Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 04 Feb 2018 09:20:06

SkyWay
Membru
Locaţie: Sighetu Marmatiei
Înregistrat: 28 Jul 2012

Update h3 tag

Am început un proiect pentru Raspberry, și cu ocazia asta mai învăț câteva lucruri.
Mai ascult radio prin casă, căci îmi place să fie zarvă smile
Mă lovesc de următoarea chestie; nu pot face ca tag-ul <h3> {{ currentStation }} </h3> din templates/interface.html să fie updatat automat.
Am citit despre ajax, jquery dar sincer, mă cam depășesc. Poate vre-un coleg mă ajută să o scot la capăt.
De asemenea dacă cineva are idei sau poate contribui cu CSS, vă rog smile

#2 07 Feb 2018 12:37:50

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Re: Update h3 tag

Incearca te rog simplu ... tie nu iti merge acel {{currentStation}} nu e vorba de <h3></h3>
Poti incerca cu <h1>{{currentStation}}</h1> ? Sa vezi daca se aplica ce am zis mai sus? Adica... vei observa ca nu se updateaza nici cu <h1> sau cu <p> sau orice alt tag de formatare text. Problema cred eu ca este de la {{currentStation}}.
Tu parca definesti acolo o functie

Cod:

def hello_world(name='Pi Radio'):

in radio.py
Nu ma pricep eu la python insa ... definesti o functie si apoi ceri returnul din ea ? Chiar nu stiu cum functioneaza insa din ce programare mai stiu eu ... cand definesti o functie apelezi acea functie apoi cu eventuale coordonate...

Din cate imi dau seama currentStation apare doar in aceste doua fisiere ---- acel interfaces.html si acel radio.py

Cod:

return render_template(templateFile, name = name, stations = stations, volume = volume, currentStation = currentStation)

Poate vede si cineva mai priceput decat mine si te ajuta ...

Editat ultima oară de XeNNo (07 Feb 2018 12:38:25)

EN | RO |

#3 07 Feb 2018 15:50:07

SkyWay
Membru

Da, practic funcția returnează niște valori, care după aceea sunt folosite de flask cu ajutorul jinja pentru completarea in fișierul html.
Deci eu am nevoie de actualizarea {{currentStation}} fără a face refresh la pagină. Cum ziceam, am citit că se poate face cu ajax, dar nu înțeleg cum..

#4 07 Feb 2018 16:51:50

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

#5 07 Feb 2018 19:31:52

SkyWay
Membru

După vre-o 2 ore de încercări am reușit cu ceva funcții javascript. Nu am în totalitate idee despre ce face javascript acolo, sau cum aș putea optimiza, dar hey!
Am învățat ceva nou! Acum merge, și face și update într-un loop de câteva secunde!
Mai rămâne partea de stilizat deocamdată..

Feed

Antet forum