Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Dec 2017 23:10:36

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Driver WI-FI

Am un notebook Asus X511Ma care are probleme cu captarea internetului. Practic nu-i merge WI-FI-ul, aşa că am instalat Ubuntu 15.04 scoţând cablul din calculator şi băgându-l în notebook. De instalat s-a instalat, dar WI-FI-ul tot n-a mers. Mi-a dat prin cap să văd dacă nu sunt ceva drivere proprietare şi în final am detectat un Broadcom 802.11 Linux STA. Ok, acum merge, dar problema cu driverele proprietare e aia pe care o ştim: dacă proprietarul scoate driverul de pe server atunci adio WI-FI! Deci cum fac rost de driverul ăsta? În Drivere adiţionale doar îl instalează, nu-mi descarcă şi kitul. Intru pe siteul Asus? Îl au acolo? De unde îl fac rost şi cum îl instalez în caz de catastrofă?

Editat ultima oară de Valc (04 Dec 2017 23:13:35)

#2 05 Dec 2017 08:52:06

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Driver WI-FI

Nu dispar asa usor driverele astea. Vezi pe site la Broadcom ca au tot ce-ti trebuie. (https://www.broadcom.com/support/downlo … ;pa=Driver)
Oricum, e posibil sa nu mai functioneze driverul cu versiuni mai noi de kernel si degeaba il ai salvat big_smile

Eu nu mi-as face atatea griji. Broadcom foloseste aceleasi drivere de ani de zile si nu stiu sa fi declarat ceva abandonat si sa afecteze utilizatorii. Sa nu uitam ca cipurile lor sunt printre cele mai raspandite.

#3 05 Dec 2017 09:07:16

Valc
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 28 Oct 2016

Re: Driver WI-FI

Mai am un HP cu fix aceeaşi problemă, numai că aici nu-mi dă nimic la drivere adiţionale... şi a funcţionat cu ceva ani în urmă. Cu HP-ul ce mă fac? Se pare că nu e Broadcom...

Antet forum