Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 29 Nov 2017 21:48:44

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Dor

Oameni buni, prieteni vechi, chiar mi-e dor de atmosfera de-acum 9-10 ani si de voi. Ce mai faceti, cum sunteti? Va salut cu drag. Si-mi cer scuze ca nu mai am timp pentru a intra pe forumul asta, dar tot Ubuntu folosesc fara intrerupere.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#2 29 Nov 2017 23:20:31

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Re: Dor

Salut geralddan. E nu stiu daca o sa mai fie, multi din pacate nu prea mai au interese de acest forum.
Eu mai arunc cate un Ochi aproape Zilnic.

Toate Bune.

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#3 30 Nov 2017 15:45:38

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Ehei ..., trec anii! Alta era atmosfera in urma cu "n" ani; totul a fost si este in continua schimbare. Perioadele de timp nu se mai masoara in "generatii" fiindca generatia de acum s-a fragmentat in mai multe "minigeneratii". Viteza cu care se intampla evenimentele/fenomenele in lume si implicit in dezvoltarea individului este neinteles de mare. Acesta este motorul vietii in lume in vremurile noastre. Si eu zic ca-i fascinant chiar daca nu pot tine pasul cu ritmul vietii sociale.
Nostalgia vremurilor trecute este o hrana spirituala dar nu este un motiv de a obliga desfasurarea fenomenelor din societate. Forumul nu cred sa se fi schimbat, vremurile se schimba mereu iar noi suntem cei care ne conformam vremurilor, cateodata fara sa ne dam seama.
Sanatate, impliniri si bucurie in continuare!
sandu

Editat ultima oară de sandu (06 Dec 2017 15:17:36)

#4 30 Nov 2017 22:11:58

gepeto
Membru
Locaţie: Castellon de la Plana
Înregistrat: 07 Sep 2009

Ufff, el tiempo no perdona a nadie ( timpul nu iarta pe nimeni )......
Mai citim , cel putin o data pe saptamana, dar............
Salutari !!!!!

#5 04 Dec 2017 14:31:33

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Galagia pare sa se fi mutat pe grupul de pe Facebook (https://www.facebook.com/groups/ubunturo/).

Nu cred ca mai sunt la moda forumurile ca "pe vremea noastra" smile

Aceleasi discutii si pe lista rlug. Baietii chiar au inceput sa opreasca din servicii pentru ca nu le mai foloseste nimeni si nu mai merita efortul (ftp-ul de exemplu si anumite liste de mail abandonate).
Iulian Roman a descris foarte bine fenomenul in mesajul asta: http://lists.lug.ro/pipermail/rlug_list … 00055.html

#6 05 Dec 2017 16:00:19

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

In final vor exista discutii gen windows, reinstalare, upgrade, si driver, utilizatorul obisnuit, nu are nevoie de cunostinte avansate de linux decit cei avansati sau entuziastii.
In contunuare  duscutiile se vor scurta simtitor.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#7 06 Dec 2017 17:13:33

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

Alexandru.Cucu a scris:

Galagia pare sa se fi mutat pe grupul de pe Facebook (https://www.facebook.com/groups/ubunturo/).
Nu cred ca mai sunt la moda forumurile ca "pe vremea noastra" smile

N-aș zice, dar forumul lasă de dorit ca "look". Parcă și softpedia arată mai bine..
Nu se mai merge pe ideea de a relansa forumul pe altă platformă ?

#8 06 Dec 2017 18:25:12

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Nu ai ce sa faci forumul Ubuntu, este un forum axat pe rezolvarea problemelor utilizatorilor  Ubuntu si nu numai.
Bineinteles ca nu este nimic  spectaculos in asta, dar poate oferi suport  gratuit din partea comunitatii, utilizatorilor.
Pt partea de server era util, nu stiu daca ruleaza din browserele text, gen links, era util lucrul asta.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

#9 06 Dec 2017 22:39:39

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Nu cred ca are o importanta atat de mare designul. Sunt atatea site-uri cu design extrem de simplu care sunt destul de populare, multe tocmai din cauza simplitatii.

Eu cred ca forumul, site-ul si ce proiecte au mai fost in anii astia de Ubuntu in Romania si-au facut treaba fix atunci cand a fost cea mai mare nevoie de ele. E pacat ca de unele proiecte de care inca mai e nevoie nu merg mai departe. Traducerile si promovarea in scoli ar fi cel mai bun exemplu.

Din pacate fenomenul asta nu se manifesta doar in cazul Ubuntu, toate comunitatile de Free Software de pe la noi simt ca activitatea a scazut semnificativ.
Generatiile vechi de contribuitori s-au retras, iar din urma nu au mai aparut generatii noi. Pe la putinele evenimente FLOSS de pe la noi gasesti de fiecare data cam aceleasi figuri.

Nu stiu ce ar putea atrage generatiile noi catre Ubuntu, catre FLOSS in general. Poate avem vreun membru mai tanar pe aici care ne-ar putea ajuta.

Feed

Antet forum