Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 11 Dec 2017 19:39:20

st_ion
Membru nou
Înregistrat: 30 Jun 2013

recuperare date dupa instalare linux

salutare...

am cautat dar nu am gasit toate informatiile;

datele problemei:
laptop cu Ubuntu 13.04/Windows 7 (C:windows..60Gb, D:partitie date, si ce mai are linuxu.... adica totul pe un hdd 1Tb)

am copiat datele de pe un microsd defect (devenit read only) cu ubuntu,
am deschis windows pentru oarecare activitate... a rulat pana la inchiderea din cauza bateriei
am redeschis a doua zi calculatorul (tot pe windows) cand am incercat sa acesez folderul unde am copiat de pe card, nu il puteam deschide pentru ca era corupt; am inchis sau am deschis alt folder iar cand am revenit sa incerc din nou sa accesez folderul unde am copiat, nu l-am mai gasit deloc - adica windowsu daca a vazut ca e corupt si nu il poate deschide, se pare ca l-a sters??? asa se pare, unde l-o fi pus, nu stiu.

am deschis linuxu si nici acolo nu l-am vazut folderul

am incercat sa recuperez respectiva informatie cu testdisk in linux....documentare, descarcare, rulare...nu am experienta pe linux, cand am nevoie de ceva intreb pe maestru gogol, si cand chiar nu merge, bazai lumea pe forum

am ajuns cu testdisk pana la punctu in care am dat list la fisiere, unde apareau cu dr-xr_xr_x...am identificat printre fisierele cunoscute in lista si un folder care nu l-am recunoscut dupa nume dar dupa data parea sa fie ce ma interesa; am incercat sa copiez, nu am reusit, nu mai tin minte ce mesaje imi dadea; am decis sa incerc altadata...am dat q...in ideea de a iesi; aveam acolo parca selectii de scriere, stergere; nu cred ca am facut asa ceva...nu am facut decat listare, incercare de selectie, copiere si iesire, in ideea de a ramane pentru altadata;

nu mai tin minte daca a cerut vreun restart sau l-am oprit eu, ideea e ca la deschidere
error: no such partition.
Entering rescue mode...
grub rescue> _

...... documentare, gasire metoda, extaz, disperare ca nu mergea, iar extaz ca am gasit completarea, disperare ca iar nu mergea, adica trebuia reinstalare....
am zis ca imi bag picioarele; am bagat windowsu pana la punctu in care ar fi trebuit sa partitionez, si nu mai vedeam nici o partitie; am iesit fara sa modific nimic, cel putin asa cred ;

am instalat ubuntu din nou, fara formatari stergeri sau altceva, pe tot hardu; cea mai simpla instalare;

mai am ceva slabe sperante sa recuperez informatia de pe hard, inca un hard extern de 1Tb ocupat cam jumate dar imi e teama sa il mai bag in usb.... stickuri mai mici, mai mari...inca un laptob cu windows 7, si multe sperante din partea ubuntu forum

va multumesc de ajutor

Editat ultima oară de st_ion (11 Dec 2017 19:44:01)

#2 11 Dec 2017 19:57:33

st_ion
Membru nou

Re: recuperare date dupa instalare linux

daca as face o partitionare pentru spatiu unde sa pun ce recuperez, cu un stick butabil cu ceva pe el?
sau recuperare pe un alt stick mai marisor 32Gb, nu e nevoie de recuperat toti cei 500 si ceva de Gb?

#3 11 Dec 2017 20:05:38

st_ion
Membru nou

ultima stare a calculatorului e cu ubuntu instalat, fara partitionare fara nimic, dupa instalare nu a mai vazut retea, nimic; as putea incerca sa instalez testdisk, sau ce ziceti ca e mai bun, si sa incerc sa salvez pe un stick... am vreo 500Gb dar nu e neaparat nevoie de toata informatia...ce e important e mai putin

#4 11 Dec 2017 20:07:02

st_ion
Membru nou

un stick are pe el ubuntu 13.04

#5 11 Dec 2017 20:54:21

st_ion
Membru nou

nu stiu cu ce sa pun testdisk & photorec pe stick sa fie butabil... am gasit ceva doar impreuna, si am pus cu rufus, buteaza da nu face nimic... rufus vrea iso, si eu am zip....

#6 11 Dec 2017 21:24:32

st_ion
Membru nou

adaptor sata to usb... scumpisor

#7 11 Dec 2017 21:32:33

st_ion
Membru nou

de fapt testdisk & photorec e .win, nu zip   testdisk-7.1-WIP.win

#8 11 Dec 2017 21:51:09

st_ion
Membru nou

exista ceva sa pun pe un stick, sa il infig in laptop si apoi sa scot pe alt stick informatia recuperate? sau cer prea multe ? imi promit mie ca pe viitor am grija mai bine de informatii, fac un hdd special de becap si umblu numai cu stick de Linux sa transfer pe el...off ce viata grea

#9 11 Dec 2017 21:54:46

st_ion
Membru nou

lazesoft a inceput sa lucreze.......

#10 11 Dec 2017 22:39:43

st_ion
Membru nou

20%....nimic...

#11 12 Dec 2017 05:52:06

st_ion
Membru nou

dupa vreo 4 ore, apar si rezultate, multe si incalcite...am bagat stiku de 32....e nevoie de mult, pentru ca fisierele au alt nume si trebuiesc salvate toate si apoi selectat

dupa 7 ore am 32gb de filme cu nume nesemnificative...decat deloc e mai bine asa...
tre sa ii dau din nou sa caute si apoi sa ii dau sa descarce in ceva mai mare, si apoi munca de recunoastere...redenumire.....offf offf

eu sutez, eu stau in poarta....tot e bine....
v-am pupat

Feed

Antet forum