Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 30 Mar 2018 12:30:53

mihaix123
Membru
Locaţie: ../../
Înregistrat: 11 Jan 2014
Site web

Ubuntu 17.10 Live USB grafică slabă, gnome-shell consumă mult CPU.

Salut.

TL;DR
Eroare îngrijorătoare la boot.
Calitate video proastă.
Unele animații laggy, consum prea mare de la gnome-shell.

Am încercat Ubuntu 17.10 live de pe un USB.
Imediat cum a boot-at, a apărut un mesaj în colțul din stânga sus un mesaj: [Firmware Bug] și încă ceva, n-am mai apucat să citesc.

S-a deschis cu succes, iar la prima privire observ că imaginea de fundal se vede foarte aiurea, culori decolorate (spălăcite), de parcă ar fi fost o imagine compresată de vreo 30 kb. Nu doar imaginea de fundal însă, toate video-urile. Am făcut câteva screenshot-uri: http://i.imgur.com/CoiR3xN.png, https://i.imgur.com/lbDN5vb.png. Imaginile se văd bine vizualizate de pe alt sistem, dar în acel moment se vedea destul de nasol. Aici vreau să menționez că rezoluția (precum se observă în imagini) era presetată corespunzător (1366 x 768).

Un alt lucru pe care l-am observat executând top în terminal e că gnome-shell folosește mult CPU, nu constant, dar la fiecare minimize/maximize, dar mai ales când dau pe meniu, care merge greu, cu lag la prima deschidere. Animațiile ori sunt laggy ori merg binișor, dar deloc smooth.
Detaliile laptop-ului sunt în prima imagine, deși observ că nu mi-a detectat placa video dedicată AMD Radeon R5 M330, însă chiar și cu placa integrată ar trebui să meargă bine după părerea mea.

Laptop-ul nu e vechi, pe windows n-am nicio problemă cu el, însă live-ul de pe ubuntu nu mi-a plăcut deloc. Lenovo G50-80

Știți cum aș putea rezolva aceste probleme?

Edit:
Am încercat ubuntu 16.04, tot live de pe USB, aceeași problemă, am făcut o poză cu telefonul (pentru că din screen nu se vede calitatea proastă):
https://i.imgur.com/X1SfgQ4.jpg

Mulțumesc anticipat.

Editat ultima oară de mihaix123 (31 Mar 2018 15:53:36)

Consumator de Napolitane

#2 30 Mar 2018 21:33:21

Silviano007
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 29 Apr 2013

Re: Ubuntu 17.10 Live USB grafică slabă, gnome-shell consumă mult CPU.

In live de pe usb de obicei este mai lent. Acest lucru se remediaza dupa instalare. Placile video cu cipset AMD nu sunt prietenoase cu Linux, indiferent de distributie.

#3 31 Mar 2018 09:38:13

mihaix123
Membru
Site web

Silviano007 a scris:

In live de pe usb de obicei este mai lent. Acest lucru se remediaza dupa instalare. Placile video cu cipset AMD nu sunt prietenoase cu Linux, indiferent de distributie.

N-aș merge la risc, să instalez și să fiu dezamăgit ulterior. Problema cu driver-ul/placa video se poate remedia?

Consumator de Napolitane

#4 31 Mar 2018 22:42:20

Silviano007
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 29 Apr 2013

Inca nu am întâlnit vreo distributie linux, (si am testat cateva), care sa functioneze foarte fluent de pe un live-usb. Dupa instalare pe hard/ssd se misca mult mai bine. In ce priveste driverul/placa video e mai cu cantec. Pentru anumite placi este nevoie de instalarea manuala a driverului (dupa unele surse functioneaza cel de la M340), daca nu , poti incerca asa: deschizi terminalul si scrii urmatoarele comenzi: "sudo apt-get install firmware-linux-nonfree", o sa-ti ceara parola, introduci parola ta de user, apoi "apt-get install libgl1-mesa-dri", apt-get install xserver-xorg-video-ati. Dai restart. Dupa restart verifici daca iti recunoaste placa video cu comanda "lspci | grep 'AMD' " (fara ghilimele ).

#5 01 Apr 2018 09:15:46

mihaix123
Membru
Site web

Silviano007 a scris:

Inca nu am întâlnit vreo distributie linux, (si am testat cateva), care sa functioneze foarte fluent de pe un live-usb. Dupa instalare pe hard/ssd se misca mult mai bine. In ce priveste driverul/placa video e mai cu cantec. Pentru anumite placi este nevoie de instalarea manuala a driverului (dupa unele surse functioneaza cel de la M340), daca nu , poti incerca asa: deschizi terminalul si scrii urmatoarele comenzi: "sudo apt-get install firmware-linux-nonfree", o sa-ti ceara parola, introduci parola ta de user, apoi "apt-get install libgl1-mesa-dri", apt-get install xserver-xorg-video-ati. Dai restart. Dupa restart verifici daca iti recunoaste placa video cu comanda "lspci | grep 'AMD' " (fara ghilimele ).

Ideea e că pe un alt laptop, a mers perfect, nu înțeleg de ce pe-al meu n-ar fi la fel, având în vedere că tot e vorba de o placă video intel (a mea fiind mai nouă).
M-am gândit să-mi cumpăr un SSD extern pe care să instalez ubuntu, să văd dacă totul e în regulă. O să încerc și comenzile menționate de dvs.

Mulțumesc.

Consumator de Napolitane

#6 01 Apr 2018 21:44:20

bula20
Membru
Înregistrat: 18 Jan 2016

Incearca chestia din linkul urmator https://askubuntu.com/questions/906109/ … untu-17-04 , dar este necesar sa fie sistemul instalat pe masina.

Procesor:GenuineIntel ,Intel(R) Atom(TM) CPU  230   @ 1.60GHz, placa video intel G945,
2GB ram, 160GB hdd.

Feed

Antet forum