Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 Jan 2018 23:36:38

HusRemus
Membru nou
Înregistrat: 23 Mar 2014

Problema la instalarea unui program cu Wine

Salut, am trecut de la Windows la Linux si am o mare nelamurire, am cautat mult pe forum dar tot nu am inteles nimic din raspunsuri sau cel putin nu am gasit un raspuns concret pentru problema mea.

Am instalat cu Wine un program care ruleaza pe Windows e vorba de Saga C, un program pentru gestiune si contabilitate, totul bine si frumos programul merge perfect dar acum vine problema cea mare, eu rulam acest program pe windows-ul vechi si acum vreau sa copiez backup-ul de pe windows-ul vechi aici pe linux, cand am instalat Saga acolo spunea ca se instaleaza in C:/Saga 3.0, unde gasesc eu partitia C acuma? Nu e la fel ca la windows cu programe files, trebuie sa copiez cateva fisiere in folderul unde a fost instalat saga, dar nu stiu unde a fost instalat ca nu gasesc partitia C nicaieri. E prima data cand folosesc linux, nu prea stiu cum functioneaza.

Problema e ca am un laptop care nu prea duce Windows 10 iar pentru 7 nu se mai gaseste licenta, il folosesc in firma iar pentru Saga si internet e un laptop super, nu imi trebuie mai mult, din cauza asta am trecut pe linux.

#2 24 Jan 2018 09:22:58

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Re: Problema la instalarea unui program cu Wine

In folderul Home apesi ctrl+h si apar fisierele ascunse. Acolo ai sa gasesti un folder .wine, si in el gasesti C:/Saga.

#3 25 Jan 2018 16:24:45

danjoe
Membru
Înregistrat: 03 Feb 2010

Re: Problema la instalarea unui program cu Wine

Am incercat si eu SAGA prin emulator si am avut probleme in special la printare.
Am testat chiar mai multe imprimante dar nu am reusit sa obtin paginarea din SAGA si m-am lasat pagubas.
Cei de la SAGA nu sunt doritori sa faca aplicatia sa ruleze direct in Linux.
SAGA il ai cu licenta?
S-ar putea la copiere sa ti se blocheze.

Editat ultima oară de danjoe (25 Jan 2018 16:27:48)

Feed

Antet forum