat  o problema extrem de deranjanta.Imediat de dupa ce l am instalat am observat ca nu pot instala niciun program orice metoda as incerca.
1)Daca incerc sa folosesc Ubuntu software si vreau sa instalez ceva de acolo, de exepmlu Chromium.Imi arata ca se instaleaza dar ramane pur si simplu inghetat fara sa se intample nimic http://s14.postimg.org/hkquz96xp/Screenshot_from_2017_04_15_12_22_16.jpg
2)Folosind terminalulu intampin  o problema asemanatoare.Am incercat sa  instalez vlc media player.I-am dat comenzile
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc
Imi cere parola si dupa care o confirmare [y/n].Dau y si ramane asa fara sa mai pot face nimic:http://s30.postimg.org/5str5pud9/Screenshot_from_2017_04_15_10_12_51.jpg,iar vlc ul tot neinstalat .Ac problema orice as instala opera chrome,flash player ,codecuri,etc.   
(Am observat de asemenea un mesaj de eroare de tipul brokencount>0)Am suficient spatiu de stocare pe hard~ 200 gb
Care e solutia?.Va multumesc anticipat.
P S Cum fac sa  dau butoanele din bara de titlu (close,minimize,max) spre dreapta.E incomoda amplasarea lor spre stanga

#2 15 Apr 2017 12:52:47

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Problema instalare programe si aplicatii in ubuntu 16.04

Nu a terminat de instalat ttf-mscorefonts-installer (poza 2). Trebuie să apeși tasta tab, se va selecta butonul OK, apoi apeși enter.

#3 15 Apr 2017 13:42:57

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Florindobre a scris:

P S Cum fac sa  dau butoanele din bara de titlu (close,minimize,max) spre dreapta.E incomoda amplasarea lor spre stanga

Renunti la Unity si folosesti Gnome Flashback/Clasic...sau o alta interfata...XFCE, Mate, LXDE, etc..

#4 16 Apr 2017 15:23:21

Florindobre
Membru nou
Înregistrat: 15 Apr 2017

Acum se pare ca intampin alta problema ,orice as incerca sa instalez din terminal imi zice :Citire liste de pachete... Terminat
E: Nu pot determina blocajul /var/lib/apt/lists/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/
Care sa fie problema?

#5 16 Apr 2017 17:17:27

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Inchide alte aplicatii precum Ubuntu Software Center, Actualizari....apoi poti instala din Terminal.

#6 16 Apr 2017 19:24:16

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Eu sunt convins ca este necesar sa citesti cate ceva despre instalare ubuntu(macar atat!). Nu este nimic greu sau imposibil. Se gaseste pe net o cantitate imensa de material, chiar si in limba romana. Pentru inceput, cred ca este suficient acest forum ca sursa utila de documentare. Altfel, tot timpul vor apare probleme(care in realitate nu sunt probleme, ci doar consecinte ale necunoasterii minimale in exploatarea sistemului) care te vor domina, iti vei forma o idee eronata de ubuntu si in final ..... vei abandona(in mod nemeritat) ubuntu in favoarea unor sisteme comerciale cu impact rasunator. Este pacat sa se intample asa ceva daca, cu un foarte mic efort, vei incepe sa te documentezi despre "cu ce se mananca ubuntu". Succes.
sandu

Feed

Antet forum