Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 09 Nov 2017 18:30:43

lupudepenet
Membru nou
Locaţie: Chinteni/Cluj
Înregistrat: 22 Feb 2017
Site web

Server Tv.Cum se face?

Salutare.
Zilele astea intenţionez să-mi fac un server privat de streaming tv prin care folosind internetul să-mi aduc canalele tv dintr-o localitate într-o alta mai izolată unde am net pe mobil dar acolo nu este televiziune.
Soft am găsit TvHeadened, dar nu prea am idee de un Tv tuner DVB-C(şi analogic e perfect, numai să fie compatibil cu RDS&RCS) preferabil pe PCI care să fie compatibil 100% cu Ubuntu 14, prefer, deoarece server-ul va fi pe un pc mai vechiuţ(un Athlon II quad core cu 8 Gb ram)?
P.S.
Ce e drept e drept, că am încercat o „reţetă” folosind un Tv tuner Anysee C30 plus,TvHeadened, şi ca administrare server Ubuntu Webmin(în special pentru funcţia de poweroff, ca restul mu mă prea interesa) iar rezultatul a fost groaznic la emisia pe internet;posturile SD se încarcă greu şi unele rulează sacadat, iar cele HD rulează cu artefacte şi sacadat, indiferent de codecul de stream ales)
Mulţumesc anticipat de ajutor, şi scuze dacă am greşit categoria(nu mă prea pricep la forumuri)

#2 10 Nov 2017 12:18:08

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Server Tv.Cum se face?

VLC stie sa faca streaming si sa redea de pe TV tunere. Poti sa reglezi tot felul de parametri pentru stream astfel incat sa il poti reda de pe o conexiune mobila.

P.S. RDS-ul iti ofera gratuit daca esti abonat unele posturi ca stream pe http://www.digi-online.ro/
Cred ca trebuie sa te autentifici de pe IP de RDS. E ok daca ai internetul mobil tot de la ei sau iti poti configura un VPN.

#3 19 Nov 2017 06:43:33

lupudepenet
Membru nou
Locaţie: Chinteni/Cluj
Înregistrat: 22 Feb 2017
Site web

Am încercat cu VLC, şi nu-mi recunoaşte Tv tuner-ul, cu toate că am setat DVB-C şi la adapter pe adapter0 că nu mai am alt periferic identic.
Cu platforma RDS-ului, da era ok daca avea şi posturile tv ce mă  intersau ca pro Tv, şi Antena 1.De asta vreau să-mi fac server-ul ăsta, măcar ştiu că am o sursă tv ce merge 100% şi să scap de căutat m3u-uri de IPTV pe net.

#4 19 Nov 2017 15:49:11

alincar
Membru
Locaţie: Caransebes
Înregistrat: 21 Oct 2012

TV Maxe nu ar functiona ?

Feed

Antet forum