Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 May 2017 18:16:49

raisaaa
Membru nou
Înregistrat: 05 May 2017

schimbare "type"(format volume) a usb-ului

Bunza ziua! Recent mi-am achizitionat un laptop cu sistem de operare Linux Ubuntu. Am introdus un usb , am dat "format Volume" si la "type" am selectat o alta optiune decat "compatible with all systems( FAT)", nu mai stiu exact ce am selectat . dar una dintre obtiunile urmatoare " compatible  with most systems NTFS", "Enchrypted ,compatible with Linux systems(LUKS+Ext4)" , sau "compatible with Linux systems(Ext4)". Cert este ca am selectata una dintre ultimile 3 optiuni , dupa care a dat si o eroare . Eu am scos stikul si cand l-am introdus dinnou nu l-a mai vazut deloc . Stikul functioneaza deoarece este aprins ledul sau . Acum din cauza faptului ca nu mai vede USB-ul, nu mai pot sa-i schimb type-ul (din format volume). Exista o alta cale , prin folosirea Terminal prin care  sa-l fac dinnou sa fie compatible with all systems? E un stik de 32 GB pe care tocmai l-am achizitionat si e pacat sa nu-l mai folosesc . Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Editat ultima oară de raisaaa (05 May 2017 18:19:30)

#2 06 May 2017 14:25:38

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Re: schimbare "type"(format volume) a usb-ului

Intra in GParted si de acolo da-i: Device -- Create Partitionn Table.... Apoi formateaza-l ca NTFS ca sa fie vazut si de windows.

Feed

Antet forum