Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Sep 2016 05:23:59

Gregory
Membru nou
Înregistrat: 25 Aug 2016

Eroare instalare: Not enough space

Salutari,

Am creat un USB installer cu Ubuntu 16.04. Fiind incepator am facut o greseala: La pasul 2, am lasat prima optiune (ceva cu erase and install on disk), am crezut ca voi ajunge sa aleg disk-ul. De fapt, trebuia sa aleg: something else. Astfel am ajuns la eroarea: Not enough space. Cred ca el incearca sa instaleze pe stick usb.

Am tot reluat procesul, dar dupa primul pas (selectarea limbii), cand dau "continue", ajung direct la aceasta eroare. Nu mai pot selecta hard disk-ul, unde am creat o partitie de 50GB unallocated, acolo as dori sa instalez.

Am incerc pe un stick usb de 16GB sa-l fac cu Rufus, dar la bootare nu-l vede. Pur si simplu. Acest stick este creat cu uNetBootin...

Acum sunt in Ubuntu, live, in urma intreruperii instalarii. Cum pot sa montez partitia de hard disk (SSD 512GB) de pe laptop si cum pot sa instalez asa cum trebuie Ubuntu?
Multumesc.

#2 05 Sep 2016 08:33:08

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Re: Eroare instalare: Not enough space

reiei procesul de instalare si dai Something else. apoi stergi partitiile si le faci cum vrei. nu are cum sa nu ajunga acolo. din discul live poti de asemenea cu Disk utility sau Gparted sa faci acest lucru.

Editat ultima oară de geosoft1 (05 Sep 2016 08:37:01)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#3 05 Sep 2016 09:20:52

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

1) Ai avut harddiskul partitionat anterior? Cum? Ce era pe el, inainte de incercarea asta?
- Verifica daca nu cumva s-au "stricat" partitiile, din cine stie de motiv.
- Acest lucru se poate verifica rapid, cu programul Gparted (exista pe distributia Live)... aici gasesti cateva explicatii: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=19064
2) In mod normal, daca ii dai optiunea aceea pe care ai folosit-o tu, atunci sistemul se instaleaza pe tot harddiskul... ideal este sa folosesti optiunea "Something else" si sa selectezi manual partitia.
3) Ce schema de partitionare doresti sa faci? Mai exista si altceva pe acel computer?... adica, vreun Windows, vreo alta distributie Linux, ceva date personale (poze, filme, etc.)?

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#4 05 Sep 2016 11:25:01

Gregory
Membru nou

@geosoft1: stiu ca e ciudat, dar sare peste pasul 2. Efectiv nu ma mai intreaba. Am reluat procesul de instalare de multe ori. Si cu restart, se intampla la fel.

@koala:
1. Pe hard mai am Windows 10. Am intrat din live pe Gparted, dar nu afiseaza decat stickul usb. Hardul de 512Gb nu-l arata.....
2. Da, mi-am dat seama ca am gresit.. Dar acum nu mai ma intoarce la pasul 2, unde pot sa aleg..
3. Da, mai am Windows 10. Am si ceva date personal. Am intrat in Disk Management, si am dat "shrink volume": 50 Gb unallocated - pentru Linux.
Am intrat in Terminal si am dat: fdisk -l - si sunt toate afisarile cu permission denied, iar ultima -  /dev/sda: permission denied
De ce nu-mi vede hard-ul?

Multumesc pentru ajutor.

#5 05 Sep 2016 11:31:15

Gregory
Membru nou

Am gasit pe google urmatoarele informatii:

The issue was with the SATA mode. It needs to be changed to AHCI mode in the BIOS settings. This can be done with the instructions found here, printed below for completeness.

Run Command Prompt as Admin
Invoke a Safe Mode boot with the command: bcdedit /set {current} safeboot minimal
Restart the PC and enter your BIOS during bootup.
Change from IDE to AHCI mode then Save & Exit.
Windows 10 will launch in Safe Mode.
Right click the Window icon and select to run the Command Prompt in Admin mode from among the various options.
Cancel Safe Mode booting with the command: bcdedit /deletevalue {current} safeboot
Restart your PC once more and this time it will boot up normally but with AHCI mode activated.
Bask in the reflected glory of being a total Windows 10 God
You can then boot in to Ubuntu from the USB, and the installer should recognise the hard drive.

Ce spuneti?

#6 05 Sep 2016 12:04:10

Gregory
Membru nou

Am incercat pasii de mai sus, dar cand schimbam in Bios in AHCI mode, m-a avertizat ca as putea pierde tot si ar trebui reinstalat windowz. Am renuntat.
Dar cand a bootat in safeboot, nu-mi mai recunoaste parola de la user win.
Cum mai pot reveni? Cum pot iesi din safemode?
Vreau sa scap odata de Windowz. Please help.

#7 05 Sep 2016 12:31:43

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

De ce nu dai si tu mai multe detalii?

Ce model de laptop este?

Windowz-ele ala a fost preinstalat? Hardul este MBR sau GPT?

Incearca sa faci stick-ul si cu alt soft....WinSetupFromUSB, LinuxLive USB Creator

Editat ultima oară de xxvirusxx (05 Sep 2016 12:32:25)

#8 05 Sep 2016 12:44:10

Gregory
Membru nou

Laptop: Dell Latitude E7470
Hardul nu stiu daca este MBR or GPT. Momentan nu mai pot intra in Windows, nu-mi recunoaste parola la user in ecranul de login, si nu stiu cum sa-l scot din Safemode...
Multumesc.

#9 05 Sep 2016 12:53:24

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Ai incercat sa-l inchizi de la buton?

#10 05 Sep 2016 13:47:45

Gregory
Membru nou

Pot sa-l inchid, restart, problema este ca nu mai pot sa ma loghez. Fara login nu pot iesi din Safemode. Sau se poate?
Fiind in Live, am facut un alt stick cu Ubuntu 16.04. Am bootat cu el, si acum procesul de instalare este ok. Am ales "something else", dar... acum ajungem la problema reala, nu vede SSD-ul... Aveti o explicatie? Si o solutie?

#11 08 Sep 2016 13:52:50

Gregory
Membru nou

Salutari,
Am reusit.
Solutia: in BIOS trebuie activat AHCI in loc de RAID, sau IDE... La instalare, mi-a vazut SSD-ul si am ales partitia pe care am creat-o in prealabil. Apoi am instalat.
Oricum, multumesc. Numai bine!
(se poate inchide topicul)

#12 02 Jul 2017 08:57:45

ioans
Membru nou
Înregistrat: 28 Dec 2015

Trebuie sa cresc partitia de boot si nu pot folosi gparted.. Nu se activeaza butoanele cand incerc sa maresc partitia de boot.[img]/home/ionel/Pictures/Screenshot from 2017-07-02 08:31:25.png[/img]

#13 02 Jul 2017 18:59:25

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

De ce trebuie sa maresti partitia boot?

#14 04 Jul 2017 11:54:25

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pe partitia de boot e imaginea de kernel big_smile
De ce trebuie sa vorbim pe un subiect din septembrie 2016 totusi?

Feed

Antet forum