Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Nov 2017 20:12:24

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

Instalarea Ubuntu pe Telefoane mobile si pe Tablete un mare ESEC !

Parerea mea este ca Ubuntu sufera un foarte mare ESEC in procesul de inlocuire a Androidului cu Ubuntu pe diferite Device-uri !!!
Nu exista o procedura clara si universal valabila care sa mearga sigur si fara riscuri la fel ca si pe PC
Tate lucrurile sunt ne clare si oamenii care ar trebui sa stie cum se face se cred foarte interesanti infumurati fac pe desteptii spre a lasa in mod intentionat impresia ca ei sunt genii iar noi astia umilii utilizatori oamenii care chiar avem problema reala ar trebui sa ne fie rusine ca am indrasnit sa deranjam somitatile din domeniu
prin a ajutor in instalarea ubuntu pe tablete sau pe telefoane mobile
ei limitandu-se la a ne judeca amenita jigni umili arata cu degetul spre a ne face sa ne simtim ca ar cam trebui sa ne sinucidem pt ca am indrasnit sa intrebam despre acest esec total si rusinos  pe care ei vor sa il ascunda facandu-ne pe noi sa ne simtim foarte prost !
De exemplu eu am avut mai multe telefoane cu android si tablete cumparate in mod special spre a instala pe ele ubuntu in loc de android
Dar de fiecare data cand am indraznit sa pun intrebarea cum se instaleaza pe x y z model de tableta sau telefon am fost pus la colt si mi-sa explicat ca sunt mult prea .... ca sa pot sa inteleg eu lucruri atat de complicate si ca telefonul sau tableta mea sunt niste jafuri gunoaie si sa imi iau altul mai bun mai performat pentru a face acest lucru. apoi cand am cumparat altul mai performat mi-sa explicat ca nu e atat de usor sa instalez ubuntu in locul android-ului pentru ca difera de la procesor la procesor de la cipset la cipset de la producatoul placii de baza la alt producator ca nu este asa ca la PC-uri instalezi si gata. Asta inseamna ca lor ar trebui sa le fie rusine nu mie ca nu merge sa instalez si gata.
De ulte ori ca sa  mi-se arate ca sunt prost mi-sau dat link-uri de la pagini complicate care necesitau proceduri stiintifico fantastice extrem de vagi aleatorii si complicate care nu se aplicau exact cazului meu ci pentru cazul meu trebuia sa fac eu mii  de alte munci de cercetare pe care le-am facut si nu duc nicaieri jur ca mi-am pierdut pana acum aproximativ 6 luni din viata in care nu am servit nici un client in care nu m-am dus la nici un fel de munca in care nu am facut nimic ( daca as pune cap la cap tot timpul alocat ) in speranta ca azi azi maine azi voi reusi sa inlocuiesc ubuntu pe x y z n device .  Dar am ajuns la concluzia ca oamenii te trimit in balarii ca sa te chinui mai rau ca la puscarie ca munca silnica este o mucna infinita care nu duce nicaieri . pt ca trebuie sa ai mult mult mult mult timp sa faci tot felul de formule si tot felul de sintaxe care in general nu merg exact la dispozitivul tau si lucrurile sunt grele rau de tot si foarte complicate si alergi dupa cai verzi pe pereti si pana la urma descopar ca mi-au trecut saptamani la rand din viata in care am tot alergat dupa himere.
Rugatii pe cei de aici ori sa recunoasca ca este un esec ori sa dea un exemplu clar cum se instaleaza asa simplu si universal pe orice dispozitiv care merge cu android indiferent de procesor .

Sa vedeti acum cum unii au un stereotip ca niste gaite cum o sa sara si o sa se ia de acest text si o sa tot dea  citate din el si tot o sa il analizeze gramatical ca niste sacai incercand sa ascunda gunoiul sub pres si in loc de o rezolvare reala concreta palpabila la aesta problema ei o sa incerce sa improaste cu noroi si cu r--- ca sa genereze scandal si sa bagatelizeze intreaga discutie spre a ingropa adevarata problema adica incapacitatea reala a acestui sistem de operare sa se instaleze asa cum as instal un ubuntu pe un calculator sau cum as instal w7 pe un pc.

Acum cumparat un telefon super bun nou nout special ca sa instalez ubuntu pe el  dar ei o sa zica ca e un jaf harb un gunoi bun de aruncat  https://www.vonino.ro/zun-xs.html#Specificatii
Dar datorita atitudinii plina de ura batjocora si tiranie a unora dintre cei care or sa arunce acum mai jos ii vedeti imediat cu r---
Nici nu mai indraznesc sa cer ajutorul pt ca o sa se intample ca in cazurile anterioare prin care am mai trecut crezandui de buna credinta. Dar ei gasesc placerea in umilirea altora .
Nu spun ca toti sunt asa unii chiar m-au ajutat in viata. Dar cei mai vizibili dintre ei se manifesta intr-un mod apsolut dureros pt cei ce au o problema reala si chiar cauta o rezolvare.

Editat ultima oară de electronist (05 Nov 2017 21:15:57)

#2 06 Nov 2017 22:20:10

sobu
Membru nou
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 18 May 2016

Re: Instalarea Ubuntu pe Telefoane mobile si pe Tablete un mare ESEC !

Am citit articolul tau, si ce sa spun...Nu trebuie sa fii suparat, daca windowsul isi ia adio de la telefoane cu toate ca sistemul lor de operare mergea chiar bine pe telefoane, mult mai bine ca androidul atunci ce sa spunem de Ubuntu, ca sistem de operare pentru calculatoare est foarte bun dar pentru a dezvolta pe telefoane este o alta poveste, stiu cum ai zis si tu unii viseaza si cred ca visele devin realitate, pentru un telefon nu iti ajunge doar sa ai un sistem de operare iti trebuie o intreaga platforma un sistem urias care chiar trebuie sa functioneze . Si asta este valabil si la sistemele linux, da sistemul merge foarte bine, nu se blocheaza, nu consuma mult , arata chiar bine , are culori vii siii ? Nu inseamna ca va fi acceptat de restul lunii, poti sa-l arunci la gunoi nu este destul doar atata . Asa ca pentru a merge pe telefoane mai este cale lunga, si sunt sigur ca unii au reusit sa faca Ubuntu sa mearga pe telefoane, sii ? Cu ce ne incalzeste asta ?  Cu absolut nimica, si ce ai face cu el instalat pe telefon , ai vedea ca nu mare lucru...Asa ca lasa-i in pace sa se bucure degeaba si ce sa spun mai asteptam poate cale lunga....

#3 07 Nov 2017 10:36:27

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Re: Instalarea Ubuntu pe Telefoane mobile si pe Tablete un mare ESEC !

Ubuntu pe mobile este neoficial, si suportat pe anumite platforme hardware deci nu vad despre ce esec este vorba.
La fel Android are ca si kernel linux, dar are suport mai larg cu sursa inchisa din partea producatorilor de hardware.
Cit despre  Ubuntu se gaseste ca si shell in google play.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum