Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 21 Nov 2017 16:43:22

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Cum îngheţ driverele?

Am avut surpriza pe anumite laptopuri mai vechi ca anumite lucruri - ex. WIFI - să nu mai funcţioneze. Am înţeles că asta se datorează driverelor proprietare care nu mai pot fi instalate pentru că nu mai există pe serverele proprietarilor.

Există posibilitatea să fac un backup acestor drivere gata instalate folosind un program de backup (gen Deja-Dup)? Care sunt directoarele care la care ar trebui să fac backup ca să păstrez driverele?

#2 22 Nov 2017 11:31:48

fane
Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 12 Oct 2010

Re: Cum îngheţ driverele?

Salut,

Surpriza ta este o surpriza pentru mine smile Experienta mea este exact pe dos - Linux care nu stie de HW prea nou.
Pe Ubuntu 16.04 pot face sa mearga modem si tv tuner din anul 2001 care pe Windows nu mai au drivere de la Windows XP in sus.

Ce spui tu este foarte posibil pentru un laptop preinstalat cu Linux cu drivere proprietare ne-publice. Am auzit o poveste cu latop Dell cu Ubuntu 14.04 si la care nu mergea wireless pe 16.04 pentru ca driver-ul era proprietar si "proprietarul" (compania ce facuse driver-ul wireless) nu oferea suport pentru Ubuntu 16.04. Chestia asta este la ordinea zilei pe Android (care foloseste un kernel Linux).

Problema cu driverele proprietare ar mai fi si ca nu sunt compatibile decat cu anumite versiuni de kernel (+ server xorg in cazul driverelor video). Am patit-o personal, AMD Radeon HD 4670 nu mai poate fi instalata cu driver proprietar AMD dupa Ubuntu 12.04 datorita (in)compatibilitatii cu kernel si server xorg mai nou. Merge bine cu driver opensource dar pe la 3D sunt niste lipsuri (norocul meu ca nu am nevoie).

Deci in concluzie:
- ce e cu driver in kernel, daca a mers acum 15 ani merge si azi (daca n-a scos careva driver-ul din kernel);
- ce e cu driver proprietar, daca a mers acum 5 ani e posibil sa nu mai mearga azi (pe o versiune mai noua de Linux). Chiar daca ai driver-ul si il instalezi cumva, pur si simplu nu merge.

#3 22 Nov 2017 15:11:56

Valc
Membru

fane a scris:

Salut,
Deci in concluzie:
- ce e cu driver in kernel, daca a mers acum 15 ani merge si azi (daca n-a scos careva driver-ul din kernel);
.

Dap, dar nu mai merg updateurile şi nu mai sunt pachete disponibile, că sistemul nu mai e menţinutl... e cu cântec...

#4 22 Nov 2017 15:49:09

fane
Membru nou

Poate nu m-am exprimat eu bine: daca a mers in kernel 2.4 (sa zicem Ubuntu 6.06)  atunci merge si in: kernel 2.6 (sa zicem Ubuntu 8.04), kernel 2.8 (sa zicem Ubuntu 10.04), kernel 3.2 (Ubuntu 12.04), kernel 3.13 (Ubuntu 14.04), kernel 4.4 (Ubuntu 16.04).

Atata vreme cat driver-ul este in source-tree-ul de kernel el se compileaza si distribuie cu orice kernel ulterior momentului in care driver-ul a fost inclus in source-tree-ul de kernel.

Cateodata se ma intampla cate un cleanup pe drivere foarte vechi (nu stiu, sa zicem floppy de 5.25") de aceea am spus "daca n-a scos careva driver-ul din kernel".

Asadar, cand zic "daca a mers acum 15 ani merge si azi" o forma mai completa este "daca a mers acum 15 ani (pe distributie/kernel de atunci) merge si azi (pe distributie/kernel de acum)".
In nici un caz nu trebuie inteles ca trebuie sa rulezi o distributie/kernel de acum 15 ani.

In alta ordine de idei, post-ul tau initial este cam generic. Ai o problema concreta de care te-ai lovit: un model de laptop, un periferic anume, o anumita versiune de Linux (presupun ca Ubuntu)?

Editat ultima oară de fane (22 Nov 2017 17:07:11)

#5 23 Nov 2017 10:12:54

Valc
Membru

Înţeleg, adică trebuie să urmăresc kernelul, nu distribuţia, sau până la ce distribuţie merge kernelul respectiv.

E vorba de WiFi, nu-l mai vede, nici dacă îi pun un stick Tplink. Înainte îl vedea la acelaşi laptop...

#6 23 Nov 2017 14:56:13

fane
Membru nou

Imi pare rau dar nu cred ca ai inteles iar eu nu stiu cum sa-ti explic altfel.

Cum am zis in primul raspuns: "Pe Ubuntu 16.04 pot face sa mearga modem si tv tuner din anul 2001 care pe Windows nu mai au drivere de la Windows XP in sus.".

In fine, incerc sa raspund la intrebarile tale originale.

Q:Există posibilitatea să fac un backup acestor drivere gata instalate folosind un program de backup (gen Deja-Dup)?
A:Nu.

Q:Care sunt directoarele care la care ar trebui să fac backup ca să păstrez driverele?
A: Nu exista un raspuns la aceasta intrebare datorita raspunsului intrebarii anterioare.

Feed

Antet forum