Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 26 Apr 2017 20:36:12

jedimindtricks
Membru nou
Înregistrat: 26 Apr 2017

Nelamurire legata de partitii respectiv driverul placii video

Salut, sunt nou intr-ale linuxului, chiar foarte nou. Acum 2 zile mi-am instalat ubuntu 16.04 lts (ultima versiune stabila banuiesc), deoarece mi s-a luat de nesimtirile si erorile care le intampinam pe windows (de avut in vedere faptul ca aveam licenta cumparata).Imi cer scuze in avans daca nu am postat unde trebuie, sper sa nu deranjeze pe cineva.Nelamurirea sta in felul urmator, la instalare am ales treaba aia cu erase all disk (vreau doar sa am ubuntu si atat), dupa instalare mi-am dat seama ca eu nu am creat nici o partitie nimic, este vreo problema daca las totul asa cum e acum? Nu apare niciun conflic pe viitor daca imi instalez diverse aplicatii in acelasi loc unde sunt si folderele root, home, etc..?
De asemenea, detin  o placa video r7 250 (1 gb de memorie video gddr5,) si am luat ceva driver amdgpu pro, este alegerea buna?Am tot urmarit diverse videouri ce trebuie facut dupa un fresh install, si tind sa cred ca am totul actualizat la zi (sper). Placa de baza e un asus pb875m-le, 16 gb ddr3 si un intel g2020 (2x2.9).
Inca odata, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Editat ultima oară de jedimindtricks (26 Apr 2017 20:38:33)

#2 27 Apr 2017 09:55:38

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Re: Nelamurire legata de partitii respectiv driverul placii video

Cate partitii ti-a creat? Afli in terminal cu comanda

Cod:

fdisk -l

.
Amdgpu este driverul open source pentru ultimele modele de placi video AMD Radeon, daca nu esti multumit instalezi driverul proprietar catalyst.

#3 27 Apr 2017 11:39:56

jedimindtricks
Membru nou

Salut, uite aici print cu terminalul http://imgur.com/a/BpbOF .
Sunt dispus sa reinstalez sistemul de operare, doar ca ar fi superb daca mi-ar putea spune cineva cata memorie trebuie alocat root folderului (sau care e partitia C cum era in windows) si cat ar trebui lasat in swap.
# ce driver propietar de la catalyst este? am rascolit tot internetul si aparent pentru jaful meu de r7 este numai cel de la amdgpu.Sunt multumit oarecum de el, dar imi cam incalzeste placa video (in joc precum 1.6, ajunge undeva la 40 de grade, nu e ceva deranjant dar sunt perfectionist si mi-e ca daca imi crapa placa video am sa stau cu ochii in soare ceva timp).

Editat ultima oară de jedimindtricks (27 Apr 2017 14:32:41)

#4 27 Apr 2017 16:36:49

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Creezi asa:
/ 25 GB - asta e C din windwos
swap 2 GB asta este un ram virtual
/home restul de GB - asta este D din windows

#5 27 Apr 2017 18:11:22

jedimindtricks
Membru nou

ticridu a scris:

Creezi asa:
/ 25 GB - asta e C din windwos
swap 2 GB asta este un ram virtual
/home restul de GB - asta este D din windows

Mersi mult, si ca sa pot face asta e nevoie de un fresh install sau pot folosi ceva program?

Editat ultima oară de jedimindtricks (27 Apr 2017 18:45:39)

#6 27 Apr 2017 20:39:47

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

jedimindtricks a scris:

# ce driver propietar de la catalyst este? am rascolit tot internetul si aparent pentru jaful meu de r7 este numai cel de la amdgpu.Sunt multumit oarecum de el, dar imi cam incalzeste placa video (in joc precum 1.6, ajunge undeva la 40 de grade, nu e ceva deranjant dar sunt perfectionist si mi-e ca daca imi crapa placa video am sa stau cu ochii in soare ceva timp).

Cam pretentios pentru un utilizator incepator , incepator am fost si eu dar nu eram atent la atitea detalii.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#7 27 Apr 2017 20:50:12

jedimindtricks
Membru nou

bula20 a scris:

jedimindtricks a scris:

Cam pretentios pentru un utilizator incepator , incepator am fost si eu dar nu eram atent la atitea detalii.

Pretentios nu mi se pare, din contra..chiar imi pare rau daca v-am rapit prea mult din timp ca sa imi raspundeti la intrebari.Mai mult sunt fricos, nu am fost niciodata un "hardcore gamer", nu am jucat jocuri prea sofisticate si nu rareori imi trecea placa video peste 45 (in jocuri mai noi, nicidecum cs 1.6).
Nu mi-am instalat Ubuntu pentru gaming, in niciun caz, am facut doar un test sa vad cum se comporta (iar la momentul respectiv nu stiam sigur daca driverul celor de ma amdgpu este instalat corect, asa ca am zis sa verific in jocuri, intre timp m-am lamurit si cum pot verifica daca imi recunoaste placa video), mi-am instalat ubuntu pentru office, am un atestat de dat iar buzunarul nu imi permite sa cumpar toate dracoveniile celor de la adobe/microsoft etc, cu cate 25-30 de dolari pe luna.
Din moment ce am trecut la un nou OS vreau sa fiu sigur ca totul este instalat corect, sa nu imi fac o parere gresita, desi pana acum pot spune ca sunt mai mult decat multumit de ce imi ofera ubuntu.

#8 27 Apr 2017 21:07:47

richardsdma
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2013

shogun1 a scris:

Cate partitii ti-a creat? Afli in terminal cu comanda

Cod:

fdisk -l

.
Amdgpu este driverul open source pentru ultimele modele de placi video AMD Radeon, daca nu esti multumit instalezi driverul proprietar catalyst.

gresit!
amdgpu este denumirea noului driver de la amd facut dupa noua filosofie "related to linux".
omul a spus ca a luat amdgpu-pro. asta este driverul proprietar. daca ii merge, norocul lui, inseamna ca placa lui video este pe lista celor deja suportate. amdgpu-pro este creat pe baza driverului opensource amdgpu care, inca este in faza experimentala si nu este activ default. se poate activa, dar trebuie recompilat kernelul si adaugate niste optiuni. 
in schimb, driverul amdgpu-pro se poate instala prin descarcarea de pe situl amd, acolo unde sunt si instructiunile de instalare.
driverul opensource de la amd care este folosit la ora actuala se numeste radeon. la ora actuala, datorita schimbarii filosofiei, a ajuns sa fie cam la paritate cu amdgpu, conform unor teste vazute de mine pe phoronix.
deci, amdgpu si amdgpu-pro ar fi ceva echivalent cu chromium si chrome, sper ca am intes bine.

catalyst este vechiul driver proprietar si nu mai functioneaza pe ubuntu 16.04. merge doar pana la kernel 3.19. merge doar pe ubuntu 14.04.1, rosa fresh r8, centOS 7.2 (foarte greu de instalat), poate debian stable., si poate mai sunt si altele.

Editat ultima oară de richardsdma (27 Apr 2017 21:10:37)

Feed

Antet forum